شناسه خبر : 26562 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اقتصاد فدای محیط‌زیست

نیوزیلند اکتشاف نفت و گاز در آب‌های خود را محدود کرد

نیوزیلند با اعمال سقف جدیدی برای حفاری نفت و گاز در آب‌های این کشور به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای مقابله با تغییرات اقلیمی، ضربه سختی به صنعت انرژی این کشور وارد کرد. یاکیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند اعلام کرد دولت دیگر مجوزهای تازه برای اکتشاف نفت و گاز در آب‌های این کشور را صادر نخواهد کرد.

نیوزیلند با اعمال سقف جدیدی برای حفاری نفت و گاز در آب‌های این کشور به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای مقابله با تغییرات اقلیمی، ضربه سختی به صنعت انرژی این کشور وارد کرد. یاکیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند اعلام کرد دولت دیگر مجوزهای تازه برای اکتشاف نفت و گاز در آب‌های این کشور را صادر نخواهد کرد. این گام بلند دیگری برای عبور از سوخت‌های فسیلی و حرکت به سمت اقتصادی عاری از کربن خواهد بود. با وجود این، صنعت نفت نیوزیلند به این حرکت به‌شدت اعتراض کرده است. کامرون ماگویک، مدیرعامل اتحادیه اکتشاف و تولید نفت نیوزیلند اعلام کرد «این یک تصمیم باخت-باخت برای اقتصاد و محیط‌زیست نیوزیلند است و به احتمال بسیار زیاد مشاغل را تهدید کرده و قیمت‌ها را برای مصرف‌کنندگان افزایش خواهد داد.» ماگویک افزود: «به دلیل اینکه نفت برای برطرف ساختن تقاضای روبه‌رشد جهانی تولید می‌شود، کاهش اکتشاف و تولید در نیوزیلند به معنای این است که کشورهای دیگر به جای ما تولید کرده و همین موضوع باعث می‌شود ما نفت را با قیمت‌های بالاتری وارد کنیم.» مدیرعامل اتحادیه اکتشاف و تولید نفت گفت سرمایه‌گذاری‌های عظیمی از سوی شرکت‌های مختلف در بلوک‌های نفتی دریایی صورت گرفته است، حال با این تصمیم دولت این سرمایه‌گذاری‌ها به هدر رفته و مشاغل مردم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. اتحادیه اعلام کرده بیش از 11 هزار نفر در صنعت نفت و گاز نیوزیلند کار می‌کنند. دولت اعلام کرد صنعت نفت باید از متخصصان خود در مناطق پایدار از نظر محیط زیست و اقتصاد نظیر استخراج فلزات برای پنل‌های خورشیدی استفاده کند. آنگوس راجر، مدیر تحقیقات شرکت مشاوره وود مکنزی اعلام کرد، حرکت نیوزیلند یک گام محکم بوده است. وی افزود، نیوزیلند یک پیام واضح دارد و آن این است که آماده است تولید نفت و گاز را ترک کرده و بر درآمد مالیاتی و مشاغل تمرکز بیشتری داشته باشد. راجر با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های اخیر شرکت‌هایی نظیر گروه نفتی OMV اتریش و شرکت انرژی مالزیایی ساپورا اعلام کرد، سود صنعت نفت و گاز نیوزیلند در حال حاضر بسیار بالاتر از سال‌های گذشته است. 

با این حال مشخص نیست این شرکت‌ها و شرکت‌های دیگر چگونه با این اطلاعیه دولت کنار می‌آیند. این در حالی است که نخست‌وزیر با صراحت اعلام کرده دولت به مجوزهای اکتشاف دریایی فعلی افتخار کرده و تنها در صدور مجوزهای جدید سختگیری بیشتری به خرج خواهد داد. نیوزیلند اقتصاد پیشرفته و پررونقی دارد و در زمره کشورهای توسعه‌یافته و متمول قرار می‌گیرد و در سال 2015 هفتمین کشور دنیا از نظر شاخص توسعه انسانی بوده است. اما اقتصاد آن بسیار متکی به صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری است. 

دراین پرونده بخوانید ...