شناسه خبر : 11994 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

علی‌اصغر زارعی نماینده حامی دولت:

از حرف‌های احمدی نژاد، نیت‌خوانی می‌کنند

آقای زارعی، برخی از نمایندگان سخنان آقای رئیس‌جمهور را توهین به مجلس قلمداد می‌کنند.

آقای زارعی، برخی از نمایندگان سخنان آقای رئیس‌جمهور را توهین به مجلس قلمداد می‌کنند.شما به عنوان نماینده حامی رئیس‌جمهور چنین برداشتی از سخنان وی داشتید؟
آقای رئیس‌جمهور به عنوان مقام اجرایی کشور حق دارد که گلایه‌هایی را از مجلس و نحوه قانونگذاری کشور داشته باشد. نمی‌توانیم به ایشان بگوییم که گلایه‌هایت را هیچ وقت مطرح نکن چون مخالفان سیاسی ایشان منتظر هستند که هر حرفی را که رئیس‌جمهور می‌گوید تعبیر به سیاه‌نمایی کنند. آقای احمدی‌نژاد خیلی شفاف صحبت کرد و از قضا آقایان نماینده هم خیلی شفاف‌تر در این باره جواب دادند و حتی می‌توانم بگویم نمایندگان مخالف رئیس‌جمهور در جواب‌هایی که به ایشان می‌دهند از گفتمانی استفاده می‌کنند که بار روانی منفی علیه ایشان دارد.

مشکل نمایندگان نفس برخورد رئیس‌جمهور با مجلس است. نه وقت می‌گذارد حرف‌های طرف مقابل را بشنود و از طرفی خط و نشان می‌کشد که لایحه‌ای را که می‌‌آورم دست نزنید وگرنه پسش می‌گیرم؟
البته شاید اگر آقای احمدی‌نژاد از برخی از این تعابیر استفاده نمی‌کردند، بهتر بود. اما با این حال به نظرم ایشان در جایگاه شخص اول اجرایی کشور صحبت کردند و باید به ایشان حق داد تا مشکلاتی را که در اداره کشور با آن رو‌به‌رو هستند با ‌صراحت با مردم و نمایندگان در میان بگذارند.

اما به گفته نمایندگان آقای احمدی‌نژاد بار دیگر از ادبیاتی استفاده کردند که در شأن مجلس نبود؛ ادبیات سیاسی، در حالی که بحث امروز اقتصادی بود؟
این رفتار بسیار غلطی است که برخی از نمایندگان همواره دنبال این هستند که از صحبت‌های آقای احمدی‌نژاد نیت‌خوانی کنند. ما نباید به دنبال نیت‌خوانی از سخنان رئیس‌جمهور باشیم. اینکه مدام قضاوت می‌کنیم که منظور احمدی‌نژاد از این حرف این بود‌، این رفتار را با این نیت انجام داد و... کار بسیار عبث و اشتباهی است. مردم این رفتارها را نمی‌پذیرند.

اگر شما قرار باشد نیت‌خوانی نکنید، چه تعبیری از سخنان ایشان می‌کنید؟ حرف اقتصادی ایشان در مورد وضعیت معیشت مردم چه بود؟
ایشان می‌گوید من مسوول اداره کشور هستم. وقت کمی داریم. برای وضعیت کنونی اقتصاد و معیشت مردم هم این راهکارها وجود دارد و برای اصلاح سیستم اقتصادی راه‌های پیشنهادی‌ام این است. به هر حال ایشان راه حل داد. حالا ممکن است برخی مخالف راهکارهای ایشان باشند اما به این معنی نیست که بگوییم آقای احمدی‌نژاد برای وضعیت کنونی اقتصاد کشور راه حل ندارد.

مثلاً ادبیات ساده‌انگارانه مانند بلوط و اغذیه دام، راهکار اساسی برای رفع مشکل تورم و ارز و نقدینگی است؟
اینها مثال است. آقای احمدی‌نژاد در سفرهای استانی هم این موارد را مطرح می‌کنند. یقیناً هیچ کدام‌شان در شش ماه آینده به این سرعت قابل اجرا نیست.

در حالی که ایشان به قول شما می‌داند راهکارهایشان برای شش ماه جواب نمی‌دهد پس چرا از این ادبیات استفاده می‌کند؟ مردم توقع‌شان بیشتر ‌شود‌؟
نه، این هم نیت‌خوانی است. ایشان ادعا دارد اگر شما موافقت کنید من می‌توانم اجرا کنم. اما خب مجلس می‌تواند جمع‌بندی‌اش این باشد که در این وقت کم نمی‌تواند اجرایش کند. اما آقای احمدی‌نژاد می‌گوید این شش ماه برای من معنی شش ماه آخر نمی‌دهد. می‌خواهم کار کنم. نباید این قدر به عملکرد یک رئیس‌جمهور بدبین باشیم.

چرا از رهبری کد می‌آورند؟
ایشان در سخن‌های قبلی‌شان هم بارها این موضوع اختیارات و وظایف ریاست‌جمهوری و تداخل عمل قوا را مطرح کردند. هر چند من معتقدم با توجه به ساختار قانون اساسی که داریم و شورای حل اختلاف جای تردیدی باقی نمی‌ماند که اختیارات و چارچوب‌های هر قوه چیست.

شما نماینده حامی دولت هستید. اگر قصد نیت‌خوانی نباشد به نظر شما چرا رئیس‌جمهور در مورد مساله اصلی که مشکل ارزی بود صحبتی نکردند؟
به نظرم نباید این سوال را این طور مطرح کرد. آقای احمدی‌نژاد بارها در این چند ماه در مورد مشکلات ارزی صحبت کرده و تا الان هم نشان دادند در جمع‌های خصوصی و جلسه‌های کاری و کارشناسی دنبال رفع مشکل ارزی هستند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها