شناسه خبر : 25790 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رکود آینه سیاه

میزان فروش سالانه تلفن‌های هوشمند در چین کاهش یافت

پس از سال‌ها رشد خیره‌کننده، میزان فروش گوشی‌های هوشمند در چین در حال کاهش است. بر اساس اعلام شرکت تحقیقاتی کانالیس، بازار چین، بزرگ‌ترین بازار تلفن همراه دنیا سال گذشته اولین افت سالانه تاریخ خود را تجربه کرد. میزان صادرات گوشی‌های همراه چین با افتی چهار‌درصدی نسبت به سال 2016 به 459 میلیون دستگاه رسید.

پس از سال‌ها رشد خیره‌کننده، میزان فروش گوشی‌های هوشمند در چین در حال کاهش است. بر اساس اعلام شرکت تحقیقاتی کانالیس، بازار چین، بزرگ‌ترین بازار تلفن همراه دنیا سال گذشته اولین افت سالانه تاریخ خود را تجربه کرد. میزان صادرات گوشی‌های همراه چین با افتی چهار‌درصدی نسبت به سال 2016 به 459 میلیون دستگاه رسید. خبرهای ناامیدکننده از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند نظیر اپل و سامسونگ و برندهای چینی نظیر شیائومی باعث شده تا رقابت آنها در بازار داخلی به‌شدت سخت‌تر شود. کانالیس اعلام کرد این تغییر یک مسیر طبیعی است. امروز، تلفن‌های هوشمند در سراسر چین همانند ایالات متحده و بسیاری کشورهای دیگر گسترش یافته است. مو جیا، تحلیلگر شرکت کانالیس معتقد است بازار چین سریع‌تر از حد انتظار افت کرده است. بر اساس اعلام کانالیس، شرایط کنونی در مقایسه با رشد چشمگیر این صنعت در اوایل دهه حاضر بسیار ناامیدکننده است، زمانی که میزان فروش در برخی سال‌ها دو برابر می‌شد. با این حال بازار در سال 2016 نیز رشدی 11‌درصدی را تجربه کرده بود. اما در سال 2017 نشانه‌های وخامت پدیدار شد و در سه‌ماهه دوم و سوم سال گذشته شاهد افت یک‌رقمی بودیم. اوضاع در فصل آخر سال 2017 بسیار بدتر شد و میزان صادرات تلفن‌های همراه بیش از 14 درصد کاهش داشت. برندهای چینی بزرگ‌ترین بازنده‌های بازار گوشی‌های همراه در سه‌ماهه چهارم بودند به طوری که دو تولیدکننده اوپو و ویوو به ترتیب با سقوط 16‌درصدی و هفت‌درصدی فروش خود مواجه شدند. با این حال برخی شرکت‌های چینی نیز عملکرد درخشانی در سال گذشته از خود نشان دادند. برای مثال شرکت هوآوی، مطرح‌ترین سازنده تلفن‌های هوشمند چین، با رشد 9‌درصدی صادرات خود بهترین عملکرد فصلی خود را در بازار داخلی به ثبت رساند. اپل به لطف رونمایی از آیفون 8 و آیفون X با کنار زدن برند داخلی شیائومی جایگاه چهارم بازار موبایل چین را از آن خود کرد. با این حال از میزان صادرات اپل به بازار چین آمار دقیقی ارائه نشده است. در سال‌های اخیر شرکت اپل در چین با مشکلاتی مواجه شده است و میزان فروشش در چین به عنوان دومین بازار بزرگ این شرکت پس از ایالات متحده روندی نزولی به خود گرفته است. 

این در حالی است که تحلیلگران امیدی ندارند مدل‌های جدید آیفون تغییر چندانی در این روند ایجاد کند. هاتی هی، یکی دیگر از تحلیلگران کانالیس در این خصوص گفت: «در سال جاری نیز سازندگان تلفن‌های هوشمند به روند متزلزل خود در چین ادامه خواهند داد و این موضوع احتمالاً بدان معنا خواهد بود که رقابت آنها شدیدتر خواهد شد. بازیگران پیشرو در بازار احتمالاً طرح‌هایی جدی برای حفظ یا رشد سهم بازار خود در پیش خواهند گرفت و تحولی اساسی در بازار ایجاد خواهند کرد.» 

دراین پرونده بخوانید ...