شناسه خبر : 1025 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها

مردم از پوپولیست‌ها عبور کرده‌اند
index:1|width:40|height:50|align:right نوشت: جنجال‌های رسانه‌ای درباره سوژه خبری این روزها مربوط به جریان شکست‌خورده‌ای است که می‌خواهد نگاه‌ها را به صحنه تغییر دهد. این جریان می‌کوشد هم جامعه را دچار فراموشی کند و هم فرصتی باشد برای دو انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس دهم در اردیبهشت آینده و دوره دوازدهم ریاست‌جمهوری سال 13۹۶. مهم‌ترین ابزار این طیف، ایجاد تردید و ناامیدی در میان مردمی است که با درک مطالبات واقعی برای تغییرات لازم، پای صندوق‌های رای رفتند. در حالی‌ که فرصت اندکی تا انتخابات دور دوم مجلس باقی ‌مانده است، پرداختن به سوژه‌های انحرافی خبط نابخشودنی است. پوپولیست‌ها نیز منافع خود را می‌جویند. کافی است نزدیک به درک مردم عمل کرد تا به ‌درستی دریافت ایرانیان از فریبکاری پوپولیسم عبور کرده‌اند.
رقابت نفس‌گیر در دور دوم انتخابات مجلس
index:2|width:40|height:24|align:right به نقل از حسین مرعشی، عضو کارگزاران سازندگی نوشت: «اهمیت دور دوم هیچ تفاوتی با مرحله نخست ندارد، زیرا ترکیب کلی مجلس در این مرحله تعیین می‌شود و به همین دلیل رقابت ١٠ اردیبهشت هم برای جریان‌های سیاسی مهم است تا بتوانند کرسی‌های بیشتری را به دست بیاورند... مردم در حوزه‌های انتخابیه باقی‌مانده، انگیزه‌های سیاسی، قومی و فردی بالایی دارند که سبب شده است موضوع انتخابات کاملا جدی و پررنگ باشد. تاثیر آنچه در مرحله نخست در تهران روی داد، در حوزه‌های باقی‌مانده محتمل است، اما اثر وسیع و تعیین‌کننده‌ای را در این مرحله شاهد نخواهیم بود زیرا در حوزه‌های شهرستانی، انتخابات بیشتر تحت‌تاثیر مسائل محلی است تا مسائل ملی، هر چند کار سیاسی و قابل‌توجه مردم تهران بی‌تاثیر نیست.»
بازی انتخابات ادامه دارد
index:3|width:40|height:40|align:right نوشت: فضایی که انتخابات برای کشور مهیا می‌کند سبب شده است ستادهای انتخاباتی جناح‌ها و افراد تبدیل به مرکز پروژه‌های انتخاباتی در شهرستان‌ها و کل کشور شوند و هنوز پرونده انتخابات مجلس تمام نشده نیروهای خود را برای انتخابات شوراهای شهر و ریاست‌جمهوری بسیج کرده‌اند و این نشان‌دهنده ناکارآمدی دیگر ابزار دموکراسی است. درباره انتخابات هفتم اسفند چند نکته به نظر می‌رسد؛ 1- خروجی انتخابات نشان می‌دهد مرحله دوم برای هر دو جناح مهم است و نباید از آن غفلت شود. 2- گردش مالی در انتخابات اخیر از موضوعات چالشی و حساسی بود که ابعاد جدید و غیرقابل باوری را در برابر تحلیلگران گشود. 3- سرنوشت اصولگرایان در انتخابات هفتم اسفند، امید را برای ایجاد جناح سوم کشور مهیا ساخته است.
کاستی‌های قانون انتخابات
index:4|width:40|height:24|align:right نوشت: از اظهارنظرهای اخیر چنین برمی‌آید که دولت، شورای نگهبان، مجلسی‌ها، مردم، رسانه‌ها و همه معتقدند قانون انتخابات باید اصلاح شود. کدام نهاد می‌تواند صلاحیت ۱۲ هزار شرکت‌کننده برای یک انتخابات را در مدت محدود بررسی کند؟ در چنین شرایطی حق نامزدها ممکن است تضییع شود. اگر آبروی یک نفر بی‌جهت از بین برود، همه مسوولیم لذا تردیدی نیست که اصلاح قانون انتخابات ضروری است. همه نهادهای مرتبط باید با همکاری هم این کار را شروع کنند. مجلس اگر به تنهایی اقدام کند، شاید این شائبه ایجاد شود که نمایندگان به نفع خودشان شرایط را تغییر می‌دهند. بنابراین دستگاه‌های نظارتی و اجرایی باید آنچه در انتخابات دیده‌اند را به باد فراموشی نسپارند و در جلسات مشترک و حتی در محضر رهبر معظم انقلاب مطرح کنند و اقدام هماهنگ انجام دهند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها