شناسه خبر : 13309 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چین سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار اسرار تجاری از آمریکا می‌دزدد

متقلب‌ها

دونالد ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، با متقلب خواندن چین در عرصه تجارت، به هوادارانش اطمینان داد اگر وی به عنوان رئیس‌جمهوری انتخاب شود، دیگر اجازه نخواهد داد تجارت بین دو کشور تنها به سود چین باشد.

دونالد ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، با متقلب خواندن چین در عرصه تجارت، به هوادارانش اطمینان داد اگر وی به عنوان رئیس‌جمهوری انتخاب شود، دیگر اجازه نخواهد داد تجارت بین دو کشور تنها به سود چین باشد. ترامپ آن‌گونه که خودش اعلام کرده، قصد دارد با افزایش 45‌درصدی تعرفه‌های کالاهای وارداتی از چین به جنگ چینی‌ها برود. همان‌گونه که ترامپ، بارها و بارها در سخنرانی‌های مختلف تاکید کرده است، عدم تعادل واقعی در تجارت بین دو کشور وجود دارد. در سال گذشته میلادی چین 500 میلیارد دلار کالا به ایالات متحده صادر کرده است، در حالی‌که میزان واردات این کشور از آمریکا تنها 165 میلیارد دلار بوده است. اما مساله اینجاست که آیا برقراری تعرفه وارداتی سنگین می‌تواند باعث شود این وضعیت عدم تعادل، جای خود را به تعادل بدهد؟
بسیاری از کارشناسان اقتصادی، اعتقاد دارند برقراری این تعرفه‌های وارداتی، تنها باعث جنگ تجاری بین دو کشور خواهد شد که در نهایت برنده‌ای ندارد. یکی از راه‌هایی که چینی‌ها احتمالاً برای برد در این جنگ امتحان خواهند کرد، دزدی تکنولوژی از ایالات متحده است. چین به طور قطع وارد دوره‌ای جدید از تاریخ اقتصادی خود شده است که در آن دیگر نمی‌تواند به رشد تنها با تولید انبوه کالاهای ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت ادامه دهد. اما تولید کالاهای پیشرفته‌تر نیاز به تکنولوژی دارد که دزدی اطلاعاتی از کشورهای دارنده، می‌تواند یک راه به دست آوردن آن محسوب شود.
بر اساس گزارش کمیسیون مالکیت معنوی در سال 2013،‌ چین سالانه حدود 200 میلیارد دلار از اسرار تجاری ایالات متحده را که می‌توان به آن عنوان مالکیت معنوی داد، سرقت می‌کند. چینی‌ها فیلم‌های هالیوودی، تجهیزات الکترونیکی و نرم‌افزارهای کامپیوتری و‌... را کپی می‌کنند و با قیمتی بسیار پایین‌تر از اصل آن به فروش می‌رسانند. برآورد می‌شود اگر چین مجبور به رعایت قوانینی شود که این روند را متوقف می‌کند، دو میلیون شغل در ایالات متحده ایجاد خواهد شد.
دزدی اطلاعات اما، تنها یکی از چندین مشکل است. چین به تغییر قوانین جهانی یا دور زدن آنها به نفع شرکت‌های داخلی خود، معروف است. به عنوان مثال شرکت‌های چینی بارها و بارها به عرضه یکباره و با حجم بسیار بالای فولاد ارزان به بازارهای جهانی متهم شده‌اند. کاری که دولت این کشور آن را تکذیب می‌کند. اما ایالات متحده و سایر تولیدکنندگان عمده فولاد اعتقاد دارند این کار به طور مرتب و با هدف بیرون راندن آنان از بازارهای جهانی انجام می‌شود. همچنین دولت چین، یارانه سنگینی به بعضی صنایع داخلی خود پرداخت می‌کند که خلاف قوانین سازمان تجارت جهانی است و چین در سال 2001 به این سازمان پیوسته است. همچنین کم نیستند کارشناسان بازار ارزی که عقیده دارند بر‌خلاف ادعای دولت چین، ارزش یوآن نه در بازار آزاد که از سوی دولت کنترل شده و عمداً به شدت پایین نگه داشته می‌شود تا دیگر کشورها توان رقابت با محصولات مشابه چینی را نداشته باشند. واضح است اینها، مشکلاتی نیست که ترامپ بتواند تنها با وضع تعرفه آن را رفع کند و در حقیقت راه‌حل پیشنهادی وی اگر وضعیت را بدتر نکند، مسلماً آن را بهبود نخواهد داد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها