شناسه خبر : 29198 لینک کوتاه

یک درصد بالا

تصویر ثروت

لی شاو کی (LEE SHAU KEE) در سال ۱۹۴۸ یک سال قبل از به قدرت رسیدن حزب کمونیست از سرزمین اصلی چین به هنگ‌کنگ مهاجرت کرد. او در سال ۱۹۷۶ شرکت املاک «توسعه زمین هندرسون» را تاسیس کرد که در ساخت بلندترین ساختمان‌های جزیره هنگ‌کنگ و هتلی که ادوارد اسنودن در آن اسناد سری آمریکا را افشا کرد همکاری داشت.

لی شاو کی (LEE SHAU KEE) در سال ۱۹۴۸ یک سال قبل از به قدرت رسیدن حزب کمونیست از سرزمین اصلی چین به هنگ‌کنگ مهاجرت کرد. او در سال ۱۹۷۶ شرکت املاک «توسعه زمین هندرسون» را تاسیس کرد که در ساخت بلندترین ساختمان‌های جزیره  هنگ‌کنگ و هتلی که ادوارد اسنودن در آن اسناد سری آمریکا را افشا کرد همکاری داشت. طبق گزارش نشریه تجاری فوربس، آقای لی هم‌اکنون بیست و هفتمین فرد ثروتمند جهان است.  مجموع ثروت او و ۲۶ فرد ثروتمند دیگر با ارزش 1 /39 تریلیون دلار از مجموع کل ثروت نیمی از انسان‌های کره خاکی فراتر می‌رود.

b-94-1

بنگاه خیریه آکسفام (Oxfam) این نوع مقایسه تکان‌دهنده بین ثروتمندترین و محروم‌ترین افراد جهان را رواج داد. این مقایسه بر اساس رتبه‌بندی منظم نشریه فوربس از میلیاردرهای جهان و گزارش‌های سالانه موسسه پژوهشی کردیت سوئیس از ثروت خانوارها صورت می‌گیرد. اما نمی‌توان به دقت این‌گونه مقایسه‌ها اعتماد کرد. داده‌های مربوط به ثروت جهانی که دارایی‌های مالی خالص و املاک متعلق به افراد را دربر می‌گیرند آنقدر پراکنده و نقطه‌ای هستند که نمی‌توان آنها را در مقایسه با یک میلیاردر گرد کرد. تونی شراکس (Tony Shorrocks) نویسنده ارشد گزارش کردیت سوئیس اطمینان دارد که فقیرترین نیمه جمعیت جهان کمتر از یک درصد ثروت جهان را دارد. اما نمی‌توان بیشتر از این دقیق بود.

با این حال اندازه‌گیری‌ها رو به بهبود هستند. در گزارش سال گذشته کردیت سوئیس به نظر می‌رسید یک درصد ثروتمند جهان بیش از نیمی از ثروت دنیا را در اختیار داشته باشند. اما برآوردهای جدید بهبودیافته حاکی از آن هستند که سهم این یک درصد احتمالاً کاهش یافته یا ثابت مانده است. این سهم بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ در برزیل، بریتانیا، فرانسه، آلمان،  هند و روسیه کمتر شد و در آمریکا، کانادا، چین، ایتالیا و ژاپن ثابت ماند.

اگر شخصی بخواهد عضو این گروه یک‌درصدی شود باید دارایی خالصی به ارزش ۸۷۰ هزار دلار داشته باشد. دوپنجم از اعضای این گروه را می‌توان در آمریکا پیدا کرد. در گذشته، ژاپن رتبه دوم بیشترین ثروتمندان را داشت اما امسال چین ماوای 4 /8 درصد آنها بود (و هنگ‌کنگ نیز 0 /4 درصد به آن اضافه می‌کند). این تجمیع سریع ثروت گواهی بر پیشرفت صنعت و جاه‌طلبی‌های افرادی مانند آقای لی به شمار می‌رود. او در دهه ۱۹۷۰ یک نام اسکاتلندی را برای شرکتش برگزید چون در آن زمان اسکاتلندی‌ها به انباشت ثروت شهرت داشتند. اما امروزه تعداد میلیونرهای چین یک میلیون نفر از همتایانشان در کل بریتانیا بیشتر است.

منبع: اکونومیست

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها