شناسه خبر : 1272 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

علی لاریجانی: ترامپ می‌خواهد ایران را عصبانی کند

آغاز ماراتن انتخاباتی از ۲۶ فروردین

با نزدیک شدن به اسفندماه زنگ انتخابات سال ۹۶ هم به صدا درآمد و اخبار سیاسی این روزها بیش از همیشه رنگ و بوی انتخابات دارد.

با نزدیک شدن به اسفندماه زنگ انتخابات سال 96 هم به صدا درآمد و اخبار سیاسی این روزها بیش از همیشه رنگ و بوی انتخابات دارد. به گزارش ایسنا انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری 29 اردیبهشت برگزار می‌شود و کاندیداها فرصت دارند از 22 تا 26 فروردین برای حضور در انتخابات ثبت‌نام کنند. در این فضا هرچه اصلاح‌طلبان در روزهای نزدیک به انتخابات منسجم‌تر حرکت می‌کنند، اما در اردوگاه اصولگرایی اوضاع بسامان نیست. این جناح هنوز به اجماع نرسیده و انتظار هم نمی‌رود تا 50 روز باقیمانده اجماعی در میان آنان ایجاد شود. محمدباقر قالیباف احتمالاً داعیه انتخابات دارد اگرچه ماجرای پلاسکو و املاک نجومی کارش را سخت کرده است. اما دیگر افراد این جناح مانند مهرداد بذرپاش یا سعید جلیلی از چنین حواشی دورند. قالیباف اقدامات خود را با حملات تند به دولت آغاز کرد. مهرداد بذرپاش هم که اخیراً مساله کاندیداتوری‌اش زمزمه می‌شود روش قالیباف را در پیش گرفته اما علاوه بر آن هم با مصباح‌یزدی دیدار کرده و هم به سفرهای استانی می‌رود.

رجزخوانی جیبوتی برای ایران
آفتاب یزد در این مورد نوشت بذرپاش به کرمان رفته است و مانند محبوب سابق خود احمدی‌نژاد، حرف‌هایی زده! وی در دانشگاه باهنر کرمان گفت: «کسانی که مدام منتقدان را تخریب و تهدید می‌کنند، باید پاسخگوی عملکرد دولتشان باشند؛ ما «بی‌شناسنامه»، «بی‌سواد»؛ شما که «باشناسنامه» و «باسواد» هستید، شناسنامه عملکرد چهارساله خود را به مردم بگویید.» وی گفته تهدید واقعی امروز اقتصاد ایران «ترامپ» نیست، رفتار غیرکارشناسی برخی مدیران خطر است، با نگاه پروژه‌ای نمی‌توان کشور را اداره کرد. نسل جوان کشور با هر سلیقه سیاسی، حضور مادام‌العمر مدیران خسته و تنگ‌نظر را مانع اصلی پیشرفت و توسعه کشور می‌بیند. مشکلات تورم، بیکاری و‌... آزاردهنده است. سعید جلیلی هم اخیراً به قم رفته و حرف‌های مشابهی زده. وی گفته: در نگاه انقلابی، دیپلماسی تعامل قدرتمندانه است نه دیپلماسی التماسی. با تعامل قدرتمندانه با جهان می‌توان به نتیجه رسید، نه اینکه مثل امروز، جیبوتی هم برای ایران رجزخوانی کند. در نگاه انقلابی، باید مردم را اقناع کرد نه اغوا، چرا به‌رغم افزایش درآمد دولت از یارانه‌ها، پول بیشتری به مردم پرداخت نشده است؟ مشکل فقر و فساد و بیکاری زمانی حل می‌شود که در درجه اول مشکل ماشین دولت حل شود.

نه می‌آیم، نه حمایت می‌کنم
بذرپاش و جلیلی، دو یار پیشین احمدی‌نژاد در حالی برای حضور در پاستور خیز برداشته‌اند که محمود احمدی‌نژاد در بیانیه‌ای رسماً اعلام کرد در انتخابات پیش رو نه کاندیدا می‌شود و نه از کاندیدایی حمایت می‌کند. این فحوای بیانیه رسمی بود که 24 بهمن پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر محمود احمدی‌نژاد منتشر و در آن هرگونه حمایت از کاندیدای خاص در انتخابات ۹۶ را تکذیب کرد. وی نوشته: اینجانب عضو هیچ جناح و حزب و گروهی نیستم و خود را تنها قطره‌ای از اقیانوس زلال ملت ایران و خادم آنان می‌شمارم. از هیچ فرد یا جناح و حزب و گروهی حمایت نکرده و نخواهم کرد. این موضع قطعی و غیرقابل تغییر اینجانب است. ممکن است برخی افراد اخبار و شایعاتی تحت عنوان حمایت از شخص خاصی به نقل از اینجانب منتشر کنند. صریحاً اعلام می‌کنم این شایعات و اخبار حتی اگر از زبان نزدیکان اینجانب باشد، خلاف واقع است و قویاً تکذیب می‌شود. اعتماد در گزارشی با این عنوان که احمدی‌نژاد حمایت از چه کسی را تکذیب می‌کند، نوشت: در این میان تنها افرادی که احتمال کاندیدا شدن‌شان بیشتر است سعید جلیلی و محمدباقر قالیباف هستند. اما تلاش این دو نفر برای گرفتن حمایت از فردی مثل محمود احمدی‌نژاد کمی عجیب و دور از ذهن است. شهروند این گزینه را مهرداد بذرپاش خوانده و گفته: بذرپاش در صورت نامزدی در انتخابات، جدی‌ترین گزینه برای استفاده از آنچه «بِرَند احمدی‌نژاد» نامیده می‌شود، خواهد بود. سابقه همکاری او با محمود احمدی‌نژاد به همان ائتلاف «رایحه خوش‌خدمت» بازمی‌گردد. ائتلافی که رئیسش خود بذرپاش بود و در سال‌های پایانی دهه ۸۰ مهم‌ترین طیف حامیان محمود احمدی‌نژاد را تشکیل می‌داد.

ایجاد سازوکار مناسب برای ارتباط با رهبری
در این میان اما اصلاح‌طلبان همچنان در حال ایجاد سازوکاری برای ارتباط با رهبری هستند. به گزارش مهر مجید انصاری، از اعضای مجمع روحانیون مبارز و معاون حقوقی رئیس‌جمهوری گفته: «رابطه اصلاح‌طلبان با رهبری بایسته و شایسته نیست. حتماً باید یک سازوکاری ایجاد شود که هم درون جبهه اصلاحات بتوانند نظرات مجموعه را جمع‌بندی و پیشنهادها و اطلاعات را با یک راهکار سازمان‌یافته‌ای منتقل کنند و هم ان‌شاءالله دفتر مقام معظم رهبری بتواند یک سازوکاری تعیین کند تا رسمی‌تر و گسترده‌تر جریان اصلاح‌طلب بتواند با رهبرشان در تماس باشد.» شرق هم در این رابطه به نقل از محمدرضا تابش نوشته «باید تلاش کنیم ارتباط نزدیک با رهبری اتفاق بیفتد؛ چراکه این عدم ارتباط برای ما ضعف و خلأ است و از آن‌طرف باعث سوءاستفاده جریان رقیب می‌شود.» انصاری در پاسخ به این سوال که آیا هیات یا کمیته‌ای برای پیگیری این مساله تشکیل شده یا نامه‌ای در این خصوص به نهاد رهبری ارسال شده است؟ توضیح داد: کمیته خاص و هیاتی خیر؛ اما افراد کمابیش ارتباط دارند، آقای جهانگیری صرف‌نظر از جایگاه حقوقی‌شان در جایگاه حقیقی ارتباط دارند. خود بنده از قدیم و امروز کمابیش هرگاه فکر می‌کردم موردی که مناسب است به ایشان انعکاس دهیم به صورت مکتوب یا حضوری منتقل می‌کردم؛ اما شخصاً عقیده‌ام این است که این رابطه در حد بایسته و شایسته نیست و حتماً باید با یک سازوکاری ایجاد شود.

جدال کلامی ترامپ و روحانی
در چنین فضای انتخاباتی اما حسن روحانی درگیر مشکلات دیگری است و یکی از آنها رئیس‌جمهور جدید آمریکاست. حسن روحانی در سخنرانی روز 22 بهمن گفته بود ملت ایران در ۳۸ سال گذشته نشان دادند که هرکس با زبان تهدید با این ملت سخن بگوید، ملت ایران او را پشیمان خواهد کرد. تازه‌کارها در منطقه و جهان بدانند در برابر ملت ایران تنها باید با احترام و تکریم سخن بگویند. سخنانی که واکنش فوری دونالد ترامپ را به همراه داشت. خبرنگار «واشنگتن‌آگزماینر» از دونالد ترامپ درباره سخن روحانی که گفته کشورهای تهدیدکننده ایران پشیمان خواهند شد، پرسید و او در پاسخ گفته: «بهتر است او مراقب باشد.» پیش از این هم وزیر امور خارجه و هم وزیر دفاع در برابر سخنان ترامپ واکنش نشان داده بودند. برخی از تحلیلگران سیاسی می‌گویند ترامپ در پی آن است که با این سخنان ایران را مجبور به نقض برجام کند. اما علی لاریجانی در برنامه گفت‌وگوی خبری شبکه استانی قم گفت: دولت فعلی آمریکا فکر می‌کند مساله برجام بسیار بد است، اما اینکه آیا آمریکایی‌ها می‌توانند نقض برجام کنند عجولانه و ناپخته است، آنها به ‌دنبال عصبانی کردن ایران هستند اما در مسائل پیچیده بین‌المللی باید با طمانینه تصمیم گرفت و باتدبیر عمل کرد. به گزارش ایلنا، لاریجانی با تاکید بر اینکه مشکل دولت آمریکا توانمندی ایران است، خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی تجربیات خوبی در این ۳۸ سال داشته است و با دقت مسائل را بررسی و متناسب با شرایط تصمیم‌گیری می‌کند بنابراین متناسب با شرایط خودمان تصمیم‌گیری کنیم.

دوفوریت برخورد با خودسرها
علاوه بر این موارد مجلس دو فوریت طرحی را تصویب کرد که با برهم‌زنندگان مراسم رسمی برخورد کند. به گزارش اعتماد ۳۴ نماینده از فراکسیون‌های مختلف مجلس طرحی را با قید دو فوریت آماده کرده‌اند که در ماده واحده این طرح این‌گونه آمده است که: هرکس با هر اقدامی اعم از طرح سوال یا غیر آن در مراسم سخنرانی اعم از مراسم رسمی یا مراسمی که عرفاً بدون مجوز تشکیل می‌شود، موجبات توقف یا جلب‌توجه به خود یا تشنج شود به شش ماه تا دو سال زندان محکوم می‌شود. نیروی انتظامی موظف است فوراً فرد یا افراد را بازداشت و تا تحویل مقامات قضایی نگهداری کند. در ادامه این طرح آمده است مسوولان در هر مقام اعم از اداری، اجرایی، نظامی، انتظامی، سیاسی و غیر آن باید امنیت جلسات مذکور را تامین و از هر اقدامی که موجب اخلال یا توقف و تعطیل جلسات شود جلوگیری کنند و در صورت تعلل حسب مورد به انفصال موقت یا دائم از خدمات دولتی محکوم می‌شوند. همچنین در ادامه قوه قضائیه موظف شده است تا بدون تشریفات رسیدگی در کمتر از یک ماه، حکم لازم را صادر و اعلام کند. همچنین مجازات بند یک شامل کسانی که در هر مقام و مسوولیتی باشند و مانع برگزاری مراسم موسوم شوند نیز می‌‌شود. تصویب چنین طرحی آن هم در آستانه انتخابات قابل تامل است. طرحی که رسانه‌های موافق دولت از آن استقبال کرده‌اند اما در مقابل رسانه‌های مخالف دولت به آن تاخته‌اند. شرق و اعتماد این طرح را مجازات خودسرها دانسته‌اند و به جلساتی اشاره کرده‌اند که اخیراً بر هم خورده‌اند.
شرق نوشته خودسرها از رو نمی‌روند. همه‌جا هستند. از کنسرت و تئاتر گرفته تا سخنرانی مقام‌های مسوول. اصولگرا و اصلاح‌طلب هم ندارد. علی لاریجانی اصولگرا با مُهر و نعلین‌شان مواجه می‌شود و علی‌اکبر ناطق‌نوری با بطری آب یا علی مطهری که با پاره‌آجر و گوجه‌فرنگی به استقبالش رفتند. حالا مجلسی‌ها با علم به اینکه بر اساس برخی قوانین موجود هم می‌توان خودسرها را تنبیه کرد، طرح دوفوریتی آورده‌اند تا مجازات برهم‌زنندگان مراسم رسمی بیش‌ازپیش واضح و آشکار شود. این طرح تا اینجای کار بیش از ۳۰ امضا دارد و نام افرادی مانند محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید و علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس پای آن آمده است. اما وطن امروز این طرح را طرح دوفوریتی لیست امید علیه آزادی بیان عنوان کرده است. وطن امروز نوشت: نکته عجیب درباره این طرح این است که تفکیک و توضیحی درباره سوال حضار و ایجاد تشنج ارائه نشده است و این موضوع زمینه سوءاستفاده جریان‌های سیاسی و به خصوص جریان حاکم برای سرکوب نظرات مخالف را فراهم و همچنین عدم پاسخگویی مسوولان را نیز تقویت می‌کند. از سوی دیگر این طرح با اصل 23 قانون اساسی درباره آزادی بیان مغایر است. نکته قابل توجه این است که این طرح درحالی از سوی نمایندگان اصلاح‌طلب حمایت می‌شود که این جریان همواره خود را مدعی دفاع از آزادی‌های اجتماعی دانسته است (!) روزنامه کیهان هم اعلام کرد این طرح تازه‌ترین ترفند فراکسیون امید برای فرار از پاسخگویی است و هر کس سوال کند زندانی می‌شود! این روزنامه نوشت: حال باید منتظر ماند و دید مدعیان تدبیر و امید در مجلس شورای اسلامی با کدام توجیه اقدام به ارائه چنین طرح تامل‌برانگیزی کرده‌اند که بوی دیکتاتوری از آن به مشام می‌رسد. گرچه این طرح بسیار خام‌تر از آن است که دورنمایی برای آن بتوان متصور بود اما صرف تدوین و ارائه آن از سوی جریان مدعی روشنگری و اصلاح‌طلبی، نقطه سیاهی است که در کارنامه خاکستری این جریان باقی خواهد ماند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها