شناسه خبر : 25681 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

انرژی‌های تمام‌نشدنی

انتشار گزارش وضعیت جهانی انرژی‌های تجدیدپذیر 2017

شبکه سیاستی انرژی‌های تجدید‌پذیر قرن 21 (REN21) طبق روال سال‌های گذشته جامع‌ترین بررسی سالانه وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر را منتشر کرد. هدف رن از انتشار این اطلاعات که منعکس‌کننده دیدگاه‌های مختلف بازیگران هر دو بخش خصوصی و دولتی است، رفع باورهای غلط در مورد انرژی تجدیدپذیر و تغییر سیاست‌هاست.

شبکه سیاستی انرژی‌های تجدید‌پذیر قرن 21 (REN21) طبق روال سال‌های گذشته جامع‌ترین بررسی سالانه وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر را منتشر کرد. هدف رن از انتشار این اطلاعات که منعکس‌کننده دیدگاه‌های مختلف بازیگران هر دو بخش خصوصی و دولتی است، رفع باورهای غلط در مورد انرژی تجدیدپذیر و تغییر سیاست‌هاست. سری گزارش‌های وضعیت جهانی تجدیدپذیرها (GSR) برای نخستین بار در سال 2005 منتشر شد. این گزارش در حال حاضر پرمراجعه‌ترین گزارش در زمینه روندهای بازار، صنعت و سیاستگذاری‌های حوزه انرژی تجدیدپذیر به حساب می‌آید. گزارش 2017 وضعیت جهانی تجدیدپذیرهای رن نشان می‌دهد، گذاری جهانی در عرصه انرژی در حال رخ دادن است. ثبت رکوردهای جدید در افزایش ظرفیت‌های نصب‌شده انرژی تجدیدپذیر، هزینه‌های رو به کاهش انرژی‌های خورشیدی فتوولتاییک و نیروگاه‌های بادی و منفک بودن رشد اقتصادی از روند رو به رشد انتشار گازهای گلخانه‌ای بخشی از این سیر تحول به حساب می‌آیند.

تجارت- فردا- انرژی‌های تمام‌نشدنی

این در حالی است که روش‌های خلاقانه و پایدارتر تامین نیازهای انرژی بشر از طریق برنامه‌ریزی یکپارچه‌تر، اتخاذ مدل‌های کسب‌وکار جدید و انگیزشی و استفاده نوآورانه از فناوری‌های کلیدی، در حال شتاب‌بخشیدن به تغییر الگوی وابستگی دنیا به سوخت‌های فسیلی است. بر اساس این گزارش آمده است در سال 2016 رکوردهای تازه‌ای در ظرفیت نسب‌شده جدید برق تجدیدپذیر به دست آمده است. در این سال مجموع ظرفیت برق تجدیدپذیر در جهان با رشدی 161‌گیگاواتی (9‌درصدی) نسبت به سال 2015 مواجه شده است. انرژی خورشیدی فتوولتاییک با سهمی 47‌درصدی بیشترین نقش را در این رشد داشته و پس از آن نیروگاه‌های بادی و برق‌آبی به ترتیب با 34 و 5 /15 درصد جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس گزارش رن، سرمایه‌گذاری در ظرفیت جدید برق تجدیدپذیر با افزایشی چشمگیر به مرز 250 میلیارد دلار رسید. GSR همچنین در گزارش خود به این نکته اشاره می‌کند که هزینه‌های تولید برق خورشیدی و بادی به سرعت رو به کاهش است. مناقصات بی‌سابقه‌ای که در زمینه انرژی خورشیدی فتوولتاییک در شیلی، آرژانتین، هند، اردن، عربستان سعودی و امارات برگزار شد قیمت پیشنهادی را برای هر کیلووات ساعت به کمتر از 03 /0 دلار کاهش داد. بر اساس گزارش رن 21، در سال 2016 با وجود رشد سه‌درصدی اقتصاد جهانی و تقاضای فزاینده انرژی، انتشار گاز دی‌اکسید کربن ناشی از سوخت‌های فسیلی و صنعت برای سومین سال پیاپی ثابت ماند. این یک گام اولیه مهم در جهت کاهش چشمگیر انتشار گازهای گلخانه‌ای به منظور محدود کردن افزایش دمای جهانی تا کمتر از دو درجه سانتیگراد بوده است. رن همچنین می‌گوید این تصور را که تنها کشورهای ثروتمند می‌توانند از عهده تامین هزینه‌های انرژی تجدیدپذیر برآیند غلط می‌داند. با موفقیت تحولات صنعت انرژی خورشیدی در هند و با متعهدشدن 48 کشور در حال توسعه برای استفاده 100 درصدی از انرژی‌های تجدیدپذیر، سهم کشورهای در حال توسعه از مجموع ظرفیت انرژی تجدید‌پذیر جهان در حال رشد است. این گزارش در بخش نهایی خود به نقش مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در تسهیل و پیشبرد گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره می‌کند. لازم به ذکر است، ترجمه فارسی این گزارش در سایت رسمی REN21 قابل مشاهده است. 

دراین پرونده بخوانید ...