شناسه خبر : 25810 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دشمنان بهره‌وری

وزیر نفت از سیاست‌های ضدبهره‌وری گلایه کرد

وزیر نفت با انتقاد از سیاست‌های ضدبهره‌وری در اقتصاد ایران عنوان کرد: سیاست‌ها در ایران همه ضد مباحث بهره‌وری است، با این سیاست‌ها چطور می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد؟!

وزیر نفت با انتقاد از سیاست‌های ضدبهره‌وری در اقتصاد ایران عنوان کرد: سیاست‌ها در ایران همه ضد مباحث بهره‌وری است، با این سیاست‌ها چطور می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد؟!

بیژن زنگنه که در نشست با نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی سخن می‌گفت، سخنان قابل تاملی درباره وضعیت نیروی کار در بخش نفت کشور بیان کرد. وزیر نفت گفت: درباره افزایش بهره‌وری در ایران به سختی می‌توان اقدام کرد، زیرا همه سیاست‌ها ضد بهره‌وری است. همه سالانه به دنبال افزایش ۲۰ تا ۳۰‌درصدی حقوق خود هستند، هرسال همه می‌خواهند که عده جدیدی استخدام شوند، با ۲۲۰ هزار نیرو می‌خواهند حقوق‌ها افزایش یابد؛ بنابراین چگونه می‌شود بهره‌وری ایجاد کرد در حالی که کاری که با یک نفر می‌شود انجام داد، با سه نفر انجام می‌شود.

آن طور که شانا گزارش داده، وی یادآور شد زمانی که در سال ۸۴ وزارت نفت را ترک می‌کرد ۷۰ هزار نیروی رسمی و حدود ۵۰ هزار نیروی ارکان ثالث وجود داشت. وزیر نفت اضافه کرد: به هرحال نیروی انسانی زیاد است و نمی‌شود اخراج کرد اما می‌توانیم نگذاریم از این پس شمار نیروها افزایش یابد و در کنار آن باید وزن دولت را نیز کم کنیم. زنگنه درباره نوع وظیفه اشتغال‌زایی وزارت نفت گفت: مردم عزیز نباید اشتغال را در این بدانند که کارمند وزارت نفت شوند، البته من تا حدودی جلو این امر را گرفتم و هم‌اکنون  تبدیل وضعیت و استخدام جدید نداریم. اما این به معنای این نیست که وزارت نفت نمی‌تواند در ایجاد اشتغال کمک کند، زیرا اشتغال باید در صحنه عمومی فعالیت‌های اقتصادی انجام شود. زنگنه توضیح داد: اگر ۳۰ میلیارد دلار قرارداد در زمینه‌های مختلف صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و‌... امضا و تلاش هم شد که از حداکثر توانمندی‌های داخلی استفاده شود، آن گاه اشتغال‌زایی شده است. معتقدم طرح پنج میلیارددلاری که برای طرح افزایش، نگهداشت تولید نفت در مناطق دریا و خشکی ارائه  شده است، حدود ۱۰۰ هزار اشتغال ایجاد می‌کند. وی همچنین آمار داد که میانگین تولید نفت خام و میعانات گازی در ۱۰ ماه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته روزانه ۱۶۵ هزار بشکه و صادرات در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۰ هزار بشکه افزایش یافته است. وی همچنین بیان کرد: پس از برجام، تولید و صادرات نفت یک میلیون بشکه افزایش یافته است.