شناسه خبر : 33033 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

استفاده از خدمات مشاوره امور مالیاتی چه کاربردی دارد؟

تا به حال چیزی از آمارهای مربوط به فرار مالیاتی در کشور شنیده اید؟ این آمارهای وحشتناک عدد 40 هزار میلیارد در سال را نشان می دهند.

 طبق آمارها این عدد به قدری بزرگ است که در صورت وصول شدن می تواند تقریبا تمام هزینه هایی که بر اثر تحریم یا عوامل خارجی به کشور وارد می شود را جبران کند و جایگزین مناسبی برای آن باشد.

اما چه چیزی باعث شده که آمارهای مربوط به فرار مالیاتی این چنین افزایش پیدا کنند؟ قطعا ترس از پرداخت مالیات مهمترین و اصلی ترین دلیل فرار مالیاتی است. صاحبان این کسب و کارها خطرهای بسیار فرار مالیاتی را به جان می خرند تا از پرداخت مالیات فرار کنند، غافل از اینکه با استفاده از خدمات مشاوره مالیاتی و استفاده از دانش متخصصین این حوزه می توانند از قوانین بهره ببرند تا پرداخت مالیات را تا حد زیادی کاهش دهند.

در این مقاله قصد داریم در مورد کاربردهای استفاده از خدمات مشاوره مالیاتی توضیح دهیم. تا پایان این مقاله هر آنچه که لازم است در این مورد بدانید را برایتان توضیح خواهیم داد.

سپیدار سیستم1

مشاور مالیاتی (وکیل مالیاتی) به چه کسی گفته می شود؟

مشاور مالیاتی فردی متخصص در حوزه مالی و حسابداری است که علاوه بر دانش امور مالی به مسائل حقوقی و قوانین مالیاتی نیز تسلط داشته باشد. البته این کافی نیست، بلکه یک مشاور مالیاتی حرفه ای باید تجربه زیادی در زمینه پرونده های مختلف مالیاتی داشته باشد.

مشاوران مالیاتی که با نام وکلای مالیاتی نیز شناخته می شوند از نظر قانون درجه وکالت ندارند، در مسائل مالیاتی با دریافت وکالت نامه از جانب صاحبین کسب و کار می توانند به امور مالیاتی شرکت ها رسیدگی کنند.

دفاعی که مشاوران مالیاتی از اظهارنامه می کنند با تسلط کامل بر قوانین، مقررات، بخشنامه های جدید ابلاغی، آیین نامه های مالیاتی و با در نظر گرفتن استانداردهای سازمان حسابرسی انجام می گیرد تا دفاع به بهترین شکل و با کمترین نقص ممکن انجام شود.

هدف اصلی یک مشاور مالیاتی انتخاب نرم افزار حسابداری فروشگاهی یا موارد حاشیه ای نیست، بلکه کمک کردن به واحدهای اقتصادی برای پرداخت مالیات کمتر است، به نحوی که موجب کاهش هزینه های مالیاتی آن واحد اقتصادی در چهارچوب مشخص قانون شود.

خدمات مشاوره مالیاتی شامل چه مواردی است؟

نکته اصلی این است که مشاورهای مالیاتی از جهات مختلف می تواند به رشد و پیشرفت کسب و کار کمک کنند. خوشبختانه خدماتی که مشاورهای مالیاتی ارائه می دهند تنها مربوط به معافیت های مالیاتی نیست و خدمات این متخصصین شامل موارد بسیاری می شود.

در برخی موارد ممکن است این هدف با پشتیبانی مالیاتی از یک سازمان انجام می گیرد و در برخی موارد با دادرسی مالیاتی به این هدف دست پیدا کند.

سپیدار سیستم2

پشتیبانی مالیاتی

خدمات مشاوران مالیاتی به طور عمده به دو دسته اصلی تقسیم می شود که اولین مورد آن پشتیبانی مالیاتی است. در این دسته از خدمات، مشاور مالیاتی قبل از هر چیز در خصوص امور مالیاتی به مدیران مالی شرکت ها و موسسات مشاوره می دهند و در مورد قوانین مالیاتی و پیچیدگی آن ها توضیح می دهند. این توضیحات و مشاوره ها معمولا شامل موضوعات ارسال مالیات حقوق و بسیاری از موارد دیگر می شود.

مشاور مالیاتی در فرآیند تهیه و تنظیم صورت های مالی نیز به بخش مالی کمک می کنند تا این صورت های مالی به نحوی تنظیم شوند که با بیشترین میزان شفافیت، باعث کاهش پرداخت هزینه های مالیاتی شوند.

البته یکی از مشکلات اصلی کسب و کارها، به خصوص صاحبین فروشگاه ها نحوه تهیه صورت های مالی با استفاده از نرم افزارهای حسابداری است. چرا که بسیاری از نرم افزارهای حسابداری به دلیل برخورداری از رابط کاربری پیچیده این کار را برای کاربران معمولی دشوار کرده اند. اما مشاور مالیاتی در این زمینه نیز نمی تواند کمکی به شما کند، بلکه باید در انتخاب نرم افزار دقت کافی به خرج دهید.

برای آشنایی با مهمترین معیارهای خرید یک نرم افزار حسابداری خواندن مقاله بهترین نرم افزارهای حسابداری شرکتی را به شما پیشنهاد می کنیم.

دادرسی مالیاتی

دسته دوم از فعالیت های یک مشاور مالیاتی در خصوص پرونده های مالیاتی واحدهای اقتصادی و پیگیری امور آن ها در مراجع قانونی است. صاحبین کسب و کار هر سال نسبت به ارسال اظهارنامه مالیاتی اقدام می کنند، اما در بسیاری از موارد مامور ممیزی مالیاتی با رد اظهارنامه مالیاتی ارسال شده مبلغ دیگری را به عنوان مبلغ مالیات مشخص می کند که ممکن است مبلغ بسیار زیادی باشد. در این شرایط مشاوران مالیاتی به سازمان ها و موسسات کمک می کنند که از اظهارنامه ارسالی دفاع کنند تا کسب و کار مورد نظر مجبور به پرداخت مالیات اضافی نباشد.

اگر مودیان مالیاتی در مورد برگ تشخیص مالیات که به آنان ابلاغ می شود اعتراض داشته باشند، می توانند خود یا از طریق وکلای مالیاتی، نسبت برگ تشخیص مالیات اعتراض کنند. البته برای اعتراض، فقط تا مدت 30 روز بعد از ابلاغ این برگه مهلت تعیین می شود و مودیان مالیاتی باید هر چه زودتر در این مورد تصمیم بگیرند.

سپیدار سیستم3

استفاده از خدمات مشاوره مالیاتی به این علت ضروری است!

طبق قانون، در کشور ما منابع مختلفی وجود دارند که شامل مالیات می شوند. اشخاص حقیقی، حقوقی، سرقفلی، ارث، نقل و انتقال املاک، حقوق، مالیات بر ارزش افزوده و ... منابعی هستند که به آن ها مالیات تعلق می گیرد.

قوانین مربوط به هر کدام از این موارد در پرداخت مالیات بسیار پیچیده است. علاوه بر اینکه تبصره ها و بندهای قانونی متنوعی در رابطه با هر کدام از این موارد وجود دارد، این ماده قانون ها و تبصره به طور مداوم تغییر می کنند. در این شرایط برای استفاده صحیح از این قوانین و تبصره ها در مسیر کاهش قانونی میزان مالیات نیاز به استفاده از خدمات مشاوره مالیاتی امری ضروری است، چرا که تنها این افراد به این امور تسلط کافی دارند.