شناسه خبر : 34645 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها (بین‌الملل)

عوامل مادورو پشت خشونت‌های آمریکا هستند؟

ایسنا نوشت: یک مقام ارشد دولت دونالد ترامپ بدون آنکه سند و مدرکی ارائه دهد، مدعی شد؛ اطلاعاتی به دست آورده مبنی بر اینکه افرادی که دست به تحریک خشونت در ضمن اعتراضات علیه قتل جورج فلوید سیاهپوست در میامی زده‌اند با دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا مرتبط هستند. از برخی تلاش‌های افراد مرتبط با دشمنان آمریکا از جمله حکومت «نامشروع» نیکلاس مادورو برای تحریک به درگیری، کمک به تحریک خشونت و اختلاف برانگیختن در میان آمریکایی‌ها از طریق بهره‌برداری از اعتراضات صلح‌آمیز مطلع هستیم. این مقام در پاسخ به درخواست برای ارائه اطلاعات به منظور حمایت از ادعایش گفت: بیشتر از این قادر به بحث در خصوص اطلاعاتی که منبع باز ندارند نیستیم.

بالاترین نرخ بیکاری کره جنوبی در ۱۰ سال گذشته

ایرنا نوشت: داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط سازمان آمار کره جنوبی نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در این کشور در ماه می به بالاترین حد در ۱۰ سال گذشته رسیده است. نرخ بیکاری تعدیل‌شده فصلی در ماه می در کره جنوبی 5 /4 درصد بوده است که بالاترین میزان بیکاری در این کشور از ژانویه سال ۲۰۱۰ تاکنون است. تعداد کارمندان شاغل این کشور در ماه می ۳۹۲ هزار نفر کاهش یافته و به 93 /26 میلیون نفر رسیده است که سومین کاهش ماهانه متوالی است. این نخستین‌باری بود که میزان شغل در کره جنوبی برای سومین ماه متوالی از اکتبر سال ۲۰۰۹ که بحران مالی جهان را دربر گرفت کاهش پیدا کرده بود.

حشد الشعبی: به وعده‌های آمریکا اعتماد نداریم

خبرگزاری فارس نوشت: یکی از فرماندهان سازمان الحشد الشعبی در عراق تاکید کرد که الحشدالشعبی به هیچ توافق یا وعده‌ای از جانب آمریکا اعتماد ندارد. «ابو مهدی الکرعاوی» تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا به هیچ یک از توافقات خود پایبند نیست. الکرعاوی به پایگاه خبری المعلومه گفت که الحشد الشعبی به هیچ توافق یا وعده‌ای از سوی آمریکا اعتماد ندارد. منافع آمریکا برای این کشور، فراتر از هر چیزی بوده و آماده است برای منافع خود، تمامی توافقات را لغو کند؛ همان‌گونه که این کار را در قبال جمهوری اسلامی ایران انجام داد. مقصود این فرمانده الحشد، خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران موسوم به برجام است که در سال ۱۳۹۷ صورت گرفت.

عملیات نظامی راه‌حل مشکلات افغانستان نیست

تسنیم نوشت: رئیس‌جمهور سابق افغانستان گفت که عملیات نظامی راه‌حل مشکلات این کشور نیست، دولت مرکزی را تضعیف می‌کند. «حامد کرزی» در بیانیه‌ای با اشاره به کشته شدن غیرنظامیان افغان در عملیات نظامی گفت که این عملیات راه‌حل مشکلات افغانستان نیست. کرزی تاکید کرد که این عملیات‌ها عامل تضعیف کشور و ضربه به روند صلح است. وی از طرف‌های افغان درگیر جنگ نیز خواست تا برای پایان خونریزی و تامین صلح پایدار تلاش‌هایشان را برای آغاز هرچه زودتر گفت‌وگوهای صلح و موفقیت آن سرعت بخشند. رئیس‌جمهور سابق افغانستان پیش از این نیز گفته بود که جنگ جاری در افغانستان از سوی خارجی‌ها بر مردم این کشور تحمیل شده و برای منافع آنها از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد.

دراین پرونده بخوانید ...