شناسه خبر : 24007 لینک کوتاه

صلح در سرزمین‌های اشغالی

مذاکرات حماس و فتح برای برپایی صلح و آرامش در فلسطین

حماس با درخواست اصلاحات حزب رقیب یعنی فتح موافقت کرد. شکاف میان این دو جناح باعث ایجاد دودستگی در فلسطین در طول دهه گذشته شده است. حماس در بیانیه روز یکشنبه خود اعلام کرد، یک اداره برای رسیدگی به اختلاف نظرهای دو طرف در نوار غزه ایجاد خواهد کرد.

حماس با درخواست اصلاحات حزب رقیب یعنی فتح موافقت کرد. شکاف میان این دو جناح باعث ایجاد دودستگی در فلسطین در طول دهه گذشته شده است. حماس در بیانیه روز یکشنبه خود اعلام کرد، یک اداره برای رسیدگی به اختلاف نظرهای دو طرف در نوار غزه ایجاد خواهد کرد. این منطقه از فلسطین بیشتر تحت کنترل حزب رقیب رئیس‌جمهور این کشور محمود عباس یعنی حزب حماس است. حماس از دولت خواست هرچه سریع‌تر در نوار غزه مستقر شده و وظایف خود را در قبال این منطقه انجام دهد و در مقابل آمادگی خود را برای برگزاری انتخابات در این منطقه اعلام کرد. این اقدامات در پی میانجیگری مصر برای ایجاد اصلاحات و پایان دادن به یک دهه درگیری بین دو طرف صورت می‌گیرد. یک گروه از سران حماس به رهبری اسماعیل هنیه نزدیک به یک هفته در قاهره حضور دارند، در حالی‌که چند روز پیش گروهی نیز از سوی حزب فتح برای پیگیری مذاکرات وارد پایتخت مصر شد. حماس در ابتدای حضور در قاهره اعلام آمادگی کرد که با فتح و سایر گروه‌ها برای ایجاد یک دولت مرکزی قدرتمند همکاری خواهد کرد. فلسطین پس از درگیری‌های سال 2007 که طی آن حماس اقدام به بیرون راندن فتح از این منطقه کرد شاهد دودستگی بوده است. این بدان معنی است که دولت مرکزی فلسطین تنها بر مناطق اشغالی در کرانه باختری رود اردن حکومت می‌کند. دو میلیون نفر ساکن نوار غزه با شرایط بحرانی همچون کمبود آب سالم و قطعی مداوم برق روبه‌رو هستند. راه‌های ورودی این منطقه از سوی اسرائیل و مصر بسته شده و این منطقه چندین بار شاهد درگیری و جنگ با اسرائیل بوده است. دولت‌های اسرائیل و مصر از طرف ناظران حقوق بشر متهم شده‌اند که اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه را نمی‌دهند. مسیرهای ورودی به این منطقه نزدیک به دو دهه است از سوی اسرائیل مورد کنترل شدید قرار دارد و پس از حوادث سال 2007 دولت اسرائیل با همراهی مصر اقدام به افزایش فشارها کرده و از ورود و خروج فلسطینیان به این منطقه جلوگیری می‌کنند. محمود عباس به دنبال اعمال فشار اقتصادی بر حماس در نوار غزه است. نزدیک به پنج ماه است که با پایان یافتن سوخت تنها نیروگاه برق نوار غزه این نیروگاه تعطیل‌ شده است. این اقدام باعث به وجود آمدن بحران برق در این منطقه شده است. پس از ماه‌ها مذاکره میان دولت مصر و حماس و توافق دو طرف برای ارسال سوخت از طریق مصر به نوار غزه نیروگاه برق این منطقه به‌صورت بسیار محدود شروع به کار کرده است به‌طوری‌که در نوار غزه تنها چند ساعت در روز برق وصل است. 

یکی از بزرگ‌ترین مشوق‌های پیگیری طرح صلح بین دو طرف همین شرایط سخت موجود در نوار غزه است. با وجود این‌ و به‌‌رغم این بیانیه همچنان نتیجه مذاکرات صلح دو طرف نامشخص است. هرگونه اقدام برای برقراری صلح میان دو طرف می‌تواند با موانع گوناگونی روبه‌رو شود. از جمله بزرگ‌ترین این موانع در گذشته عدم قبول خلع سلاح یا انتقال کنترل نیروهای مسلح حماس به دولت این کشور بوده است. 

 

دراین پرونده بخوانید ...