شناسه خبر : 1254 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

گزینه‌های احتمالی در وزارت نفت: بیژن نامدار‌زنگنه، اکبر ترکان، محمدرضا نعمت‌زاده و تنها گزینه در وزارت نیرو: حبیب‌الله بیطرف

شانس بالای زنگنه درنفت و بیطرف در نیرو

در وزارت نفت، بر خلاف وزارتخانه‌های دیگر، اسم سه گزینه مطرح شده که هنوز در رقابت با هم و با فاصله کم اسم‌شان در سرلیست فهرست آقای روحانی است.

در وزارت نفت، بر خلاف وزارتخانه‌های دیگر، اسم سه گزینه مطرح شده که هنوز در رقابت با هم و با فاصله کم اسم‌شان در سرلیست فهرست آقای روحانی است. اگر این اسامی که شامل بیژن نامدار‌زنگنه، اکبر ترکان، محمدرضا نعمت‌زاده می‌شود موثق‌ترین گزینه‌های وزارت نفت باشند، اعضای کمیسیون نفت مجلس در گفت‌و‌گو با تجارت فردا، عملاً از هر سه گزینه، استقبال کردند. چهار نماینده -‌امیری‌خامکانی، سلطانی، حیدری، موسی احمد‌- با گزینه زنگنه موافق بودند. در مقابل تنها دو نماینده -‌انصاری و بیگلریان‌- با انتخاب آقای نعمت‌زاده برای این صدارت نظر مثبت داشتند. آقای ترکان تنها یک موافق داشت و سه نماینده -‌فریدونی، موسوی‌نژاد، مروی- با هر سه گزینه احتمالی مخالف و جالب اینکه ماندن سردار قاسمی در وزارت نفت را پیشنهاد می‌دادند. اعداد و ارقامی که نشان می‌دهد در مورد گزینه‌های وزارت نفت تشتت آرا بین نمایندگان وجود دارد. البته به گفته خودشان دلیل آن این است که هر سه گزینه‌ای که این روزها بیش از بقیه گزینه‌ها، نام‌شان شنیده می‌شود، قدرهای این حوزه هستند و اگر حسن روحانی روی یکی از این افراد به نتیجه نهایی برسد، رای اکثریت کمیسیون را خواهد داشت. در مورد وزارت نیرو، به دلیل تک‌گزینه‌ای بودن، هفت نماینده از 10 نماینده شرکت‌کننده در این نظرسنجی با گزینه بیطرف اعلام موافقت کرده و می‌گویند که به دلیل تجارب وی، از انتخاب او استقبال خواهند کرد.

***

بیژن نامدار‌زنگنه
او دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته عمران از دانشکده فنی دانشگاه تهران است. به خاطر سابقه طولانی در وزارت به شیخ‌الوزرا معروف است. ابتدا در فاصله سال‌های ۱۳۶۱‌-‌۱۳۵۹ به عنوان معاون فرهنگی وزیر ارشاد پا به دولت نهاد و سپس با عناوینی همچون اولین وزیر جهاد، نیرو و نفت در کابینه‌های میرحسین موسوی، اکبر هاشمی‌رفسنجانی و سید‌محمد خاتمی همکاری خود را با دولت ادامه داد. وی تا اسفند‌۹۰ عضو مجمع تشخیص بود. هم‌اکنون عضو بنیاد باران (وابسته به آقای خاتمی) است.

اکبر ترکان
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح در دولت اول اکبر هاشمی‌رفسنجانی و وزیر راه و ترابری در دولت دوم او بود. وی استاندار ایلام و استاندار هرمزگان بوده ‌است. اکبر ترکان تنها فرد غیر‌نظامی است که در کشور به مقام وزارت دفاع رسیده است. در انتخابات ریاست‌جمهوری دوم خرداد از نامزدی ناطق‌نوری حمایت کرد. ترکان در کابینه اول محمود احمدی‌نژاد به مدت چهار سال معاونت وزارت نفت را بر عهده داشت که سرانجام در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ از کار برکنار شد.


محمدرضا نعمت‌زاده
او ۱۰ ماه در سال ۵۸ وزیر کار، و بین سال‌های ۵۹ تا ۶۰ و سپس از ۶۸ تا ۷۶ به ترتیب در دولت‌های رجایی و هاشمی‌رفسنجانی وزیر صنایع ایران بود. نعمت‌زاده معاونت وزارت نفت در امور پتروشیمی در کابینه‌های خاتمی و معاونت وزارت نفت در امور پخش و پالایش را در کابینه احمدی‌نژاد به عهده داشته ‌است. نعمت‌زاده پس از انتقاد از عملکرد احمدی‌نژاد و متفاوت دانستن او با رجایی از سمت مشاور ارشد وزیر نفت برکنار شد. او سمت‌هایی چون معاونت سازمان صنایع دفاع و مدیرعاملی توانیر را نیز بر عهده داشته است.


حبیب‌الله بیطرف
فوق لیسانس رشته راه و ساختمان است. پس از انقلاب فعالیت اجرایی خود را در سال ۱۳۵۸ با مشارکت در راه‌اندازی جهاد سازندگی و سپس به عنوان عضو رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد. به مدت پنج سال در سمت معاون آموزشی وزارت نیرو فعالیت داشته، از پایان سال ۱۳۷۳ به عنوان مجری طرح‌های عظیم سد و نیروگاه کارون ۳ و ۴ بوده، از سال ۱۳۷۶ به عنوان وزیر نیرو خدمت کرده‌است. بیطرف از اعضای شورای پنج‌نفره دانشجویان پیرو خط امام در تسخیر سفارت آمریکا شرکت داشت.نظر‌سنجی از 9 عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد وزارت نفت و نیرو
خامکانی:
هر سه نفر افراد بسیار قوی هستند. در کمیسیون انرژی هنوز روی این افراد تصمیم‌گیری نشده است. به نظرم باید روی هر کدام از آنها کار شود. جمع‌بندی آقای روحانی را هم باید دید. در مورد وزارت نیرو هم به نظر می‌رسد گزینه قوی آقای بیطرف هستند. البته سندیکای بخش خصوصی افرادی مانند رئیس ایران ترانسفا را هم معرفی کردند اما من هم تصور می‌کنم آقای بیطرف گزینه‌ای خوب و قوی برای وزارت نیرو هستند.index:1|width:200|height:|align:left

انصاری:
هر سه گزینه بسیار قوی هستند و جای خوشحالی دارد که هر سه گزینه قدر هستند و هر کدام انتخاب شوند خیال‌مان راحت است چرا که می‌توانند تغییرات خوبی ایجاد کنند. آقای نعمت‌زاده و زنگنه خب تجارب بسیار بیشتری دارند. حق انتخاب با رئیس‌جمهور است اما از دیدگاه من، آقای نعمت‌زاده اصلح است. ایشان ارتباطات بسیار بیشتر و بهتری دارند و به ویژه در حوزه داخلی می‌توانند بسیار قوی‌تر عمل کنند. البته آقای زنگنه هم جنبه بین‌المللی دارند و اگر ایشان انتخاب شوند می‌توانند برای فروش نفت بسیار موثر واقع شوند. در مورد وزارت نیرو هم تصور می‌کنم آقای بیطرف سابقه خوبی دارد. در مورد وزارت نیرو آقای روحانی تحقیقات خوبی انجام نداده است و امیدوارم در این باره با کمیسیون انرژی رایزنی صورت بگیرد.index:2|width:200|height:|align:left

سلطانی‌: من در شرکت آبفا بودم و با زنگنه همکار بوده‌ام. ایشان از برخی جهات مرد کار بودند و تحصیلات بالایی هم دارند. عقلانی و تخصصی کار می‌کنند. در این مورد کارشان را قبول دارم. آقای نعمت‌زاده فوق‌العاده پرتجربه هستند و در بخش نفت در حوزه داخلی تسلط کامل دارند. به نظرم آقای زنگنه گزینه اصلح است. در مورد وزارت نیرو نمی‌توان گفت آقای بیطرف تنها گزینه هستند. در جریان هستم چند نفر دیگر هم پیشنهاد شدند. به نظر می‌رسد آقای روحانی در مورد این افراد در حال بررسی هستند. آنچه الان معرفی شده 30 درصد قطعیت دارد.

حیدری‌: زنگنه و نعمت‌زاده به نظرم از آقای ترکان قوی‌تر هستند. البته آقای زنگنه به دلیل تجربه کاری و هم توانمندی‌هایی که دارند و سابقه بسیار موفق قبلی در وزارت نفت، شاید بهترین گزینه از نگاه من برای این وزارتخانه باشند. در مورد نیرو هم تصور می‌کنم آقای بیطرف بهترین گزینه هستند.
index:3|width:200|height:|align:left
فریدونی: وجود لیدرها و به عبارتی ژنرال‌ها در حوزه‌های مختلف می‌تواند به پیشرفت کار کمک کند. به نحوی که به نیروهای جوان‌تر مشاوره بدهند. این افراد قوی هستند اما به نظرم آقای رستم قاسمی می‌تواند همچنان در وزارتخانه بماند. ایشان در این دوره عملکرد قابل قبولی داشتند و به آقای روحانی پیشنهاد می‌دهم در مورد ابقای آقای قاسمی کمی تامل کنند. هر کدام از آقایان نعمت‌زاده و ترکان و زنگنه افراد قوی هستند اما می‌توان از این عزیزان در همین ترکیب مدیریتی کنونی مشورت گرفت.
آقای بیطرف قبلاً هم وزیر نیرو بوده‌اند و گزینه خوبی هستند.

موسوی‌نژاد‌: آقای زنگنه در حوزه نفت توانمندتر هستند اما اینکه ایشان را الان با نوع مشکلات بتوان گزینه قوی دانست یا نه، باید دید که بررسی‌هایمان به کدام سمت می‌رود. آقای روحانی اعضای کابینه را از نیروهای جوان‌تر انتخاب کند. نیروهای قبلی که چند دوره وزیر بودند شاید تجربیات خوبی داشته باشند اما انتخاب شدن‌شان برای وزارت زیاد حرفه‌ای نیست. باید از این افراد به عنوان مشاور استفاده کرد. قرار نیست از همان گزینه‌های قدیمی اصلاحات و کارگزاران index:4|width:200|height:|align:left استفاده کرد. اگر قرار باشد آقای زنگنه بیایند حرفی نیست. ایشان قوی هستند اما یک نیروی جوان خلاق تربیت‌یافته در همین سبک اقتصادی و دیدگاه برای وزارت معرفی شوند. کسی که با توجه به وضع امروز توانمندی داشته باشد. قرار نیست دوباره کابینه، همان کابینه آقای هاشمی یا خاتمی باشد.

بیگلریان‌: به نظرم هر سه خوب هستند. اما در شرایط فعلی فروش نفت فکر می‌کنم آقای نعمت‌زاده مناسب‌تر باشند. با آقای بیطرف هم موافق هستم.

سجادی: در مجلس کارگروه‌هایی تشکیل دادیم با مدیریت آقای دستغیب تا وزرای پیشنهادی را مطرح کنیم. یکی هم کارگروه انرژی بود. حق انتخاب با آقای روحانی است. هر سه نفر نیروی تخصصی هستند. اما تصور می‌کنم افراد جوان‌تری هستند که به نظرمان بهتر است آقای روحانی گزینه‌شان را از نیروهای جوان‌تر انتخاب کنند. در مورد آقای ترکان معتقدم اگر قرار بر این باشد که کسی نوآوری داشته باشد، بین این سه گزینه آقای ترکان بهتر هستند. در مورد وزارت نیرو، آقای بیطرف کارایی خوبی دارند اما در این مورد هم تصور می‌کنم افرادی بهتر از آقای بیطرف باشند.index:5|width:200|height:|align:left

احمدی: آقای زنگنه را گزینه اصلح می‌دانم. آقای نعمت‌زاده و ترکان هم تخصص‌های بسیار بالایی در حوزه نفت و صنایع نفتی دارند اما با توجه به نیاز ضروری کشور برای فروش نفت و بالا بردن لابی برای عبور از این وضعیت، به نظر می‌رسد آقای زنگنه در این باره قوی‌تر عمل کنند. در مورد وزارت نیرو هم شاید نیروهای جدیدتری بتوانند مطرح شوند که مدیران سیاسی نباشند و به طور تخصصی در این حوزه فعالیت کرده باشند. در غیر این صورت آقای بیطرف نیروی ضعیفی به حساب نمی‌آیند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها