شناسه خبر : 13082 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ایران در هفته‌ای که گذشت

احمدی‌نژاد: حاضرم به فضا بروم

بازداشت یک روزه دادستان سابق پایتخت

اگر رویدادهای سیاسی این هفته ایران را مورد مداقه قرار دهیم و بازیگران این رویدادها را لیست کنیم بدون شک در اکثر این وقایع یک نام به کرات به چشم خواهد خورد.

اگر رویدادهای سیاسی این هفته ایران را مورد مداقه قرار دهیم و بازیگران این رویدادها را لیست کنیم بدون شک در اکثر این وقایع یک نام به کرات به چشم خواهد خورد. احتمالاً شما هم با ما هم‌عقیده باشید که این هفته، هفته محمود احمدی‌نژاد بوده است. هفته‌ای که در هر رویدادی که وی نقشی در آن ایفا کرده است، جنجالی به پا شده و فضای سیاسی کشور به شدت متلاطم شده است.

رفتار بی‌سابقه احمدی‌نژاد در مجلس
بسیاری از تحلیلگران امور سیاسی کشور، استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صحن مجلس را یکی از چالش‌های بزرگ مجلس در ماه گذشته می‌دانستند. آنان تاکید داشتند اگرچه اکثریت مجلس از نوع فعالیت قاضی سابق -سعید مرتضوی- در سازمان تامین اجتماعی رضایت ندارند، اما با توجه به تمایل مقامات بلندپایه کشور برای حفظ آرامش کشور، در شش ماه باقی‌مانده از عمر دولت دهم، به احتمال زیاد استیضاح وزیر رای کافی را به دست نخواهد آورد. بخش صبحگاهی جلسه استیضاح وزیر کار نیز اگرچه با نطق‌های تند موافقان و مخالفان استیضاح همراه بود، اما بعید به نظر می‌رسید شیخ‌الاسلام کرسی وزارت خود در خیابان آزادی را از کف بدهد. در ابتدای جلسه بعد از ظهر نیز وضعیت بد نبود، اما اظهارات پایانی جناب وزیر و سپس سخنرانی بی‌سابقه محمود احمدی‌نژاد همه معادلات را برهم زد.
وی در بخشی از اظهارات خود اعلام کرد قصد داشته نواری را پخش کند، اما ابوترابی و برخی دیگر نمایندگان گفته‌اند که نگو. او تصریح کرد:«ما می‌خواهیم بگوییم، می‌گویند نگو، بعد می‌گویند چرا نگفتی؟» رئیس مجلس هم خطاب به رئیس‌جمهور گفت:«چیزی را که لازم می‌دانید بگویید. نوار هم اگر دارید بگذارید. از صبح مدام می‌گویید یک چیزی هست! خب بگویید چیست!؟.. شما یک بحثی را در فضای عمومی جامعه مطرح کرده‌اید و الان برای مردم سوال شده است. پخش کنید تا معلوم شود چیست؟ شما نوارتان را پخش کنید و چیزی کم نگذارید.» اقدام محمود احمدی‌نژاد در پخش نواری که به سبب کیفیت نامناسب صدا با توضیحات رئیس‌جمهور از پشت تریبون همراه شد به بمب خبری رسانه‌های فارسی‌زبان دنیا بدل شد. در این فیلم ادعا شده بود فاضل لاریجانی برادر روسای قوای تقنینی و قضایی کشور در حال چانه‌زنی برای ورود فردی به نام «ز» در کارهای اقتصادی شرکت‌های تحت مدیریت سازمان تامین اجتماعی است. احمدی‌نژاد همچنین تصریح کرد این فرد ادعا کرده است در صورتی که این اتفاق بیفتد بحث جنجال‌ها پیرامون سعید مرتضوی در مجلس و قوه قضائیه پایان می‌یابد. رئیس دولت دهم در ادامه افزود: من گفتم اینها را رسیدگی کنید. شما مجلس هستید و ما دولت هستیم. صوت و تصویر و نوار مشخص است. اگر رئیس مجلس صلاح دیدند ما نوار را در اختیارتان می‌گذاریم. مسائل جاهای دیگر است. چرا بین من و شما دعوا باشد؟ چرا شیخ‌الاسلام باید مواخذه بشود. مسائل جای دیگر است. هر چیزی که نمایندگان در نظر بگیرند ما هم احترام می‌گذاریم. علی لاریجانی نیز در این جلسه پاسخ تندی به محمود احمدی‌نژاد داد. به گزارش خبرآنلاین وی خطاب به رئیس دولت با بیان اینکه چرا تا امروز این مطلب را به من نگفتید، تاکید کرد: چرا نگفتید زد و بندی هست. مگر همین را نمی‌خواستید بگویید خب قبل‌تر می‌گفتید رسیدگی می‌شد. نه به من گفتید نه به رئیس قوه قضائیه و گذاشتید اینجا پشت میکروفن بگویید. اینها مشکلات جامعه ماست... اگر من مثل شما جلسه‌ای را که اخوی شما داوود احمدی‌نژاد با من داشت و مطالب زیادی نسبت به اطرافیان شما و جریان انحرافی و ارتباطشان با منافقین، فساد مالی و ارتباط با خارج عنوان کردند، فیلم می‌گرفتم و پخش می‌کردم برایتان خوب بود؟ برادر شما نظراتی دارد چه ربطی به شما دارد، چه فایده‌ای دارد که مرتب از عدالت صحبت کنیم ولی با این روش‌ها کیان اخلاق جامعه را به فساد بکشیم. مشکل این است که رئیس‌جمهور ما اولیات اخلاقی را رعایت نمی‌کند... خوب شد شما که دائم بگم بگم در کشور به راه انداختید امروز این فیلم را پخش کردید تا مردم شخصیت شما را بهتر بشناسند. با این تحولات آشکار بود که دیگر شیخ‌الاسلام با پست وزارت امکان حضور در ساختمان وزارت کار را نخواهد داشت و سرانجام با ۱۹۲ رای موافق در مقابل حدود ۵۰ رای مخالف استیضاح وی به تصویب رسید و کابینه به مرز سقوط از حد نصاب رسید. حواشی این استیضاح که به شدت پررنگ‌تر از متن آن بود در نیمه ایام دهه پیروزی انقلاب اسلامی مطمئناً موجب خشنودی دلسوزان انقلاب نبود. رسانه‌های داخلی به جز رسانه‌های حامی دولت اکثراً به صورت انتقادی با این موضوع برخورد کردند. کیهان در فردای آن روز در تحلیلی عجیب پای معترضان به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ و اصلاح‌طلبان را نیز به این ماجرا کشاند و نوشت: «... شواهدی در دست است که نشان می‌دهد واقعه تلخ و ناگوار و خیانت‌آمیز دیروز توطئه مشترک اصحاب فتنه و «حلقه انحرافی» بوده است.» ایران اما از رضایت80 درصدی مردم از افشاگری احمدی‌نژاد در مجلس خبر داد.

سفر احمدی‌نژاد به فضا
بحث اعزام نخستین موجود زنده توسط ایران در هفته گذشته نیز مورد توجه رسانه‌های جهانی بود. برخی تفاوت‌ها در تصویر میمون به فضا فرستاده شده با میمون بازگشته از آنجا، موجب شبهه‌افکنی برخی رسانه‌های غربی در‌باره این موفقیت علمی دانشمندان ایرانی شد. سرانجام نیز آشکار شد برخی از تصاویر پخش‌شده از سیما درباره این میمون آرشیوی بوده است. در همین هفته محمود احمدی‌نژاد در مراسمی با موضوع بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی به سخنرانی پرداخت. این سخنرانی نیز بازتاب‌هایی در دنیا داشت. وی در بخشی از اظهارات خود تصریح کرد: «... جوانان ما مصمم هستند ظرف چهار، پنج سال آینده انسان به فضا بفرستند و مطمئنم که این اتفاق می‌افتد. من حاضرم فدایی شوم و به‌رغم ریسک بالایی که دارد حاضرم اولین آدمی باشم که می‌خواهید به فضا بفرستید.» وی در بخش دیگری از اظهارات خود به فشارهای موجود بر دولت اشاره و تصریح کرد: «... به عنوان خادم شما باید بگویم که به لحاظ بودجه، دولت در فشار است، اما حتماً دولت در اولویت خود دارد که از فعالیت‌های فضایی پشتیبانی کند.» در ادامه رئیس‌جمهور به مزاح گفت: «امروز دوستان درخواست ارز و پول کردند و من به آنها گفتم حاضرم خودم را به فروش و مزایده بگذارم و ارز آن را برای فعالیت‌هایتان بدهم.»

