شناسه خبر : 11003 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از علم‌الهدی

جزییاتی از نامه اوباما به مقام معظم رهبری

فضای سیاسی تهران در روزهای پایانی آبان‌ماه به شدت تحت‌تاثیر مذاکراتی است که در وین در حال برگزاری است. ایران و قدرت‌های جهانی در روزهای منتهی به موعد مقرر، مذاکرات فشرده‌ای را در زمینه پرونده هسته‌ای ایران تجربه می‌کنند. مذاکراتی که به غیر از تندروهای جهان، همگی خواهان به نتیجه رسیدن آن هستند. در این فضا اما مباحثسیاست داخلی کشور نیز تا حدودی داغ است.

فضای سیاسی تهران در روزهای پایانی آبان‌ماه به شدت تحت‌تاثیر مذاکراتی است که در وین در حال برگزاری است. ایران و قدرت‌های جهانی در روزهای منتهی به موعد مقرر، مذاکرات فشرده‌ای را در زمینه پرونده هسته‌ای ایران تجربه می‌کنند. مذاکراتی که به غیر از تندروهای جهان، همگی خواهان به نتیجه رسیدن آن هستند. در این فضا اما مباحث سیاست داخلی کشور نیز تا حدودی داغ است. سه ماه است که کرسی وزارت علوم خالی است هر نامزدی را نیز جناب رئیس‌جمهوری به مجلس عرضه می‌کند، با واژه «نه» آن هم از نوع قایم آن مواجه می‌شود. در آخرین روز کاری هفته حسن روحانی پس از ناکامی نامزد پیشین وزارت علوم -فخرالدین احمدی‌دانش‌آشتیانی- محمد فرهادی را به عنوان گزینه جدید برای وزارت علوم به مجلس معرفی کرد. فرهادی که هم‌اکنون دبیر کل جمعیت هلال‌احمر است، در دولت‌های میرحسین موسوی و سیدمحمد خاتمی عضویت داشته‌ است. باید دید نمایندگان مجلس با این چهره آکادمیک و غیرسیاسی چه برخوردی خواهند داشت.
پس از خداحافظی عزت‌الله ضرغامی از جام جم کمتر کسی تصور می‌کرد در همان روزهای نخست، این قطب بزرگ رسانه‌ای با تحولات مدیریتی مواجه شود. با این حال رفت‌وآمدها در این رسانه در هفته گذشته بسیار متفاوت از روزهای قبل بود. بدون شک مهم‌ترین تغییر در این رسانه در حوزه معاونت سیما رخ داد. به گزارش خبرآنلاین محمد سرافراز، علی‌اصغر پورمحمدی را جایگزین علی دارابی در معاونت سیما منصوب کرده است. طبق شنیده‌ها علی دارابی نیز در حال عزیمت به موسسه همشهری است.
از دیگر اخبار مهم هفته پیش می‌توان به تخفیف در مجازات صادق زیباکلام از استادان دانشگاه تهران اشاره کرد. به گزارش خبرآنلاین، او در وبلاگ خود خطاب به قضات دادگاه شعبه 36 تجدیدنظر نوشت: از اینکه حکم ۱۸ ماه محکومیت بنده را تبدیل به پنج میلیون تومان جزای نقدی نمودید صمیمانه و از عمق وجودم ازتان سپاسگزاری می‌کنم. شاید بسیاری به محکومیتم از همان ابتدا با نگاهی مشکوک می‌نگریستند و بالطبع حالا هم شک و شبهه‌شان دیگر تبدیل به یقین می‌شود. اما بنده نیک می‌دانم که اتفاقاً آن محکومیت چقدر جدی بود و چگونه و چرا برخی از آقایان حقیقتاً به دنبال فرستادنم به اوین بودند. به همین خاطر است که واقعاً و صمیمانه از شما سپاسگزارم. در طی یک سالی که این پرونده در جریان بود من تلاش و تقلا و رایزنی‌های فراوانی به‌منظور ملاقات با بسیاری از مسوولان نمودم و کوله‌باری از خاطرات تلخ و شیرین در حافظه‌ام تلنبار شده. آنچه بیش از هر امر دیگری در عمق خاطرم نشست مروت و محبت برخی از آنها بود. با اینکه با بسیاری‌شان از نظر فکری سنخیت چندانی نداشتم معذلک برخوردشان بسیار کریمانه بود. قاضی دادگاه اولم آقای ماشاءالله احمدزاده با اینکه مرا به‌واسطه طرح این سوال که «هسته‌ای‌ به‌رغم هزینه‌های سنگین آن چه نفعی برای کشور داشته؟» به یک سال زندان و طرح این سوال که «متهمین پرونده معروف به اختلاس سه هزار میلیاردتومانی دقیقاً به‌واسطه ارتکاب کدامین جرائم به اعدام محکوم شده‌اند؟» به شش ماه زندان محکوم نمودند، اما رفتار و برخورد او آنقدر صمیمانه و با محبت بود که یقیناً هرگز خوبی‌ها و مساعدت‌هایشان در تمامی مراحل دادرسی را نمی‌توانم فراموش کنم. زیباکلام در بخش دیگری از پیام خود درباره معاون اول رئیس قوه قضائیه نوشته است: یکی از غیرمنتظره‌ترین برخوردها در ملاقات با آیت‌الله محسنی‌اژه‌ای اتفاق افتاد. ایشان آنقدر متواضعانه، محترمانه و در عین حال صمیمانه با من برخورد کردند که تا لحظاتی که وارد دفترشان شده بودم فکر می‌کردم حتماً فرد دیگری هم پشت سر من وارد دفتر ایشان شده و آن همه احترام و صمیمیت‌شان به آن فرد است. باورم نمی‌شد و هنوز نشده که آن همه محبت و تکریم نسبت به من بود. مهر نیز در خبری از رفع توقیف آسمان خبر داد. روزنامه‌ای به مدیرمسوولی عباس بزرگمهر و سردبیری محمد قوچانی سال گذشته به سبب اشتباه در انتشار یک کلمه توقیف شده بود.

دنیا روی نیروهای مسلح ایران حساب می‌کند
در هفته گذشته هشتمین مراسم مشترک دانش‌آموختگی، تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران، با حضور آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای فرمانده کل قوا، در دانشگاه افسری امام علی (ع) برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا در ابتدای ورود به میدان مراسم، در محل یادمان شهدا حضور یافتند و ضمن قرائت فاتحه، علو درجات شهدای گرانقدر دفاع مقدس را از خداوند متعال مسالت کردند.
فرمانده کل قوا سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند. آیت‌الله خامنه‌ای در این مراسم، نیروهای مسلح را از پایه‌های اقتدار هر کشوری خواندند و تاکید کردند: لازمه اقتدار واقعی در نیروهای مسلح، همراه شدن ایمان، بصیرت، عزم راسخ و احساس مسوولیت واقعی در کنار نیروی انسانی مجهز به آموزش‌های روزآمد و تجهیزات پیشرفته است.
ایشان همچنین دنیای امروز را تشنه پیام آزادی‌بخش اسلام ناب دانستند و گفتند: بدخواهان و زورگویان جهانی، تلاش می‌کنند تا با استفاده از هنر، سیاست، نظامی‌گری و همه ابزارها، مانع شنیده شدن ندای اسلام ناب شوند اما این ندا شنیده شده است و نشانه آن هم، هراس روزافزون قدرت‌های استکباری است.
مقام معظم رهبری با تاکید بر لزوم برخورد عمیق و غیر‌سطحی با موضوع اقتدار در نیروهای مسلح، افزودند: تعداد زیادِ نیروی انسانی و آموزش و تجهیزات نظامی پیشرفته، به تنهایی موجب اقتدار نیروهای مسلح یک کشور نمی‌شوند بلکه باید انگیزه و معنویت و عزم و درکِ حقیقت مسوولیت بر رفتارها و جهت‌گیری‌ها حاکم باشد.
فرمانده کل قوا با اشاره به قابلیت‌های معنوی و توانایی‌های علمی و قدرت ابتکار و عزم راسخ نیروهای مسلح کشور در هشت سال دفاع مقدس، خاطر‌نشان کردند: دنیا روی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران حساب باز می‌کند و آن را جدی می‌گیرد، زیرا می‌داند که هر جا عرصه مسوولیت و رزم‌آوری باشد، نیروهای مسلح سنگ تمام خواهند گذاشت.

ابراز خوشحالی اوباما از سلامتی مقام معظم رهبری
در روزهای اخیر شایعات زیادی درباره نامه رئیس‌جمهور ایالات متحده به مقام معظم رهبری در رسانه‌های بین‌المللی منتشر شده است. در این زمینه بسیاری از رسانه‌ها علاقه‌مند هستند تا اطلاعات طرف ایرانی در این باره را نیز پوشش دهند. در هفته پیش احمد جنتی دبیر شورای نگهبان از معدود چهره‌های ایرانی بود که درباره مکاتبه اخیر باراک اوباما با آیت‌الله خامنه‌ای اطلاعاتی را در اختیار افکار عمومی قرار داد. او در این باره تاکید کرد: اوباما در نامه خود از بازیابی سلامت رهبر معظم انقلاب اظهار خوشحالی کرده است. به گزارش ایرنا احمد جنتی در دیدار با خانواده‌های 370 شهید اصفهانی عملیات محرم در سال 1361 گفت: «در این نامه از ما درخواست کرده‌اند که بیاییم داعش را نابود کنیم در حالی که خودشان داعش را ایجاد کرده‌اند.»
دبیر شورای نگهبان همچنین با اشاره به ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، اقدامات مشکوک دشمنان را برای انحراف در آیین و مراسم محرم گوشزد کرد و گفت: اکنون وضع حساسی است، عده‌ای با ادعای علاقه‌مندی به امام حسین (ع) درصدد ایجاد تفرقه میان شیعیان هستند.
جنتی ادامه داد: آنها با برگزاری مجالس روضه، نوحه و سوگواری به مقدسات دیگران توهین می‌کنند و خون آنان را به جوش می‌آورند که نتیجه نهایی این اقدامات، کشتار شیعیان است. آمریکا می‌خواهد در دنیا جنگ شیعه و سنی راه بیندازد و این افراد نیز همین هدف را در داخل پیگیری می‌کنند.
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در گفت‌وگو با المیادین از پاسخ شفاهی ایران به نامه اوباما خطاب به مقام معظم رهبری خبر داد.

انتقاد جمهوری اسلامی از علم‌الهدی
سومین همایش جریان مخالف مذاکرات هسته‌ای موسوم به «دلواپسان» با استقبالی سرد مواجه شد. این اتفاق در حالی رخ داد که سایت‌ها و رسانه‌های منسوب به این جریان از چند روز پیش با مخابره پیام و پیامک، همه حامیان خویش را از تهران و شهرهای اطراف برای حضور در چنین همایشی فراخوانده بودند. به گزارش ایران در ابتدای ورود به محل همایش دو اتفاق خبرنگاران را شگفت‌زده می‌کرد؛ اول، عنوان جنجالی بود که برای چنین محفلی انتخاب شده بود: «منهای عزت+تحریم». دوم، مکان هنری که در خدمت چنین همایش به‌شدت سیاسی قرار گرفته بود؛ «تالار اندیشه حوزه هنری». مکانی که اصحاب رسانه آن را با نشست‌های خاطره‌انگیز بزرگان اندیشه و هنر به یاد می‌آورند و متولی آن یکی از نهادهای رسمی کشور (سازمان تبلیغات اسلامی) است.
در این مراسم سخنرانی ویدئویی امام جمعه مشهد نیز پخش شد. روزنامه جمهوری اسلامی در مطلب کوتاهی، ضمن انتشار بخش‌هایی از صحبت‌های اخیر سیداحمد علم‌الهدی، در این مراسم از او انتقاد کرد. در بخش‌هایی از این یادداشت آمده است: «علم‌الهدی در همایش دلواپسان هسته‌ای گفت: در 35 سال گذشته به اندازه یک سال پس از توافق ژنو تحقیر نشده بودیم...آمریکا می‌خواهد نشان دهد که ما از انقلاب و استکبارستیزی پشیمانیم... اگر ما مانند آن 10 سال که پشت میز مذاکره محکم ایستاده بودیم رفتار می‌کردیم، دولتمردان آمریکا ما را این مقدار تحقیر نمی‌کردند... ما تا این اندازه به ذلت نیفتاده بودیم که در این یک سال به ذلت افتاده‌ایم. در تحریم اقتصادی آیا بچه‌های ما بالاتر از زجر بچه‌های امام حسین (ع) زجر دیدند؟...» این روزنامه در ادامه نوشت: «آقای علم‌الهدی در این سخنرانی هیچ اشاره‌ای به تحقیرهای پیاپی که در اثر عملکرد دولت‌های نهم و دهم متوجه ملت ایران شد، نکرد و برای این سخن نادرست خود که ایران در این یک سال تحقیر شده است هیچ دلیلی ذکر نکرده است. واقعیت این است که در یک سال اخیر به دلیل مواضع شفاف، عاقلانه و منطقی دولت یازدهم، ملت ایران توانست عزت خود را که در دولت‌های نهم و دهم دچار خدشه شده بود باز‌یابد و با دست بالا و از موضع عزت و اقتدار با قدرت‌های جهانی مذاکره کند.»

ویژه برنامه‌ای پُر از توهین و تحقیر
یک خبرگزاری اصولگرا با انتشار ویژه‌نامه‌ای  جهت‌دار و پر از گوشه و کنایه به تحقیر و توهین به مقامات دولتی از جمله محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست و نیز اکبر ترکان معاون رئیس‌جمهوری پرداخت. روزنامه ایران در این باره نوشت: در این ویژه‌نامه ظریف بر ویلچر نشان داده شده که مقابل کاترین اشتون، مذاکره‌کننده ارشد گروه 1+5 قرار گرفته و از آن سو هم با استناد به یکی از اظهارات ترکان درباره ناتوانی رقابت کالاهای ایرانی با نمونه‌های خارجی، چندین تصویر اهانت‌آمیز از این مقام دولتی منتشر شده است. همچنین برخی مطالب حاوی کنایه و تمسخر هم درباره اینکه آلودگی هوای تهران بهبود پیدا نکرده است منتشر شده است. این مطالب غیر‌واقعی در شرایطی منتشر شده که تیم مذاکره‌کننده ایرانی در حال برگزاری آخرین دور مذاکرات هسته‌ای در وین است و عموم مقامات کشورمان بر پایبندی تیم مذاکره کننده به حقوق مسلم ایران تاکید کرده‌اند. از آن سو هم آمارهای موجود نشان می‌دهد آلودگی هوای تهران نسبت به دوران قبل که بنزین‌های آلوده پتروشیمی توزیع می‌شد، بسیار کمتر شده است. فقط یکی از آخرین آمارها نشان می‌دهد نسبت روزهای هوای پاک تهران از ابتدای سال‌جاری تا 20 مهرماه نسبت به روزهای مشابه آن در سال گذشته (1392) سه برابر شده است. با این حال گروهی به دلایل خاصی سعی می‌کنند در قالب تمسخر و طنز از پاسخگویی درباره عملکرد گذشته‌شان فرار کنند. ظاهراً آنان فراموش کرده‌اند سال‌های قبل در همین ایام به علت آلودگی بسیار شدید، مدارس بارها و بارها تعطیل شده بودند و گاهی اوقات کار به تعطیلی رسمی هم کشیده می‌شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها