شناسه خبر : 30334 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

همه چیز درباره ساندویچ پانل و نصب آن

برای آشنایی بیش تر با ساندویچ پانل باید بدانیم که پانل از دو قسمت تشکیل شده است .قسمت اول که جز اصلی آن است هسته ساندویچ پانل می باشد که در بخش میانی سازه قرار دارد و به عنوان عایق از نفوذ رطوبت ، سرما و گرما به داخل جلوگیری می کند .

قسمت دوم پانل ، ورق های فلزی بوده که لایه میانی را شامل می شود . هسته پانل ها به توجه به کاربرد آن ها و این که در چه مکانی مورد استفاده باید قرار گیرند از پلی یورتان ، پشم سنگ ، پشم شیشه ، پلی استایرن است .ورق های فلزی انواع ساندویچ پانل ها نیز با توجه به نوع کاربرد آن ها متفاوت بوده و از گالوانیزه، آلومینیوم و آلوزنیک می باشند .

انواع ساندویچ پانل

به طور کلی پانل ها به دو دسته ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تقسیم می شوند . امروزه ساندویچ پانل گزینه و جایگزین مناسبی برای تیغه های اجری و سقف و دیوارها محسوب می شوند . از لحاظ قیمت این سازه ها بسیار مقرون به صرفه بوده و نصب آن به راحتی انجام می پذیرد .به دلیل استحکام فوق العاده این سازه ها و تولید در ابعاد و جنس های مختلف بسیار مورد توجه مهندسین برای ساخت و ساز قرار گرفته است و جایگزین مصالح سنگین ساختمانی که در قدیم در ساخت و سازها استفاده می شدند، قرار گرفته است .

 پانل های دیواری از فومی درست شده است که نقش عایق را برای سازه ایفا می کند و از جنس های متفاوتی تولید می شود . اما از پانل های سقفی جهت پوشش دهی سقف استفاده می شود .زمانی که از پانل سقفی برای پوشش سقف استفاده می شود سازه به نسبت قدیم از سبکی بیش تری برخوردار بوده و هم چنین استحکام بالاتری را نسبت به مصالح قدیمی تر دارد .این پانل ها نیز نقش عایق بندی ساختمان را ایفا می کنند و از ورود هوای سرد و گرم به داخل سازه جلوگیری کرده و دمای داخل محیط را یکنواخت نگه می دارد.

هسته پانل ها با توجه به کاربرد و مصرف آن ها در سازه انتخاب می شود . فوم میانی می تواند از پلی یورتان باشد که در این صورت پانل تهیه شده از این فوم را ساندویچ پانل پلی یورتان می نامند. از فوم های دیگری چون پشم شیشه، پشم سنگ، پلی استایرن برای پانل ها استفاده می شود. از میان فوم های نام برده فوم پلی اورتان یکی از پرکاربردترین و بهترین فوم هاست و از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. قیمت پانل ها به مواردی چون ضخامت آن ها و غیره بستگی دارد که با توجه به این موارد قیمت پانل ها در نظر گرفته می شود. 

کاربرد ساندویچ پانل

  • پوشش دیوار و سقف
  • ساخت سردخانه های صنعتی کارخانه ها
  • ساخت سازه های پیش ساخته مانند ویلاها
  • سازه های پیش ساخته و انبارهای مواد غذایی
  • کاربرد برای سوله های صنعتی و نیمه صنعتی
  • سالن های ورزشی ، سازه های صنعتی و اتاق های ایزوله
  • ساخت کانتینر و انواع کانکس نگهبانی،سرویس بهداشتی و..

دلایل استفاده ازساندویچ پانل ها در جامعه امروزی متفاوت می باشد اما از دلایل مهم و کاربردی پانل ها می توان به عایق صوتی ، حرارتی و عایق خوب در نگهداری انرژی در محیط می باشند .هم چنین عایق رطوبتی، ضد حریق و سرما و گرما بودن را نیز می توان به کاربردهای مهم پانل ها اشاره کرد. عدم خورندگی در محیط های اسیدی و بازی ، مقاومت در برابر انواع حلال ها و مقاومت در برابر فشار و زلزله، قیمت مناسب، نصب و اجرای سریع و بدون دردسر، وزن سبک، حمل آسان و سریع، مقاوم در برابر نفوذ گرما و سرما و حشرات، سازگار با محیط زیست به دلیل قابلیت بازیافت بودن،مقاوم در برابر زنگ زدگی ، تنوع در طرح و رنگ های متنوع، قابل شستشو و زیبا، هم چنین قابلیت استفاده در پروژه های دیگر، از همه مهم تر افزایش طول عمر ساختمان و مقاومت در برابر آتش و زلزله و سایر بلاهای طبیعی از ویژگی های مهم کاربرد پانل ها در سازه ها می باشد. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد کاربرد انواع ساندویچ پانل ها می توانید با مشاورین ما در شرکت کبیر پانل تماس باشید