دادستان سابق در اوین
هنوز 48 ساعت از ماجرای مجلس نگذشته بود که خبر بازداشت سعید مرتضوی، در صدر اخبار خبرگزاری‌های کشور قرار گرفت. این خبر چنان مهم بود که روزنامه‌های شرق و آرمان برای انتشار این خبر، بامداد سه‌شنبه نیم‌تای صفحه نخست خود را تغییر داده و چاپ دوم روزنامه را نیز به دکه‌ها فرستادند. احمدی‌نژاد که عازم سفر به مصر بود به شدت از این اقدام ابراز نارضایتی کرد و در فرودگاه اعلام کرد به محض بازگشت از مصر به این امر رسیدگی خواهد کرد. محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور نیز تاکید کرد: «مرتضوی همچنان رئیس سازمان تامین اجتماعی است.» روزنامه ایران ارگان دولت هم در مطلب طنزی در این باره نوشت: «احمدی‌نژاد وقتی به نیویورک رفت جوانفکر بازداشت شد. در ابتدای سفرش به مصر مرتضوی بازداشت شد. اگر از نهاد ریاست‌جمهوری برود چه اتفاقی خواهد افتاد؟» ساعاتی پس از بازداشت مرتضوی فیلم کامل دیدار فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی روی اینترنت قرار گرفت. به گزارش شرق دقایقی پس از این اقدام نیز فایل کامل صوتی و تصویری سخنان رئیس مجلس در جلسه استیضاح وزیر کار روی سایت «علی لاریجانی» قرار گرفت. فارس نیز در این باره نوشت: «در حالی که احمدی‌نژاد، در مجلس تنها ۲۵ دقیقه از این نوار را با صدای نامفهوم پخش کرد در اقدامی کاملاً مشکوک، فیلم کامل این دیدار روی سایت یوتیوب منتشر شده است... سوال اینجاست فیلمی که تنها در دستان محمود احمدی‌نژاد و مرتضوی بوده است چگونه و به دست چه کسانی در سایت‌های آمریکایی و فیلتر شده منتشر می‌شود؟» در حالی که بازداشت مرتضوی تنها یک روز ادامه یافت و در آخرین روز کاری هفته آزاد شد شایعاتی درباره بازگشت وی به دفترش در رسانه‌ها منتشر شد که پس از ساعتی توسط خبرگزاری فارس تکذیب شد.

سفر به مصر
سرانجام با حضور محمود احمدی‌نژاد در قاهره نخستین رئیس‌جمهور ایران نیز به دیار اهرام رسید. هر چند هنوز سفرای ایران و مصر تعیین نشده‌اند و این سفر نیز در چارچوب اجلاس سران کنفرانس اسلامی است، اما نفس حضور احمدی‌نژاد در قاهره می‌تواند نشان‌دهنده گشایشی در روابط این دو کشور مهم جهان اسلام باشد. اخبار ارسال شده درباره این سفر تاکنون بسیار متناقض بوده است. از سویی العربیه از برخورد توهین‌آمیز با محمود احمدی‌نژاد در یکی از دیدارهای عمومی وی خبر می‌دهد، در مقابل اسفندیار رحیم‌مشایی این سفر را بسیار موفقیت‌آمیز ارزیابی می‌کند. به گزارش ایسنا وی همچنین تاکید کرد: «... رئیس دانشگاه الازهر احمدی‌نژاد را مردی بزرگ، پرجاذبه و قدرتمند اعلام کرد.» سایت تابناک اما تحلیل دیگری از این سفر دارد. این سایت که در هفته گذشته رفع فیلتر شد در گزارشی آورده است: «... آنچه در روز نخست سفر جناب احمدی‌نژاد روی داد، همه را ناامید کرد و شاید خیلی‌ها را هم عصبانی که چرا باید در برابر حملات، درشت‌خویی و درشت‌گویی اخوانی در مصر وا داد و برای در آغوش کشیدن کسی که ایران را خطرناک‌تر از اسرائیل می‌داند، بی‌قراری کرد... احمدی‌نژاد به مصر رفت تا در همان آغاز ورود، محمد کامل عمرو، وزیر امور خارجه مرسی در گوشه دیگر شهر قاهره خبرنگاران را جمع کند و به آنها بگوید که احمدی‌نژاد سفر رسمی به مصر نکرده و هیچ صحبتی هم در مورد روابط دوجانبه انجام نخواهد گرفت... بدترین جای روز اول سفر احمدی‌نژاد، هنگامی بود که به دیدار شیخ الازهر رفت، ولی ندانست و یا نخواست بداند که او شیخ محمود شلتوت دوراندیش نیست که به شیعیان به چشم رفیق نگاه کند نه رقیب. شیخ الازهر شیعیان را رافضی می‌داند... کجای دنیا رسم است که رئیس‌جمهور کشوری در کنفرانس خبری با نماینده یک دانشگاه! شرکت کند؟ آیا یک روحانی با رئیس‌جمهور اسلامی ایران به قاهره نرفته بود که پاسخی بجا به این شیخ که چشمانش را بسته و دهانش را باز کرده بود، بدهد؟ او آنچنان سخن گفت که احمدی‌نژاد نیز طاقتش تمام شد و هشدار داد که کنفرانس خبری را ترک خواهد کرد، آخر برادر محترم، جناب احمدی‌نژاد؛ چرا رفتی که چنین کنند؟»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها