شناسه خبر : 31725 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (بین‌الملل)

شبکه سری داعش در عراق و سوریه

ایسنا نوشت: وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، داعش در ماه‌های اخیر مجدداً به توسعه فعالیت و تقویت شبکه سری خود در عراق و سوریه مبادرت کرده است. این به خلاف ادعای ترامپ مبنی بر پایان کار داعش است. گِلِن فاین، بازرس کل وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، داعش طی دوره آوریل-ژوئیه از تاکتیک حفظ اراضی به تحرکات شورشی در سوریه منتقل شده و توانمندی‌ها و قابلیت‌های شورشیان خود در عراق را تقویت کرده است. این تشکیلات دست به حملات انتحاری و عملیات ربایش و آتش زدن محصولات کشاورزی زده است، در عین حال داعش گروهک‌هایی جدید در سوریه به راه انداخته و تلاش دارد نقاط رهبری و تسلط در عراق را توسعه دهد.

پایان سکوت انتخاباتی طالبان

ایرنا نوشت: طالبان با صدور اطلاعیه‌ای به همه گمانه‌زنی‌ها پایان داد. این گروه مسلح مخالف دولت افغانستان تاکید کرد قصد دارد آتش به خیمه انتخابات ریاست‌جمهوری بیندازد. ششم مردادماه بود که ساختمان انتخاباتی معاون اشرف غنی در کابل با انفجاری مهیب بر سر ساکنان آن خراب شد. 25 نفر در این حادثه کشته و بیش از 50 نفر مجروح شدند. در همان ساعات اولیه این عملیات انتحاری، انگشت‌ها به طرف طالبان نشانه رفت، اما آنان مسوولیت این حمله را نپذیرفتند. اطلاعیه اخیر طالبان تاکید دارد که آنان قصد دارند تجمعات انتخاباتی را هدف قرار دهند. تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری افغانستان، پیش از تهدید طالبان، زیر سایه مذاکرات صلح، کم‌فروغ بود.

درخواست سازمان ملل برای کنترل سخنان نژادپرستانه

ایلنا نوشت: بسیاری از کارشناسان اظهارات نژادپرستانه ترامپ علیه اقلیت‌های آمریکا را دلیل کشتارهای اخیر در این کشور دانسته‌اند. «راپرت کولویل»،‌ سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از رهبران جهان خواست که از شعارهای نژادپرستانه پرهیز کنند. کولویل در این مورد گفت: «ما به شدت نژادپرستی، بیگانه‌هراسی و برتری نژادی را محکوم می‌کنیم.» رسانه‌ها بر این باورند که اظهارات نژادپرستانه ترامپ با هدف سیاسی تحریف افکار عمومی و هیجانی کردن پایگاه انتخاباتی وی مطرح شده است. بسیاری از کارشناسان اظهارات نژادپرستانه ترامپ علیه اقلیت‌های آمریکا را دلیل ریشه دواندن حملات مسلحانه در این کشور دانسته‌اند.

رفتار برده‌وار پلیس آمریکا با متهم سیاه‌پوست سوژه شد

خبرگزاری فارس نوشت: رفتار برده‌وار پلیس آمریکا با یک متهم سیاه‌پوست و کشیدن او با طناب به دنبال اسب به سوژه کاربران تبدیل شد. اقدام دو افسر پلیس در آمریکا که سوار بر اسب از یک طناب برای راه بردن مردی سیاه‌پوست در خیابان‌های شهر «گالوستون» در تگزاس استفاده می‌کنند نژادپرستانه و یادآور دوران برده‌داری توصیف شده است. «ورنون هیل»، رئیس اداره پلیس گالوستون تایید کرده که افسران پلیس بعد از دستگیری «دونالد نیلی» به اتهام تخطی از قانون طنابی را به دستبند او وصل کرده و او را به دنبال اسب کشانده‌اند. عده زیادی آن را با عصر برده‌داری در آمریکا مقایسه کردند. یک کاربر در توئیتر نوشته است: «مثل اینکه دارند او را به مزایده فروش برده‌ها می‌برند.»

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها