شناسه خبر : 22596 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

زیر تیغ

غول‌های خودروسازی آلمان به نقض قوانین تولید پاک متهم شدند

بزرگ‌ترین صنعت آلمان مجدداً با پرسش‌هایی درباره چگونگی کسب‌وکار خود مواجه شده است. در حالی که شرکت فولکس‌واگن همچنان با رسوایی «دیزل‌گیت» دست‌وپنجه نرم می‌کند، بزرگ‌ترین خودروسازان آلمان حالا به ایجاد یک کارتل بزرگ از دهه 1990 میلادی متهم‌اند.

بزرگ‌ترین صنعت آلمان مجدداً با پرسش‌هایی درباره چگونگی کسب‌وکار خود مواجه شده است. در حالی که شرکت فولکس‌واگن همچنان با رسوایی «دیزل‌گیت» دست‌وپنجه نرم می‌کند، بزرگ‌ترین خودروسازان آلمان حالا به ایجاد یک کارتل بزرگ از دهه 1990 میلادی متهم‌اند. نشریه اشپیگل هفته گذشته با استناد به نامه‌ای از مقامات فولکس‌واگن به مقامات ضدانحصار آلمان در تابستان سال گذشته که حاوی تایید رفتار ضدرقابتی بوده، بمب خبری جدیدی را ترکاند. این مقاله، صدها مدیر اجرایی شرکت‌های فولکس‌واگن، مرسدس‌بنز و بی‌ام‌و را به حضور در 60 گروه کاری صنعتی مخفی در دهه‌های گذشته متهم کرده و گفته است آنها به دنبال کاهش قیمت دستگاه‌هایی بودند که آمار غلط از میزان مواد آلاینده این موتورها ارائه می‌کند. گروهی که رقابت در تمام بخش‌های این صنعت را (از توسعه وسایل نقلیه و موتورها گرفته تا سیستم‌های انتشار کربن) به تعلیق درآورده بود. مقامات ضدانحصار اروپایی که مسوول تضمین کسب‌وکار عادلانه در اتحادیه اروپا هستند به سرعت به این گزارش پاسخ دادند. کمیسیون اروپایی اعلام کرد: کمیسیون اروپایی و دفتر مقابله با کارتل آلمان (بوندس‌کاترل‌لامت) اطلاعاتی را در این خصوص دریافت کرده‌اند و در حال بررسی این اطلاعات هستند. اظهارنظر قطعی در این مورد،‌ هنوز زود است. مقامات مقابله با کارتل آلمان از اظهارنظر در این خصوص امتناع کردند. اگر مقامات اتحادیه اروپا در نهایت به این نتیجه برسند که خودروسازان آلمانی قانون رقابتی را نقض کرده‌اند، می‌توانند آنها را میلیاردها یورو جریمه کنند. پس از انتشار این گزارش سهام این سه شرکت خودروساز با افت چشمگیری مواجه شد. خسارات بالقوه این رسوایی می‌تواند برای این سه شرکت و صنعت خودروسازی آلمان بسیار گران تمام شود. بیش از 800 هزار نفر در صنعت خودروسازی آلمان مشغول کار هستند و این صنعت سهمی 20‌درصدی را در کل درآمد صنعتی آلمان به خود اختصاص داده است. این موضوع حامل خبری مهم برای بزرگ‌ترین اقتصاد اروپاست. از هر پنج خودرو موجود در جهان یکی آلمانی است و آوازه آنها در مهندسی عالی باعث شده محصولات «ساخت آلمان» به انتخاب شماره یک مصرف‌کنندگان سراسر دنیا تبدیل شود.

فولکس‌واگن و دایملر از اظهارنظر در این خصوص اجتناب کردند و هیات‌رئیسه فولکس‌واگن، جلسه‌ای فوق‌العاده و محرمانه در خصوص شرایط موجود برگزار کرد. شرکت بی‌ام‌و نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، سیستم انتشار گازهای خروجی این شرکت به طرز قابل ملاحظه‌ای با دیگر سیستم‌های موجود در بازار فرق دارد و هیچ ‌کدام از وسایل نقلیه این شرکت برای قبولی در آزمایش‌های انتشار دستکاری نشده‌اند. ما برای دستیابی به بهترین سیستم حذف آلاینده‌ها از اگزوز رقابت می‌کنیم. دایملر هم اعلام کرده است سه میلیون خودرو مرسدس بنز را داوطلبانه فراخوان کرده است تا مسائل مربوط به نصب موتورهای دیزلی را بررسی کند. این شرکت خدمات ارتقا برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ارائه می‌دهد. فولکس‌واگن در سال 2015 اتهام دستکاری موتورهای دیزلی خود و به دنبال آن افزایش گازهای گلخانه‌ای را پذیرفت و ده‌ها میلیارد دلار جریمه شد. از آن به بعد شرکت‌های مورد اتهام تحت فشار و بررسی بیشتری قرار گرفته‌اند.  

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها