شناسه خبر : 10116 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

فرهنگ با ون و پاسبان درست نمی‌شود

نقشه اشغال سایبری ایران!

رسانه‌ها در هفته پیش و پس از اعلام خبر جراحی مقام معظم رهبری، یکسره تحت تاثیر اخبار این‌ رویداد بودند. اکثر روزنامه‌ها در تیترها و عکس‌های نخست خود به این خبر پرداختند و بخشی از ابراز احساسات مردم به رهبری را پوشش دادند.

رسانه‌ها در هفته پیش و پس از اعلام خبر جراحی مقام معظم رهبری، یکسره تحت تاثیر اخبار این‌ رویداد بودند. اکثر روزنامه‌ها در تیترها و عکس‌های نخست خود به این خبر پرداختند و بخشی از ابراز احساسات مردم به رهبری را پوشش دادند. هفته گذشته برای رئیس‌جمهور نیز هفته پرکاری بود. در ابتدای هفته سفر به استان خراسان و در انتهای هفته هم عزیمت به بعضی از کشورهای آسیای میانه. فشردگی برنامه‌های سفر رئیس‌جمهور و کابینه به خراسان چنان بود که رئیس‌دفتر او در مشهد مجبور شد برای جا نماندن از کاروان از روشی غیرمتعارف بهره بگیرد. پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری در این‌باره نوشت: دکتر نهاوندیان که به دلیل رسیدگی به مشکلات و گفت‌وگو با مراجعین در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان خراسان رضوی، از همراهی با کاروان دولت جا مانده بود، برای رسیدن به جلسه دولت (که در حرم مطهر علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) برگزار می‌شد) موتورسیکلت عبوری یکی از هموطنان مشهدی را ترجیح دادند.» عکسی نیز از جناب نهاوندیان سوار بر موتور منتشر شده است. ان‌شاءالله ایشان در سفرهای آتی حتماً کلاه ایمنی با خود به همراه برده و همچنین از موتوری استفاده کنند که راننده آن کودک خردسال خود را روی باک نگذاشته باشد. ملت مگر چند چهره مثل آقای نهاوندیان دارند که خدای نکرده به این راحتی با یک اشتباه کوچک او را از دست بدهند. در هفته گذشته شایعه‌ای هم درباره وضعیت محمدرضا مهدوی‌کنی رئیس مجلس خبرگان در محافل سیاسی به گوش رسید. در این زمینه «سید‌مصطفی میرلوحی» داماد و مسوول دفتر او خبر درگذشت رئیس مجلس خبرگان رهبری را «کذب محض» اعلام کرد و با انتقاد از انتشار این خبر، از رسانه‌ها خواست در انتشار اخبار دقت بیشتری داشته باشند. ابراهیم انصاریان داماد دیگر مهدوی‌کنی نیز در این زمینه خبر داد: «هیچ تغییر جسمی از هفته گذشته در وضعیت ایشان مشاهده نشده است.» خاندان خاتمی نیز این هفته خبرساز بودند، از سویی دختر خواهر همسر سیدمحمدرضا خاتمی که نتیجه امام راحل نیز هست با پسر محسن هاشمی وصلت کرد و در نتیجه برای نخستین بار ارتباط خانوادگی بین خاندان هاشمی با خاندان‌های خمینی و خاتمی به وجود آمد. از سوی دیگر سیدمحمدرضا خاتمی برادر رئیس‌جمهور سابق و نایب‌رئیس مجلس ششم هنگام خروج از فرودگاه به قصد ترک کشور متوجه شد که ممنوع‌الخروج است. گفته می‌شود پیشتر حکم ممنوع‌الخروجی او صادر شده بود اما با اعتراض او، این حکم لغو شده بود. از دیگر اخبار مهم هفته گذشته انتشار اطلاعاتی درباره تخلفات مالی چند دولتمرد سابق بود. اعلام صدور حکم زندان و جریمه برای «م.ر» توسط سخنگوی قوه قضائیه، گفته‌های دادستان دیوان محاسبات درباره تخلف میلیاردی محمود احمدی‌نژاد در ماجرای دانشگاه ایرانیان و همچنین پرونده سعید مرتضوی سبب شد که هر سه چهره نسبت به اخبار منتشره واکنش نشان دهند و تحرکات رسانه‌ای خود را در روزهای اخیر بیشتر کنند.
در روزهای نیمه نخست شهریورماه اجلاس خبرگان رهبری نیز برگزار شد. در این نشست بحث تداوم ریاست هیات رئیسه فعلی تا پایان دوره مطرح شد، اما به تصویب نرسید. به این ترتیب در اسفندماه امسال یا پیشنهاد تداوم هیات رئیسه مجدداً مطرح می‌شود یا اینکه باید منتظر رقابتی تازه در این میدان بود.

سقوط تنگه احد پایتخت
سرانجام در روزهای ابتدایی شهریورماه اتفاقی که به نظر می‌رسید در ناصیه ائتلاف میانه‌روها و اصلاح‌طلبان در شورای شهر نوشته ‌شده بود به وقوع پیوست و اصولگرایان پس از یک سال همه خاکریزهای از دست رفته را پس گرفتند. دولت احمد مسجد‌جامعی مستعجل بود. او تنها یک سال توانست بر صدر بهشت بنشیند و پس از آن مجدداً کرسی ریاست را به مهدی چمران سپرد. درباره ریاست مجدد چمران اخبار غیررسمی زیادی منتشر شده است، که به علت اینکه نمی‌توان از صحت‌وسقم آن آگاه شد به آن نمی‌پردازیم. اما برای درک بهتر فضای شورای شهر بد نیست به نطق اسماعیل دوستی، عضو اصلاح‌طلب این شورا که در هفته پیش انجام شد توجه کنیم. به گزارش سفیرنیوز او در این سخنرانی تاکید کرد: «...در دوران 10‌ساله پیشین مدیریت شما در شورای شهر اتفاقات نادری رخ داد که امیدوارم با تغییر رویه خود در دوران مدیریت جدید مانع از تکرار آنها شوید. اتفاق اول در دوره‌های آقای احمدی‌نژاد رخ داد که 350 میلیارد هزینه‌های فاقد سند صرف شد که هنوز تکلیف آن مشخص نشده است...اتفاق نادر دوم در دوران قالیباف رخ داد و آن هزینه‌های فاقد اعتبار بود البته ممکن است این هزینه‌ها با متمم و اصلاحیه بودجه حل شود اما هزینه‌های فاقد سند را نمی‌دانم چگونه قرار است حل کنیم...» او در بخش دیگری از سخنان خود نیز تاکید کرد: «من هیات رئیسه عظیم را هم به آقای قالیباف تبریک می‌گویم! اما به عنوان برادر شهید چمران می‌دانید که عالم محضر خداست و شهدا ما را بازخواست می‌کنند...خواهشمندم نسبت به هزینه‌های شهرداری حساس باشید. واقعیت این است که در دوران شورای دوم و سوم شورا هیچ نقشی در امور شهر نداشت و این حرف‌هایی هم که من درباره هزینه‌های فاقد سند و فاقد اعتبار می‌زنم از جمع اصولگرایان بیرون آمده است...اینکه قالیباف بدون اینکه نظر ما را بخواهد در هر گوشه تهران قولی می‌دهد یعنی ما کشک والسلام!... پارسال ما اصلاح‌طلبان در انتخاب هیات رئیسه به طلایی و تقی‌پور رای دادیم اما امسال شما با یک حماسه غرورآفرین پیروز شدید که تبریک می‌گویم.»
این تحول در رسانه‌های اصولگرا با استقبال زیادی همراه شد. برخی این شکست را آغاز دومینووار شکست‌های اصلاح‌طلبان تعبیر کردند.

فرهنگ و ارتباطات بهانه منازعات سیاسی
در روزهای اخیر و با اعلام در اختیار گذاشتن اینترنت نسل سوم و چهارم توسط اپراتورها به کاربران، جنجال جدید در کشور به پا شده و منتقدان در کنار مساله حجاب بانوان بهانه‌ای جدید برای حمله به دولت یافته‌اند. در روزهای گذشته یکی از مسوولان قضایی خواهان اعطای سرویس بهداشتی و خوب به جوانان مشتاق اینترنت شد. احمد خاتمی نیز در نماز جمعه تهران خطاب به مسوولان اعلام کرد: «... اگر به فضل خدا دستگاه‌های نظارتی درست شد،‌ سه‌جی (3G) که هیچ ده‌جی در اختیار مردم قرار دهید.»
روزنامه وطن امروز نیز در یادداشتی به شدت دولت را در این باره مورد حمله قرار داد. این‌ روزنامه اصولگرا در بخشی از یادداشت خود نوشت: «... پس از مقاومت توجیه‌ناپذیر وزارت ارتباطات در برابر نظرات تخصصی کارشناسان، علما، مراجع عظام تقلید و نخبگان شورای عالی فضای مجازی، نصرالله جهانگرد از اعضای هیات موسس و عضو شورای مرکزی حزب منحله مشارکت، در حرکتی کور مجدداً قانونگذاری در نهادی موازی با شورای عالی فضای مجازی را آغاز کرد! او در اقدامی عجیب سمپاشی ضد «شبکه ملی اطلاعات» را با توسل به تکنیک قدیمی تخریب نرم در پیش گرفت. جهانگرد با تاکید بر این موضوع که حاکمیت در فضای مجازی باید سرویسی به شهروندان ارائه دهد که در سطح ملی دنبال شود، اظهار داشت: «یک شهروند باید برای فعالیت روی «شبکه ملی اطلاعات» و دریافت خدمات، تعیین هویت شود و با یک هویت واحد تنها به دریافت خدمات بپردازد.» بنا بر اطلاعات
به دست آمده نصرالله جهانگرد که عناوینی همچون معاون وزیر ارتباطات، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات، مجری شبکه ملی اطلاعات، مدیر و مجری زیرساخت شبکه ملی اطلاعات و رئیس کارگروه چهار نفره تحقق شبکه ملی اطلاعات را به خود اختصاص داده از عناصر نزدیک به دفتر هاشمی‌رفسنجانی است که به صورت عملیاتی، دانسته یا نادانسته نقشه «اشغال سایبری ایران» را دنبال می‌کند.» رسالت، دیگر روزنامه اصولگرا نیز در یادداشتی با عنوان «احتیاط در نسبت اینترنت و آگاهی» به صورت مستقیم شخص رئیس‌جمهور را هدف گرفت و نوشت: «دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور محترم، در اجلاس روز جهانی مسجد که در سالن همایش‌های برج میلاد، و در محضر علما و ائمه مساجد برگزار شد در اطراف مناقشه اخیر علمای دینی در مورد نسل سوم و چهارم تلفن همراه و اینترنت پرسرعت چنین واکنش نشان دادند: نسل جوان ما نیاز به آگاهی دارد. ... یک روزی بود که یک مومنی اگر در خانه‌اش رادیویی داشت، آن را در قفسه‌ای می‌گذاشت و در کمدی می‌گذاشت و درب آن را قفل می‌کرد و کلید را در جیب می‌گذاشت و... [سپس، دست را به جیب برد] تا فرزند و زنش از آن رادیو در ساعاتی که نباید استفاده کنند، استفاده نکنند. ... فکر می‌کنم که از آن دوران دیگر عبور کردیم. ... نه کمدی وجود دارد و نه قفلی وجود دارد و... [مکث رئیس‌جمهور و سپس، یکی از حضار: نه کلیدی وجود دارد ...] حالا اگر کلید هم وجود دارد... [و سپس خنده رئیس‌جمهور اجازه ادامه مطلب نداد...]. به نظر می‌رسد که رئیس‌جمهور محترم، باید واکنش برازنده‌تر و محترمانه‌تری در قبال این موضوع مهم ابراز می‌داشتند، و در خطاب به علما، لحن محترمانه‌تری اتخاذ می‌فرمودند... بیانات ریاست‌جمهور را جدی بگیریم، و جداً در استدلال مندرج در فرمایشات ایشان مناقشه ورزیم: اینکه جوانان به «آگاهی» نیاز دارند، و از این‌رو به اینترنت پرسرعت و نسل سوم تلفن همراه هم نیاز دارند.
ما طی یک بررسی موردی به راهنمایی فیلسوف بزرگ، هوبرت درایفوس که در زمینه انتقادی تکنولوژی تحقیق می‌کند، نشان می‌دهیم که پر‌اطلاع بودن در سایه بهره‌مندی از اینترنت، لزوماً مترادف فرهیختگی نیست، و خصوصاً اگر احساس استغنا نسبت به محیط آکادمی و استاد و پیر و راهبر و مراد را القا کند، خود این پدیده موجد جهالت است...حجم دگرگونی حاصل از اینترنت، آنقدر «عظیم» است، که احتیاط در برخورد با این پدیده را ایجاب می‌کند... اینترنت افرادی را پدید می‌آورد که «اطلاعات» دارند، ولی لزوماً «فرهیخته» و «آگاه» و «بهره‌مند از تعلیم و تربیت» نیستند.»
در مقابل این گونه اظهارات به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور عزم خود را برای تغییر وضعیت فرهنگ جزم کرده باشد. او در سخنرانی خود در مشهد به گونه‌ای تلویحی پاسخ منتقدان را داد. او گفت: «... فکر می‌کنیم تعالی بخشیدن جامعه، ون و مینی‌بوس و پاسبان و سرباز است، با اینها فرهنگ درست نمی‌شود...راه ارتقای فرهنگ با علما، بزرگان و حوزه‌ها، محققین و اساتید دانشگاهی است، چگونه ما تشویق می‌کنیم، یعنی راه عفاف برای بانوان ما «ون» است؟ راه دیگری نداریم؟ خود بانوان ما که فرهیختگان جامعه هستند، دانشگاهی، محقق و اساتید دانشگاهی هستند، خودشان برای استقرار عفاف در این جامعه و گسترش حجاب آیا راه‌بلد نیستند؟... ما باید برای ارتقای اخلاق، نشاط در جامعه و نحوه رفتار با جوانان جامعه (پسر و دختر) راه علمی بیابیم، مدام می‌گویند دختر و پسر را جدا کنیم؟...در یک زمانی در اول انقلاب یک آقایی به من گفت این پیاده‌رو خیلی مشکل دارد، گفتم چرا؟ گفت: زن و مرد در یک پیاده‌رو راه می‌روند و تنها راهش دیوار است و باید وسط دیوار بکشیم، گفتم پس لطفاً دیوارش کوتاه باشد ما بتوانیم افراد را پیدا کنیم واقعاً با این حل می‌شود؟...والله و باالله در عصر و دنیای ما، راهی جز اقناع نسل جوان نداریم؛ با زور نمی‌شود بیاییم اینجا یا آنجا را ببندیم، نمی‌شود؛ دو چیز یاد گرفته‌ایم؛ دیوار و فیلتر، که فکر می‌کنیم، با این حل می‌شود. خب شما فیلتر درست می‌کنید اون می‌رود فیلترشکن درست می‌کند. حل نمی‌شود این مسائل چرا که اگر حل می‌شد تاکنون حل شده بود.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید