شناسه خبر : 34565 لینک کوتاه

ترامپ با تانک به خیابان می‌آید

اعتراضات به مرگ فلوید در سراسر جهان؛ 11 کشته در خیابان‌های آمریکا

طی تظاهرات اخیر علیه نژادپرستی در آمریکا دست‌کم ۱۱ تن تاکنون کشته شده‌اند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری تاس، طی تظاهرات اخیر علیه نژادپرستی در آمریکا دست‌کم ۱۱ تن تاکنون کشته شده‌اند. این خبر را شبکه تلویزیونی کی‌تی‌ال‌ای گزارش داد. این شبکه گزارش داد که قربانیان از ایالت‌های شیکاگو، دیترویت، اوماها، دنورپورت، اوکلند و لوئیویل بوده و اکثرشان نیز سیاهپوست هستند. در این گزارش همچنین آمده که صدها تن نیز زخمی شده‌اند اما هنوز از آمار دقیق آنها اطلاعاتی در دست نیست. در پی قتل وحشیانه «جرج فلوید»، شهروند سیاهپوست آمریکایی، به دست پلیس، هزاران نفر در سراسر ایالات متحده در اعتراض به نژادپرستی سازمان‌یافته در این کشور به خیابان‌ها آمده‌اند. تصاویر منتشر شده از افسر پلیس سفیدپوستی که زانوی خود را بر گردن جورج فلوید، شهروند آمریکایی-آفریقایی می‌فشرد و همین امر باعث مرگ وی شد، موجی از اعتراضات را از آمستردام گرفته تا نایروبی در سراسر جهان به راه انداخته اما این اعتراضات همچنین بیانگر نارضایتی عمیق‌تری نسبت به روابط نژادی پرتنش در خود این کشورها نیز هست. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، به دنبال درگرفتن درگیری‌های خشونت‌آمیز میان معترضان و مقامات در آمریکا، هزاران تن از فعالان ضد خشونت پلیس در حمایت از جنبش «جان سیاهپوستان اهمیت دارد» در شهرهای مختلف اروپایی و آفریقایی گردهم آمدند. معترضان صلح‌جو بر پیگیری اتهامات سوءاستفاده از زندانیان سیاهپوست توسط زندانبانانشان، نابرابری اجتماعی و اقتصادی، و نژادپرستی نظام‌مند به‌جامانده از گذشته‌های استعماری هلند، بریتانیا و فرانسه تاکید کرده‌اند. جنیفر تاش، بنیانگذار «تورهای میراث سیاه آمستردام» به جمعی از مردم در آمستردام گفت: اگر می‌خواهید باور کنید که ما در هلند مشکلی با نژاد نداریم، اینجا نمانید و به خانه‌هایتان بازگردید. تاش و برخی دیگر مرگ فلوید را با رفتار صورت‌گرفته با برده‌ها در قرن‌های گذشته مقایسه کردند. آنها گفتند: ما این تصویر را خیلی قبل دیده بودیم، تصویری که در آن آزاردهندگان و برده‌داران سفیدپوست برده‌ها را به غل و زنجیر درآورده و آنها را با آهن، داغ می‌کردند. در لندن، یک معترض پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته شده بود «بریتانیا بی‌گناه نیست» در حالی که در برلین حدود دو هزار تن در مقابل سفارت آمریکا دست به اعتراض زدند و دو تن از فوتبالیست‌های بوندس‌لیگا نیز تی‌شرت‌هایی به تن داشتند که روی آن نوشته شده بود «عدالت برای جرج فلوید». پیام مشابهی نیز از سوی رئیس یک سازمان غیردولتی ضد نژادپرستی مطرح شد که یک راهپیمایی کوچک را در مقابل سفارت آمریکا در پاریس سازماندهی کرد. فعالان فرانسوی همچنین می‌گویند که در بحبوحه تعطیلات سراسری به خاطر شیوع ویروس کرونا موارد متعددی از خشونت پلیس در مناطق فقیرنشین که ساکنان آن عمدتاً اهل آفریقا هستند، وجود داشته است. اما در استانبول چند دقیقه پس از آغاز اعتراضات نسبت به مرگ فلوید، بیش از ۵۰ تن از معترضان با نیروهای پلیس درگیر شدند. در این رویداد دست‌کم پنج تن بازداشت شدند و دیگر معترضان نیروی پلیس مرگبار و ممنوعیت اعتراضات در ترکیه را محکوم کردند.

واکنش آمریکایی‌ها به اظهارات ترامپ

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط خبرگزاری رویترز و پایگاه نظرسنجی ایپسوس، اکثر آمریکایی‌ها از اعتراضات سراسری نسبت به مرگ یک مرد سیاهپوست غیرمسلح توسط پلیس حمایت می‌کنند و از واکنش رئیس‌جمهور کشورشان به این ناآرامی ناراضی هستند. این اعتراضات که برخی از آنها به خشونت کشیده شده، از دو هفته گذشته آغاز شد؛ پس از آنکه جرج فلوید، مرد سیاهپوست ۴۶ساله در تاریخ ۲۵ می از سوی فردی به خرید با پول تقلبی متهم شده و تحت بازداشت قرار گرفت، با خشونت یک افسر آمریکایی که گردن او را با زانو می‌فشرد، خفه شد و جان باخت. این افسر پلیس مینیاپولیس به قتل متهم شده است. این نظرسنجی که در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه انجام شده، نشان داد که ۶۴ درصد از آمریکایی‌های بزرگسال از مردمی که در حال حاضر راهپیمایی اعتراضی انجام می‌دهند، حمایت می‌کنند در حالی که ۲۷ درصد از این اعتراضات حمایت نمی‌کنند و ۹ درصد نظری ندارند. این نظرسنجی بر خطرات سیاسی برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تاکید کرد؛ ترامپ که یک رویکرد تندرو نسبت به این اعتراضات اتخاذ کرده، تهدید کرده که ارتش آمریکا را برای سرکوب اعتراضات خشونت‌آمیز مستقر می‌کند.

ترامپ، رسانه‌ها را در اعتراضات مقصر دانست

رئیس‌جمهور آمریکا در یک سری توئیت به انتقاد از اعتراضات به مرگ جرج فلوید در شهرهای مختلف کشورش و برخی اخبار منتشرشده در این رابطه پرداخت. به گزارش ایسنا، به نقل از وب‌سایت نیوز، رئیس‌جمهور آمریکا از افرادی که از منع رفت‌وآمد اعمال‌شده در شهر واشنگتن سرپیچی می‌کنند، انتقاد کرد و در توئیتی نوشت: بسیار تاسف‌آور است که می‌بینیم رسانه‌های جمعی با اخبار جعلی شدت، اهمیت و شرارت چپگرایان افراطی، غارتگران و اراذل و اوباش را کم‌اهمیت جلوه داده و شهرهایی را که تحت کنترل لیبرال - دموکرات‌هاست به ناآرامی و آشوب کشانده‌اند. بسیار محتمل است که همه آنها با یکدیگر همدست باشند. با توجه به منع آمد و شد جدی که در شهر واشنگتن اعمال شده، بسیاری از معترضان خود را به ماسک و عینک مجهز کرده‌اند تا در صورت تکرار تاکتیک‌های خشن پلیس آماده باشند. اما تاکنون مقامات از تکرار تاکتیک‌های روزهای گذشته اجتناب کرده‌اند. ترامپ در توئیت دیگری نوشت: آشوب، بی‌قانونی و تخریب نیویورک را درنوردیده است. اندرو کومو، فرماندار نیویورک چه زمانی می‌خواهد از دولت فدرال درخواست کمک کند؟

ترامپ تانک‌ها را روانه خیابان‌ها می‌کند

با ادامه اعتراضات سراسری آمریکا که توسط نیروهای نظامی به خشونت کشیده شد، مقامات نظامی واشنگتن اعلام کردند که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور قصد اعزام تانک‌ها و خودروهای نظامی به خیابان‌ها را دارد. به گزارش روزنامه دیلی‌میل، ترامپ با ادامه اعتراض مردم آمریکا به مرگ فجیع جرج فلوید توسط پلیس این کشور، تهدید به گسیل نیروهای ارتش این کشور به سراسر ایالات متحده برای سرکوب اعتراض‌ها کرده است. در حالی که مقامات دفاعی آمریکا از تهدید ترامپ برای اعزام تانک‌ها به خیابان‌ها می‌گویند، یک مقام آمریکایی مدعی شده که منظور ترامپ به‌طور خاص گشت‌زنی تانک‌ها در خیابان‌ها نبوده، بلکه وی در گفت‌وگوها فقط به آن اشاره کرده، زیرا «به عقیده من تنها کلمه نظامی است که وی می‌داند». از طرفی منابع آگاه همچنین اعلام کردند که ترامپ با مشاوران خود درباره به‌کارگیری خودروهای نظامی یا نوعی از سخت‌افزار مورد استفاده ارتش برای تحت کنترل در آوردن اوضاع رایزنی کرده است. روز دوشنبه گذشته مقامات اجرایی آمریکا به‌منظور اجرای مقررات منع آمد و شد صدها معترض را از پارک لافایت در واشنگتن متفرق کردند.

چین از ارائه اطلاعات مربوط به کرونا خودداری کرده بود

براساس گزارش‌ها نشست‌های داخلی سازمان بهداشت جهانی، «این سازمان به‌شدت تقلا کرد تا به اطلاعات لازم از چین در روزهای مهم آغاز پاندمی کرونا دست یابد»؛ گزارش‌هایی که کاملاً مغایر با تحسین چین توسط این سازمان به خاطر واکنشش به شیوع ویروس کروناست. به گزارش ایسنا، این گزارش‌ها که به دست خبرگزاری آسوشیتدپرس رسیده نشان می‌دهد که مقامات در جریان هفته‌ای که از 6 ژانویه آغاز شد شکایت می‌کردند که پکن اطلاعاتی را که برای ارزیابی خطر شیوع این ویروس به دیگر نقاط جهان لازم است، به اشتراک نمی‌گذارد. چین تا 20 ژانویه تایید نکرد که ویروس کرونا مسری است و سازمان بهداشت جهانی نیز 30 ژانویه یک وضعیت فوق‌العاده جهانی اعلام کرد. ماریا وان کرخوف، یک اپیدمیولوژیست و رهبر فنی سازمان بهداشت جهانی برای کووید 19 گفته بود: ما اطلاعات بسیار اندکی داریم. بدون شک این اطلاعات برای انجام برنامه‌ریزی‌های مناسب کافی نیست. گودن گالیا، مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی در چین در یکی از این گزارش‌ها گفته بود: ما در حال حاضر در شرایطی هستیم که چینی‌ها اطلاعات مربوط به کرونا را 15 دقیقه قبل از انتشار آنها در شبکه تلویزیون دولتی چین موسوم به CCTV به ما می‌دهند.

چین گزارش آسوشیتدپرس را رد کرد

چین روز چهارشنبه گذشته تاکید کرد، گزارش خبری که اعلام کرده پکن در تشریک اطلاعاتش درباره ویروس کرونا با سازمان بهداشت جهانی تعلل کرده، کاملاً نادرست و غیرواقعی است. به گزارش رویترز، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین این اظهارات را در جریان یک کنفرانس خبری روزانه و در پاسخ به سوالی درباره گزارش تازه منتشرشده خبرگزاری آسوشیتدپرس مطرح کرد؛ گزارشی که می‌گوید سازمان بهداشت جهانی به خاطر تاخیرهای چشمگیر از سوی پکن برای تشریک اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا، در انجام اقدامات به‌موقع شکست خورد. در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه چین از انگلیس به خاطر اظهارات وزیر امور خارجه‌اش درباره هنگ‌کنگ انتقاد کرد. وی گفت: انگلیس هیچ قلمرو قدرت یا نظارتی بر هنگ‌کنگ ندارد و ثبات و رفاه این دولت‌شهر تنها از سوی نیروهای خارجی تهدید می‌شود. دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس، روز سه‌شنبه گفته بود که چین با سرکوب‌هایش در حال نابودی هنگ‌کنگ است.

رایزنی مخفیانه رژیم صهیونیستی و عربستان درباره قدس

روزنامه عبری‌زبان «اسرائیل هیوم» گزارش داد که رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی اخیراً در مورد قدس با یکدیگر گفت‌وگو و رایزنی کرده‌اند. به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، روزنامه عبری‌زبان «اسرائیل هیوم» از رایزنی‌های مخفیانه رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی از دسامبر سال گذشته در مورد قدس و مسجدالاقصی خبر داد. این روزنامه افزود که این مذاکرات در راستای اجرای طرح صلح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا موسوم به معامله قرن انجام گرفته است. البته اسرائیل هیوم در مورد اینکه این مذاکرات نتیجه‌ای در پی داشته یا خیر، اطلاعاتی ارائه نکرده است. ظاهراً آمریکا و رژیم صهیونیستی سعی دارند عربستان را در اداره امور اوقاف اسلامی قدس و مسجدالاقصی سهیم کنند. روزنامه مذکور به نقل از یک منبع عربستانی آورده است که موضع اردن، به‌عنوان اداره‌کننده امور اوقاف اسلامی قدس - ‌به سبب آنچه (این روزنامه) نفوذ روزافزون ترکیه در مسجدالاقصی خوانده - تغییر کرده است. این روزنامه اشاره کرد که هدف از مذاکرات بین رژیم صهیونیستی و عربستان این است که ریاض نقش نظارت بر اداره امور اوقاف اسلامی قدس را بر عهده داشته باشد تا خدشه‌ای به جایگاه اردن در این زمینه وارد نشود.

بوریس جانسون: هنگ‌کنگ را رها نمی‌کنیم

نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد اگر چین قانون امنیت ملی جدید را در هنگ‌کنگ اجرا کند، لندن به شهروندان هنگ‌کنگی تابعیت انگلیسی اعطا خواهد کرد. به گزارش فارس، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس در واکنش به تحولات مربوط به هنگ‌کنگ تاکید کرد که اگر چین قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ را اجرا کند لندن مردم هنگ‌کنگ را رها نخواهد کرد. براساس گزارش خبرگزاری رویترز، جانسون مدعی است که قانون امنیت ملی چین در قبال هنگ‌کنگ با تعهدات بین‌المللی پکن تحت معاهده 1984 منافات دارد. مجمع خلق چین قطعنامه امنیت ملی هنگ‌کنگ را با هدف تقویت امنیت این منطقه به تصویب درآورد که طبق آن، کمیته کنگره خلق ملی مسوولیت تدوین لایحه‌ای در خصوص امنیت هنگ‌کنگ را برعهده خواهد داشت. پکن می‌گوید هدف از مطرح کردن لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ جلوگیری از ایجاد تفرقه میان این منطقه خودمختار و سرزمین اصلی چین است.

دراین پرونده بخوانید ...