شناسه خبر : 12439 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

درباره مجادله قلمی محمد مطهری و مدیرمسوول روزنامه پس‌فردا

دوئل با شریعتمداری

محمد مطهری را می‌توان نیمه علی مطهری دانست. او نیز به تبعیت برادر وقتی به امری اعتقاد پیدا می‌کند دیگر از حواشی هراسی ندارد و مردانه پای آن می‌ایستد همچنان که در این مدت بسیاری او و برادرش را پسران ناخلف خواندند که نشست و برخاست با بدان کار دست آنها داده است.

معصومه ستود‌ه
انتشار تیتر دعوت از آمریکایی همجنس‌باز برای تبیین اندیشه شهید مطهری کافی بود تا خاندان مطهری در برابر کیهان صف‌آرایی کنند اما این بار این علی مطهری نبود که در برابر روزنامه کیهان قد علم می‌کرد بلکه محمد مطهری تنها پسر آیت‌الله مطهری که با وجود تحصیلات دانشگاهی به کسوت روحانیت درآمده کیهان را روزنامه‌ای نامید که تا کسانی را جاسوس و همجنس‌باز و مزدور و ساده‌لوح و... ننامد روزش شب نمی‌شود و در برابر حسین شریعتمداری، فرزند مطهری را فردی دانست که از افکار بلند پدرش کمترین نشانه‌ای در وی دیده نمی‌شود.

آغاز دوئل
داستان مجادله محمد مطهری و حسین شریعتمداری از یک همایش ساده شروع شد. دعوت رسمی بنیاد علمی فرهنگی استاد شهید مطهری از جیمز کلارک فیلسوف آمریکایی برای شرکت و سخنرانی در همایش بین‌المللی اندیشه‌های فلسفی استاد شهید مرتضی مطهری کافی بود تا روزنامه کیهان این سوال را مطرح کند که چنین فردی با چنین گرایش و عقاید سیاسی و اخلاقی برای تبیین کدام نکته غامض از اندیشه‌های شهید مطهری به ایران دعوت شده است!؟ انتشار این مطلب موجب شد سخنرانی کلارک در مشهد به دنبال اخلال برخی از افراد وابسته به یکی از تشکل‌های دانشجویی لغو شود. همان زمان جهاد دانشگاهی مشهد بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد: «در شرایطی که نسیم اعتدال و میانه‌روی، توفان‌های مهلک افراط و نعره‌های دروغین تندروی را پشت سر گذاشته است با رای مردمی خسته از کله‌شقی‌ها و خودسری‌های عده‌ای نان به نرخ روز خور و غوغاسالار، پا به عرصه تصمیم‌گیری نهاده، توقع اکثریت جامعه بر این بود که خودسران پرگو و پُررویان پرده‌در، اگر نگوییم همراه با مردم، که توقعی است بس دست‌نایافتنی، لااقل به احترام رای اکثریت مردم، چندی لب دوخته و به‌جای دمیدن در شعله‌های دروغ و کینه و نیرنگ، کنجی نشینند و قدری بر رفتار گذشته خود و نتایج آن تامل کنند و عرصه را به منتخبان مردم وا بگذارند.»
بیانیه جهاد دانشگاهی و به قول کیهان فحش‌نامه این تشکل، به بهانه‌ای تبدیل شد تا بار دیگر کیهان مواضع خود را تکرار کند. موضع‌گیری کیهان موجب شد که هفتمین فرزند شهید مطهری که در زمان شهادت پدر تنها 13 سال داشت و در کلاس دوم راهنمایی تحصیل می‌کرد، در مقام پاسخ برآید. معاون پژوهشی بنیاد علمی فرهنگی شهید مطهری در نامه‌ای حسین شریعتمداری را خطاب قرار داد و نوشت: «برای من قابل درک نیست که چرا کیهان تا کسانی را جاسوس و همجنس‌باز و مزدور و ساده‌لوح و... ننامد روزش شب نمی‌شود. در این راستا! توجه جنابعالی را به مصاحبه «اختصاصی» کیهان مورخه 29 آذر 91 با تیری میسان (Thierry Meyssan) روزنامه‌نگار فرانسوی در جریان سفر به ایران جلب می‌کنم. وی که به دلیل مواضع ضدآمریکایی‌اش شدیداً مورد اقبال کیهان و برخی رسانه‌های دیگر قرار گرفته بود رسماً همجنس‌باز است و در مصاحبه با مجله اختصاصی همجنس‌بازان تصریح می‌کند جنس مخالف هیچ جاذبه‌ای برای او ندارد. بد نیست برادران آن تشکل دانشجویی در مشهد که برای تصفیه حساب با جهاد دانشگاهی، این غائله را با ادعای پوچ حمایت کلارک از همجنس‌بازی به راه انداختند و نام شریف و عزیز مردان الهی و بی‌ادعای بسیجی را لکه‌دار کردند، آگاه باشند که شاخه همین تشکل دانشجویی در دانشگاه تهران برای همین آقای تیری میسان همجنس‌باز، در تاریخ 21 آذر 91 در دانشگاه تهران برنامه سخنرانی برگزار کرد. وی در رسانه ملی در برنامه زنده «راز» هم شرکت کرد! به همین منوال، وقتی پروفسور جیانی واتیمو (Gianni Vattimo)، فیلسوف ایتالیایی ملحد و همجنس‌باز که به شرکت در راهپیمایی همجنس‌بازان مقید است، سخنران افتتاحیه همایش بین‌المللی روز جهانی فلسفه در ایران در سال 1389 بود، به دلایل معلوم! صد البته باید سکوت می‌شد.» انتشار این نامه سرگشاده کافی بود تا روزنامه کیهان در مطلبی تحت عنوان «اعتراض محمد مطهری به افشای هویت کلارک» در مقام پاسخ برآید. حسین شریعتمداری در مطلب منتشرشده نوشت: «جناب مطهری عزیز، فرزند استاد شهیدی که چند سال قبل از تولد شما، پدرتان درباره ماهیت جنایت‌بار و پلید رژیم غاصب اسرائیل آتشین‌ترین سخنان را به زبان آورده و یادگاری جاوید به جای گذاشته، یک لحظه بیندیشید؛‌ آیا کلارک با این سخنان، به‌عنوان یک مسیحی متدین و معتقد به سرزمین‌های اشغالی رفته است؟! آیا او برای زیارت اماکن متبرک به تل‌آویو سفر می‌کند؟! و آیا انتظار دارید با این سخنان، جوانان کشورمان به شما به چشم پدر بزرگوارتان و اندیشمندی که وارث نام پدر است نگاه کنند و از شما طلب فیض و بصیرت کنند؟... از بقیه نوشتار جناب محمد مطهری که حاوی تمسخر، کنایه، نیش و متلک است فقط به حرمت پدر بزرگوارشان که متاسفانه از افکار بلند ایشان کمترین نشانه‌ای در آقای محمد مطهری نیست، می‌گذریم و به ایشان یادآور می‌شویم که حرمت متفکر بزرگ، شهید مطهری برای ما و مردم ما، بیش از این است که با چنین نامه‌ای به آن خدشه‌ای وارد شود.»

نظام به علی مطهری‌ها نیاز دارد
البته این اولین بار نبود که محمد مطهری دانش‌آموخته رشته مهندسی برق از دانشگاه شریف در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد فلسفه دانشگاه تهران و دکترای فلسفه دین از دانشگاه تورنتوی کانادا دغدغه‌های اخلاقی خود را نسبت به شرایط اجتماعی ابراز می‌کرد. به همین دلیل از انتساب عناوین نادرست و غیراخلاقی نسبت به کلارک برآشفته شد. وی بارها نسبت به سقوط اخلاق در عرصه سیاست هشدار داده است همچنان که بعد از کشف شنود در دفتر علی مطهری در یادداشتی در خبرآنلاین نوشت: «نشانه‌های سقوط اخلاقی در عالم سیاست ما هر روز خودنمایی می‌کند که از بدترین، خانمان‌سوزترین، اختلاف‌افکنانه‌ترین و شرم‌آورترین آنها پخش اخباری است که جز از طریق شنود حاصل نمی‌شود. کسی به خاطر ندارد که حتی در زمان طاغوت در روزنامه‌ها چنین مطالبی چاپ شده باشد که دیروز در فلان جلسه مطهری به منتظری چنین گفت و بهشتی به هاشمی چنان.» مطهری
48 ساله نفی رقیب با بهره‌گیری از ابزاری همچون تجسس، عیب‌جویی، توهین، هتک آبرو و... را نتیجه این دانست که کشور رنگ انتخابات گرفته اما در عین حال آرزو کرد که مبادا «رنگ انتخابات» به «ننگ انتخاب» بینجامد.

سخن آخر
محمد مطهری همچون برادرش تلاش دارد اندیشه‌های پدر را ترویج کند و در این مسیر هراسی ندارد که عده‌ای وی و برادرش را به پسر نوح تشبیه کنند که چون در کشتی پدر قرار نگرفت غرق شد. وی بر این باور است که دشمنان انقلاب و افرادی که به دنبال «سکوت قبرستانی» در کشور هستند می‌خواهند هر صدای مخالف را از بین ببرند در حالی که انقلاب اسلامی با تکثر آرا و انتقاد منصفانه هر روز تنومندتر از گذشته می‌شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها