شناسه خبر : 24478 لینک کوتاه

رنج بیهوده

بارزانی از ریاست اقلیم کردستان عراق کناره‌گیری کرد

پس از کش و قوس‌های فراوان، مسعود بارزانی، با ارائه نامه‌ای به پارلمان اقلیم کردستان عراق، از ریاست اقلیم کناره‌گیری کرد. در حالی که برخی احزاب کرد عراق خواهان حذف پست ریاست اقلیم شده بودند، بارزانی در نامه کناره‌گیری خود خواستار ابقای این پست شد. قرائت نامه بارزانی در مجلس باعث وقفه یک‌ساعته در جلسه غیرعلنی پارلمان اقلیم کردستان عراق شد.

پس از کش و قوس‌های فراوان، مسعود بارزانی، با ارائه نامه‌ای به پارلمان اقلیم کردستان عراق، از ریاست اقلیم کناره‌گیری کرد. در حالی که برخی احزاب کرد عراق خواهان حذف پست ریاست اقلیم شده بودند، بارزانی در نامه کناره‌گیری خود خواستار ابقای این پست شد. قرائت نامه بارزانی در مجلس باعث وقفه یک‌ساعته در جلسه غیرعلنی پارلمان اقلیم کردستان عراق شد. دوره ریاست مسعود بارزانی در حالی به پایان رسید که انتخابات برای تعیین ریاست اقلیم به دلیل بحران ناشی از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق به تعویق افتاده است. نحوه تقسیم قدرت ریاست اقلیم کردستان پس از کناره‌گیری بارزانی، مهم‌ترین موضوع مورد بحث پارلمان بود. این در حالی بود که نمایندگان جنبش تغییر در پارلمان به طرح ارائه‌شده برای تقسیم قدرت معترض بودند. 

پارلمان اقلیم کردستان عراق در جلسه اخیر خود با 70 رای موافق و 23 رای مخالف، با تقسیم اختیارات ریاست این منطقه موافقت کرد. بارزانی در نامه تقدیمی‌اش به مجلس پیشنهاد کرده بود که اختیارات او به نخست‌وزیر اقلیم و هیاتی از مقامات سیاسی واگذار شود و برای ادامه مذاکرات با بغداد به پارلمان اختیارات بیشتری داده شود. در همه‌پرسی ماه گذشته، بیش از 90 درصد رای‌دهندگان به استقلال اقلیم کردستان از عراق رای مثبت دادند، اما دولت مرکزی که از مدت‌ها پیش با برگزاری این همه‌پرسی مخالف بود، هیچ‌گاه نتایج آن را به رسمیت نشناخت. در پی افزایش تنش‌ها، سربازان ارتش عراق مناطق مورد مناقشه با اقلیم از جمله شهر کرکوک را تحت کنترل خود قرار دادند. دولت اقلیم کردستان در نهایت نتایج همه‌پرسی را تعلیق کرد، اما حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، اعلام کرد تعلیق مورد قبول دولت مرکزی نیست و نتیجه این رفراندوم باید لغو شود. بارزانی پس از کناره‌گیری از ریاست اقلیم کردستان عراق در سخنرانی زنده تلویزیونی گفت: هدف از همه‌پرسی، حل مسالمت‌آمیز مشکلاتمان بود اما بغداد همه‌پرسی را بهانه‌ای برای حمله به کردستان قرار داد. وی ادامه داد: برای بازگشت قانون اساسی بسیار کوشیدیم اما بی‌فایده بود. در پی کناره‌گیری بارزانی، وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از تصمیم مسعود بارزانی و پارلمان کردستان عراق برای توزیع قدرت بین نهادهای حکومت منطقه‌ای قدردانی کرد و خواستار آن شد که همه به آینده عراق توجه کنند. 

در این بیانیه آمده است: بارزانی یک شخصیت تاریخی و رهبر شجاع مردم کردستان عراق است که با ما در مبارزه اخیر برای نابودی داعش مشارکت داشت. این تصمیم نشان‌دهنده عمل یک سیاستمدار در دوره زمانی مشکل است. وزارت خارجه آمریکا افزوده است: ایالات متحده در حال حاضر منتظر است تا فعالانه با نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر دولت منطقه‌ای کردستان، و قباد طالبانی، معاون نخست‌وزیر، تعامل داشته باشد. 

دراین پرونده بخوانید ...