شناسه خبر : 32882 لینک کوتاه

مهلت ۱۵روزه برای معرفی نخست‌وزیر عراق

ترامپ: ریاض هزینه اعزام نظامیان آمریکایی به منطقه را می‌پردازد

اعتراض‌های دامنه‌دار عراق اکنون بیش از یک ماه است ادامه دارد و منجر به آتش‌سوزی در کنسولگری‌های ایران و البته استعفای دولت عراق شده است؛ سایت شبکه سومریه نیوز سند صادره از سوی رئیس پارلمان عراق را منتشر کرد که در آن به برهم صالح ۱۵ روز مهلت داده شده تا نامزد نخست‌وزیری را معرفی کند. به گزارش ایسنا، به نقل از این سایت، در سند محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق آمده است او با استعفای عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق با استناد به ماده ۷۶ قانون اساسی موافقت کرده و از برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق می‌خواهد نامزد نخست‌وزیری را طی ۱۵ روز معرفی و مکلف به تشکیل کابینه کند. در بین محافل سیاسی عراق نام ابراهیم محمد بحرالعلوم، وزیر اسبق نفت برای جانشینی عبدالمهدی مطرح شده است. بحرالعلوم وزیر نفت عراق بود که در سال ۲۰۰۶ استعفا کرد و در سال ۲۰۰۵ نیز به عنوان عضو جمعیت الوطنیه عراق انتخاب شد. درباره تعیین نامزدی برای جانشینی عادل عبدالمهدی از بین فراکسیون اکثریت پارلمانی صفحه نزدیک به مقتدی صدر، رهبر جریان صدر نوشت: ملت تنها فراکسیون بزرگ‌تر مجلس هستند و هیچ صدایی فرای صدای آنها نیست.

عناصر نفوذی عامل کشته شدن معترضان

 نماینده عراق در سازمان ملل متحد، عناصر نفوذی را مسوول کشته شدن تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی و آتش زدن اموال عمومی و خصوصی اعلام کرد. محمدحسین بحرالعلوم با بیان اینکه عناصر نفوذی مسوول وقوع قربانیان در تظاهرات هستند، از بستن اینترنت با گفتن این جمله دفاع کرد که از اینترنت برای تبلیغ خشونت و نفرت‌پراکنی و تعطیل کردن زندگی عمومی استفاده می‌شد. بحرالعلوم در سخنانی در نشست شورای امنیت خاطرنشان کرد تظاهرات راهی مناسب است تا مردم به‌طور واضح نظرات و دیدگاه‌های خود را در نظام سیاسی و انتخاباتی خود و درباره عملکرد دولت و اصلاحات مطلوب بیان کنند. وی افزود هیچ چیزی به جز قربانیان در صفوف تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی، به تظاهرات خدشه وارد نمی‌کند. وی گروه‌های قانون‌شکن را به حمله به تظاهرات‌کنندگان متهم کرد و گفت آنها گروه‌هایی هستند که خود را در پوشش تظاهرات مخفی می‌کنند و از آن به عنوان سپر انسانی برای دست زدن به اقداماتی همچون بستن راه‌ها، آتش زدن، غارت و درگیری با نیروهای امنیتی استفاده می‌کنند و از کوکتل‌مولوتف و بمب‌های دست‌ساز و سلاح‌های گرم و چاقو استفاده می‌کنند.

اجازه نمی‌دهیم داعش بار دیگر امنیت عراق را تهدید کند

در هیاهوی استعفای دولت عراق و انتخاب نخست‌وزیری، نایب‌رئیس هیات الحشد الشعبی در عراق، بر آمادگی نیروهای این سازمان مردمی برای مقابله با بقایای گروه تروریستی داعش تاکید و اعلام کرد که این نیروها هرگز اجازه نمی‌دهند داعش بار دیگر امنیت این کشور را تهدید کند. به گزارش تسنیم دفتر «ابومهدی المهندس» نایب‌رئیس هیات الحشد الشعبی، در بیانیه‌ای از عیادت ابومهدی المهندس از «هاشم احمد حنتوش التمیمی» فرمانده تیپ 20 الحشد الشعبی خبر داد. طبق این بیانیه، المهندس در جریان این دیدار تاکید کرده است: «حضور فرماندهان الحشد الشعبی در خط مقدم مجاهدین و ریخته شدن خونشان در کنار دیگر مبارزان، شاهدی بر احساس و تعهد بالای آنها به ماموریتشان، میهن و مردمشان است.»

لبنان پنج هفته بدون نخست‌وزیر

پس از گذشت پنج هفته از استعفای سعد حریری و روزهایی که لبنان شاهد جزر و مدهای سیاسی در رابطه با کابینه آتی و ساختار آن و نیز کاندیداهای پست نخست‌وزیری بود، در حال حاضر صحبت‌هایی درباره برخی تلاش‌های پشت پرده برای تشکیل کابینه‌ای که از موافقت اکثر گروه‌های سیاسی برخوردار باشد، مطرح است. در این راستا نیز نشانه‌هایی در محافل سیاسی لبنان به چشم می‌خورند؛ به شکل ویژه صحبت میشل عون که گفته است «در روزهای آتی تغییرات مثبتی در راه خواهند بود». به گزارش ایسنا، برخی منابع که پیگیر تلاش‌ها برای تشکیل کابینه لبنان هستند، در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره فاش کردند: توافق اولیه بر سر تشکیل کابینه‌ای تکنوسیاسی به ریاست سمیر الخطیب و بدون حضور جبران باسیل، رئیس حزب جریان آزاد ملی (مورد حمایت میشل عون) است.

این منابع اظهار کردند این کابینه هرگز اختیارات استثنایی اعطا نکرده و برای تصویب قانون جدید انتخابات تلاش نخواهد کرد و به همین دلیل تاریخی برای انتخابات زودهنگام پارلمانی تعیین نخواهد شد. منابع یادشده تاکید کردند هر گروه سیاسی وزیران خود را معرفی خواهد کرد و این موضوع منحصر به نخست‌وزیر نخواهد بود بلکه در چارچوب توافقی با او انجام خواهد شد. آنها درباره طول مدت فعالیت این کابینه نیز گفتند دوره فعالیت آن بین 6 تا ۹ ماه خواهد بود و وظیفه اصلی آن پیشرفت اقتصادی و ایجاد راهکارهایی ایده‌آل برای رسیدگی به وخامت شرایط مالی خواهد بود.

ترامپ: ریاض هزینه اعزام نظامیان آمریکایی را می‌دهد

رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با دبیرکل ناتو اعلام کرد در اقدامی بی‌سابقه عربستان هزینه‌های اعزام نظامیان جدید به این کشور پس از حمله آرامکو را به‌طور کامل پرداخت می‌کند. وی همچنین درباره نفت سوریه گفت: نفت سوریه اکنون در کنترل ماست و می‌توانیم هر کاری بخواهیم با آن انجام دهیم. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی با ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، در حاشیه نشست‌های این ائتلاف نظامی در لندن اظهار کرد: عربستان هزینه اعزام نظامیان جدید آمریکا به عربستان پس از حمله آرامکو را کامل پرداخت می‌کند و این اقدام در نوع خود بی‌سابقه است. ترامپ گفت: آمریکا مجبور به پرداخت مبالغ زیادی برای حمایت از بسیاری از کشورهاست که برخی از آنها متمول هستند و این عادلانه نیست. ترامپ با افشای اینکه با شش کشور از جمله عربستان درباره این مساله گفت‌وگو کرده گفت: نیروهای نظامی جدیدی را به عربستان منتقل کردیم و برای این کار میلیاردها دلار هزینه کردیم. رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به خبرنگاران گفت: هرگز چیزی مشابه این را نشنیده‌اید. در زندگی‌تان نشنیده‌اید که ما نیروهای نظامی‌مان را به کشور دیگری منتقل کنیم و برای این کار هزینه‌ای نکنیم.

آمریکایی‌ها کره شمالی را دشمن شماره یکشان می‌دانند

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان داده، اکثریت آمریکایی‌ها کره شمالی را دشمن شماره یک کشورشان می‌دانند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، نظرسنجی مذکور با پرسش از ۱۵۰۰ نفر در ماه گذشته میلادی از سوی موسسه تحقیقات و نظرسنجی «یوگاو» و مجله اکونومیست انجام شده و نشان داده است که ۵۶ درصد آمریکایی‌ها کره شمالی را دشمن کشور خود می‌دانند. این در حالی است که در نظرسنجی قبلی مربوط به ماه آگوست ۵۱ درصد آمریکایی‌ها چنین اعتقادی داشتند. در این نظرسنجی از پاسخگویان خواسته شد تلقی خود از دشمن بودن ۱۴ کشور با آمریکا را مطرح کنند. بر همین اساس کره شمالی از سوی ۵۶ درصد شرکت‌کنندگان به عنوان دشمن اول این کشور انتخاب شده و در صدر فهرست مذکور قرار گرفت. در رده دوم این فهرست ایران با ۴۸ درصد و در رده سوم نیز روسیه با ۳۷ درصد هستند. در این نظرسنجی تنها یک درصد پاسخگویان کره شمالی را هم‌پیمان آمریکا دانستند. همچنین در یک نظرسنجی دیگر مربوط به ماه اکتبر که از سوی بنیاد رونالد ریگان، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا با پرسش از هزار نفر صورت گرفت، مشخص شد که ۸۴ درصد آمریکایی‌ها از استفاده از نیروی نظامی در صورت لزوم برای جلوگیری از حمله کره شمالی به آمریکا و هم‌پیمانانش حمایت می‌کنند. ماه اکتبر گذشته آمریکا و کره شمالی تلاش کردند طی یک نشست در سطح کاری بین مقام‌های دو کشور در شهر استکهلم سوئد، این مذاکرات را از بن‌بست خارج سازند اما تلاش آنها ناموفق بود.

دیدار ترامپ با جانسون پشت درهای بسته انجام شد

قرار بود هیچ‌گونه دیدار دوجانبه‌ای بین دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس در جریان نشست سران ناتو در لندن انجام نشود اما هر دو از «ملاقاتی خوب با یکدیگر» خبر دادند که از دید رسانه‌ها مخفی ماند. نشست سالانه سران ناتو از روز ۱۲ آذر در لندن آغاز به‌کار کرد و روز چهارشنبه گذشته به کار خود پایان می‌دهد. ترامپ در توئیترش نوشت: شب گذشته دیدار خوبی با بوریس جانسون در خانه شماره ۱۰ داشته و درباره موضوعات متعدد از جمله ناتو و تجارت گفت‌وگو کردند. خبرگزاری رویترز نیز از لندن گزارش داد، در حالی جانسون از دیدار با ترامپ خبر داد که او از دادن پاسخ به این پرسش که چرا عکسی از این ملاقات منتشر نشده است، خودداری کرد. به نوشته این رسانه: این دیدار اواخر دیروز انجام شد؛ جانسون در توضیح چرایی نگرفتن عکس گفته، او بعد از این دیدار، عکس (با ترامپ) را در جریان دیدار سران ناتو خواهد گرفت. این خبرگزاری انگلیسی افزود: جانسون گفته، هر دو دیدار خوبی داشتند و درباره موضوعاتی همچون آینده ناتو، سوریه و مسائل امنیتی صحبت کرده‌اند. دیدار بوریس جانسون و دونالد ترامپ در حالی انجام شده که نخست‌وزیر انگلیس پیش از سفر ترامپ به لندن تاکید کرده بود هیچ دیدار دوجانبه‌ای با رئیس‌جمهوری آمریکا نخواهد داشت. قرار بود جانسون با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیدار داشته باشد.

امنیت منطقه در دستور کار شورای همکاری خلیج فارس

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس اعلام کرد در چهلمین نشست این شورا که هفته آینده در ریاض پایتخت عربستان برگزار می‌شود مسائل مهم سیاسی، دفاعی و امنیتی منطقه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. به گزارش روزنامه سعودی «الشرق الاوسط»، عبداللطیف الزیانی افزود چهلمین نشست سران این شورا روز ۱۹ آذر و با ریاست سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی در شهر ریاض برگزار می‌شود. الزیانی اظهار کرد که نشست مقدماتی این شورا در مقر دبیرخانه آن در ریاض برگزار می‌شود. به گفته الزیانی، سران کشورهای شورای خلیج فارس درباره موضوعات و مسائل مهمی در حوزه‌های سیاسی، دفاعی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی به منظور تحکیم همکاری بیشتر بین اعضا گفت‌وگو خواهند کرد. بررسی تحولات سیاسی و امنیتی منطقه و جهان و پیامدهایش بر امنیت کشورهای عضو این شورا از دیگر محورهای گفت‌وگو خواهد بود. از سوی دیگر، صباح الخالد الحمد الصباح نخست‌وزیر کویت گفت که نشست آتی شورای همکاری خلیج فارس «ایستگاه مهمی در روند صلح میان اعضای این شورا» خواهد بود. وی با بیان اینکه در نشست آتی قدم رو به جلویی برای صلح میان اعضا برداشته می‌شود، افزود که با تلاش‌های امیر کویت، گام‌های کوچکی برای مصالحه میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس برداشته شده است. این در حالی است که امیر قطر دعوت‌نامه رسمی پادشاه عربستان را برای شرکت در اجلاس سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دریافت کرد. این نشست در حالی برگزار خواهد شد که بیش از دو سال از قطع روابط کامل عربستان، امارات، بحرین و مصر با قطر می‌گذرد.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها