شناسه خبر : 33517 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (بین‌الملل)

طالبان از سرنگونی هواپیما گفت، آمریکا رد کرد

ایسنا نوشت: سخنگوی گروه طالبان افغانستان رسماً مسوولیت ساقط کردن هواپیمای منسوب به ارتش آمریکا را بر عهده گرفت. ذبیح‌الله مجاهد، در بیانیه‌ای مدعی شده هواپیما متعلق به ارتش آمریکاست. مجاهد مدعی ‌شده که هواپیمای مذکور حامل سربازان آمریکایی و برای جاسوسی بوده و همچنین حامل افسران عالی‌رتبه آمریکایی بوده و همه سرنشینان هواپیما کشته شدند. ارتش آمریکا در واکنش اعلام کرد، سرگرم بررسی گزارش‌ها درباره هواپیمای سقوط‌کرده در منطقه تحت کنترل طالبان در افغانستان است. سخنگوی مرکز فرماندهی آمریکا گفت هنوز معلوم نیست این هواپیما متعلق به کجاست و ادعای طالبان را رد کرد.

انتقاد کره شمالی از خرید تسلیحاتی سئول از آمریکا

ایرنا نوشت: خبرگزاری کره شمالی از معاملات تسلیحاتی کره جنوبی و آمریکا انتقاد کرد و هدف از آن را تحت فشار قرار دادن پیونگ یانگ دانست.

«کی. سی. ان. ای» تصریح کرد وزارت دفاع کره جنوبی این روزها برنامه‌های مختلفی را برای خریدهای بیشتر تسلیحاتی تنظیم می‌کند و کره شمالی را هدف قرار داده است. این رسانه از افزایش این خریدها با هدف بالا بردن توان تسلیحاتی پیشرفته کره جنوبی انتقاد کرده و افزوده است چنین کارهایی فقط خطر بروز جنگ را در شبه‌جزیره کره افزایش می‌دهد. این کشور همچنین از برنامه کره جنوبی برای خرید جت‌های جنگنده رادارگریز اف ۳۵ آ از آمریکا و برگزاری رزمایش‌های مشترک دو کشور انتقاد کرده است.

ترامپ: پیش‌نویس کتاب بولتون را ندیده‌ام

ایلنا نوشت: دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که پیش‌نویس کتاب خاطرات مشاور امنیت ملی پیشین این کشور را ندیده است. بولتون در کتاب منتشرنشده‌اش عنوان کرده که ترامپ، در ماه آگوست به او گفته بود که می‌خواهد همچنان به بلوکه کردن ۳۹۱ میلیون دلار کمک مالی به اوکراین تا زمانی که مقام‌های این کشور در تحقیقات درباره نامزد انتخابات ۲۰۲۰ همکاری نکنند، ادامه دهد. این اظهارات بولتون می‌تواند نکته مهم دیگری در دادگاه استیضاح ترامپ باشد که در حال حاضر در سنا در حال برگزاری است. بولتون همچنین متن پیش‌نویس کتاب خود را برای کاخ سفید نیز فرستاده است؛ امری که البته در میان مقام‌های کاخ سفید که بنا دارند درباره ماوقع دوران خود حرفی بزنند طبیعی است.

موافقت اقلیم کردستان با افزایش شمار نظامیان آمریکایی

تسنیم نوشت: موافقت احزاب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی با افزایش شمار نظامیان آمریکایی، اعزام نیروهای آمریکایی به کرکوک و برنامه دیدار مجدد نچیروان بارزانی با دونالد ترامپ از مهم‌ترین خبرها در کردستان عراق است. یک عضو حزب دموکرات کردستان عراق از برنامه رئیس اقلیم برای سفر به واشنگتن و دیدار مجدد با دونالد ترامپ خبر داده است. رئیس اقلیم کردستان عراق در حاشیه اجلاس داووس با رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار کرد. بارزانی با وجود مخالفت گسترده عراقی‌ها و تاکید آنها بر پایان اشغالگری آمریکایی‌ها، به صراحت خواستار تداوم حضور نیروهای آمریکایی در اقلیم و عراق شده است. آمریکایی‌ها مذاکراتی را با سران اقلیم کردستان عراق در خصوص افزایش شمار نیروهای خود داشته‌اند.

دراین پرونده بخوانید ...