شناسه خبر : 13150 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مقام معظم رهبری دلایل حق‌الناس بودن رای مردم را تشریح کردند

معنای حق‌الناس سیاسی

رهبر انقلاب چارچوب قوانین، مراقبت همه‌ دست‌اندرکاران انتخابات و رعایت مسوولان دولتی و غیردولتی در همه‌ دوره‌ها را از جمله علل سلامت انتخابات دانستند و افزودند: برخی دولت‌ها ۱۸۰ درجه با هم تفاوت داشته‌اند اما رفتار همه آنها در عرصه‌ انتخابات درست و انتخابات سالم بوده است و ان‌شاءالله این دوره نیز چنین خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار ائمه‌‌جمعه‌ سراسر کشور، انتخابات را مساله‌ای بسیار مهم و نعمتی حقیقتاً بزرگ برشمردند و با انتقاد از مدعیان نامطمئن بودن انتخابات خاطرنشان کردند: برخی انگار به عادت و مرض بدی مبتلا شده‌اند که دائم در نزدیک انتخابات، در کوس نامطمئن بودن نتایج آرا می‌دمند و نعمت بزرگ انتخابات را با این حرف‌ها خراب می‌کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته ممکن است در گوشه و کنار تخلفاتی باشد اما تخلفات سازمان‌یافته که نتایج را تغییر دهد، مطلقاً وجود ندارد.
رهبر انقلاب چارچوب قوانین، مراقبت همه‌ دست‌اندرکاران انتخابات و رعایت مسوولان دولتی و غیردولتی در همه‌ دوره‌ها را از جمله علل سلامت انتخابات دانستند و افزودند: برخی دولت‌ها ۱۸۰ درجه با هم تفاوت داشته‌اند اما رفتار همه آنها در عرصه‌ انتخابات درست و انتخابات سالم بوده است و ان‌شاءالله این دوره نیز چنین خواهد بود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به تبیین ابعاد مختلف مفهوم پرمعنای «حق‌الناس» در عرصه‌ انتخابات پرداختند. رهبر انقلاب در تشریح ابعاد مختلف حق‌الناس به «حق داوطلب» پرداختند و افزودند: از جمله عرصه‌های رعایت حق مردم در انتخابات این است که اگر کسی صلاحیت داشت او را رد نکنیم و به او میدان بدهیم و برعکس اگر کسی چه در انتخابات خبرگان و چه مجلس شورای اسلامی، صلاحیت قانونی نداشت با اغماض و بی‌دقتی او را وارد عرصه نکنیم که بی‌توجهی به این دو نکته، ضد حق‌الناس است.
رهبر انقلاب، آرای ملت را امانت خواندند و افزودند: حفظ این امانت از دیگر ابعاد حق‌الناس است. ایشان افزودند: همه کسانی که در اجرا، مراقبت، شمارش، جمع‌بندی آرا و اعلام نتایج دخیل‌اند باید در حفظ آرای ملت کمال امانت را رعایت کنند و اندک تخلفی در این مساله، خیانت در امانت است. رهبر انقلاب پذیرش نتایج قانونی انتخابات را از دیگر ابعاد رعایت حق‌الناس برشمردند و افزودند: وقتی مراکز قانونی، نتایج انتخابات را اعلام و تایید کردند مخالفت با این نتایج، ضد حق‌الناس است. ایشان در ادامه به رعایت حق‌الناس در «ارائه لیست‌های انتخاباتی» پرداختند و افزودند: رعایت حق‌الناس در پیشنهاد فهرست‌ها به‌معنای این است که مساله‌ رفیق‌بازی و جناح‌بازی را در لیست‌های خود دخالت ندهند و با معیار شایستگی حقیقی، لیست‌ها را تهیه کنند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید