شناسه خبر : 32090 لینک کوتاه

درخواست پناهندگی اسنودن به فرانسه

نگاهی به روند برگزاری انتخابات در افغانستان، اسرائیل، آمریکا و روسیه

انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان و پارلمان در سرزمین‌های اشغالی در حالی این روزها شرایط سیاسی منطقه را متاثر کرده که کمپین انتخاباتی در آمریکا و مناظره‌ها روزبه‌روز داغ‌تر می‌شود و اعتراض‌ها به نتایج انتخابات روسیه مساله‌ساز شده است. زمان زیادی به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در تاریخ ششم مهرماه باقی نمانده است و در این زمان شعارهای رنگارنگ سیاسی و اجتماعی بیشتر مطرح شده و اشرف غنی و عبدالله عبدالله دو نامزد اصلی انتخابات نیز وارد دور تازه‌ای از رقابت با چاشنی اتهام‌زنی شدند. موعد انتخابات افغانستان در حالی نزدیک می‌شود که یک گروه انتخاباتی منحل شده و یک نامزد به نفع دیگری کنار رفته و شمار نامزدهای انتخاباتی از 18 تن به 16 تن کاهش یافته و همچنان از محمد اشرف غنی رئیس دولت وحدت ملی افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی این دولت به عنوان نامزدهای اصلی چهارمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور یاد می‌شود. کارزارهای انتخاباتی افغانستان روز یکشنبه ششم مردادماه آغاز شد و قرار است تا 48 ساعت پیش از انتخابات ادامه داشته باشد. تبلیغات انتخاباتی در روز اول با یک انفجار در دفتر امرالله صالح معاون گروه انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری اشرف غنی همراه شد و در مجموع تبلیغات این دوره انتخابات کم‌رونق بوده و تحت تاثیر فضای ناامنی ناشی از تهدیدات گروه طالبان قرار داشته است. با آغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی تنها سه نفر از 18 نامزد در آن زمان به‌طور رسمی کارزارهای انتخاباتی خود را آغاز کردند که عبارت بودند از اشرف غنی، عبدالله و عنایت‌الله حفیظ یکی از نامزدهای حاشیه‌ای انتخابات.

نتانیاهو و لیبرمن و گانتس

نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی که روز سه‌شنبه گذشته برگزار شد از برتری شکننده حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو بر حزب آبی-سفید (ائتلاف ژنرال‌ها) به رهبری بنی‌گانتس حکایت دارد. اگرچه تا پایان هفته شمارش آرا به پایان می‌رسد اما اتفاقات بسیار مهمی ورای انتخاب احزاب در اسرائیل رخ داده که می‌توان به قدرت گرفتن حزب عرب‌های مسلمان در اسرائیل اشاره کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، نتایج رسمی اولیه بعد از شمارش ۳۳ درصد آرا نشان می‌دهند، حزب لیکود ۲۸ درصد آرا و حزب آبی-سفید بنی گانتس (ائتلاف ژنرال‌ها) ۲۶ درصد آرا را به دست آورده‌اند. طبق این نتایج ائتلاف لیکود نتانیاهو از ائتلاف گانتس پیش بوده و این عکس نتایج نظرسنجی‌های اعلام شده است. نتایج اولیه انتخابات بیست‌ودومین کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) بر اساس نظرسنجی‌های به‌عمل‌آمده از کاهش کرسی‌های حزب لیکود در مقابل حزب آبی-سفید بنی گانتس حکایت داشتند،‌ در حالی که کرسی‌های لیست عربی مشترک شاهد افزایش بوده و طبق نظرسنجی‌هایی که شبکه ۱۳ اسرائیل منتشر کرد، این حزب توانسته از مجموع ۱۲۰ کرسی کنست ۱۵ کرسی به دست آورد که در تاریخ احزاب عربی در کنست بی‌سابقه است. بنیامین نتانیاهو در مبارزات انتخاباتی خود بیش از هر چیز بر امنیت اسرائیل تاکید کرده بود. او هفته گذشته برای جذب رای جناح راست افراطی وعده داد که اگر مجدداً قدرت را در دست بگیرد، بخش‌های مهمی از کرانه غربی رود اردن را ضمیمه اراضی اشغالی کند. بنی گانتس که فرمانده سابق ارتش است، می‌گوید اسرائیل پس از یک دهه حکمرانی بنیامین نتانیاهو، به یک رهبر جدید نیاز دارد که به فساد مالی متهم نباشد.

به دوره نتانیاهو خاتمه می‌دهیم

«لیست عربی مشترک» نسبت به نتایج انتخابات کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) ابراز رضایت و پیش‌بینی کرد، احزاب لیست عربی قدرت سوم پارلمان باشند و این اتفاق احتمال پایان دوره بنیامین نتانیاهو را مطرح می‌کند. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، نتایج نظرسنجی‌های میدانی که از سوی شبکه‌های اسرائیلی منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند امکان دستیابی «لیست مشترک» به ۱۵ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی وجود دارد. ایمن عوده، رئیس لیست مشترک درباره نتایج نظرسنجی‌ها گفت، مساله مهم این است که مردم عرب علیه نتانیاهو هستند؛ همان طرفی هستند که نتانیاهو را ناکام گذاشته و تبدیل به سومین قدرت در پارلمان شده‌اند. وی افزود: ما از همان ابتدا تاکید کردیم که پاسخ ما به تحریکات جهت‌دار و نژادپرستانه نتانیاهو در صندوق‌های رای خواهد بود و این اتفاق هم افتاد. عوده تاکید کرد: ما با آرای خود مانع از تشکیل دولت از سوی نتانیاهو شدیم و به دوره او خاتمه دادیم و بر معامله قرن پیروز شدیم. رئیس لیست مشترک عربی، نتانیاهو را به دروغگویی و تحریک علیه عرب‌ها در جریان کمپین انتخابات پارلمانی متهم کرد.

تخلفات انتخاباتی نتانیاهو منتشر شد

با اتمام انتخابات کنست اسرائیل، روزنامه ها‌آرتص در شماره چهارشنبه خود تعدادی از تخلفات بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در برگزاری انتخابات را منتشر کرد. به گزارش این روزنامه اسرائیلی، نتانیاهو در روز انتخابات برخلاف قوانین همچنان به تبلیغ خود در شبکه‌های اجتماعی ادامه داده و حتی چندین بار با شبکه‌های تلویزیونی مصاحبه تبلیغاتی داشته است. بر اساس این گزارش، نتانیاهو در روز انتخابات حتی برخلاف قوانین در صفحه توئیتر خود طرفداران را برای رای دادن تشویق می‌کرده است. طبق قانون رژیم اشغالگر قدس، مبارزات و تبلیغات انتخاباتی در رادیو و تلویزیون باید ساعت هفت بعدازظهر، یک روز مانده به انتخابات به پایان برسد. با وجود این نتانیاهو در روز انتخابات با شبکه رادیویی Kol Chai مصاحبه داشته است. وی همچنین به‌طور مستقیم در فیس‌بوک هواداران را به رای دادن تشویق می‌کرد. روزنامه تایمز اسرائیل نیز در شماره روز چهارشنبه خود نوشت: شبکه فیس‌بوک به خاطر تخلفات نتانیاهو صفحه اجتماعی وی را به صورت موقت مسدود کرده است.

خواست جیمی کارتر برای محدودیت سنی در انتخابات

جیمی کارتر خواستار اعمال محدودیت سنی برای نامزدی ریاست‌جمهوری در آمریکا شد. رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در سخنرانی خود در جریان گزارش سالانه‌اش در «مرکز کارتر» در آتلانتای آمریکا تاکید کرد، خود او که هم‌اکنون ۹۴ سال دارد در ۸۰سالگی قادر به خدمت در ریاست‌جمهوری آمریکا نبوده است. او تصریح کرد: من امیدوارم برای نامزدی ریاست‌جمهوری در آمریکا محدودیت سنی وجود داشته باشد. اگر خود من ۸۰ساله و ۱۵ سال جوان‌تر بودم فکر نمی‌کنم می‌توانستم عهده‌دار وظایفی که در زمان ریاست‌جمهوری تجربه آنها را داشتم، باشم. این اظهارات جیمی کارتر در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا او با توجه به گذراندن تنها یک دور ریاست‌جمهوری آمریکا، نامزدی ریاست‌جمهوری برای سال ۲۰۲۰ را بررسی می‌کند، مطرح شد. کارتر در صحبت‌هایش مستقیماً نام هیچ نامزدی را ذکر نکرد اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در حال حاضر ۷۳ سال دارد در حالی که جو بایدن معاون رئیس‌جمهور سابق و نامزد ریاست‌جمهوری پیشتاز دموکرات‌ها در صورت پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ در ابتدای ریاست‌جمهوری‌اش ۷۸ سال خواهد داشت. همچنین سناتور برنی سندرز رقیب بایدن در رقابت ریاست‌جمهوری حزب دموکرات نیز در صورت پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ در ابتدای ریاست‌جمهوری‌اش ۷۹ سال خواهد داشت.

تظاهرات در سن‌پترزبورگ علیه تخلفات انتخاباتی

در روسیه نیز خبر از انتخابات است. حدود هزار معترض روس علیه تخلفات ادعایی در انتخابات محلی اخیر در سن‌پترزبورگ، دومین شهر بزرگ روسیه دست به تظاهرات زدند. مشارکت‌کنندگان در این تظاهرات مجاز پلاکاردهایی با نوشته «دروغ گفتن به ما بس است» در دست داشتند. معترضان همچنین علیه الکساندر بگلوف، شهردار سن‌پترزبورگ که در انتخابات هشتم سپتامبر (۱۷ شهریور) به عنوان پیروز معرفی شد، شعار دادند. بگلوف عضو حزب روسیه متحد است که پایگاه قدرت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه محسوب می‌شود. ناظران انتخاباتی، فهرستی از نقض‌های رخ‌داده شامل تلاش برای خرید رای، عدم صدور مجوز برای نظارت ناظران بر شمارش آرا و بازشماری مشکوک در برخی از مناطق که نامزدهای حزب روسیه متحد برای شورای شهر در آنجا با رقابت جدی اپوزیسیون مواجه بودند، ارائه داده‌اند. ایلیا رومیانتسف، از معترضان در گردهمایی سن‌پترزبورگ گفت: ما اینجاییم چون از وضعیت انتخابات در کشورمان ناراضی و خشمگین هستیم. شمارش آرا نقض‌هایی داشته است. این فریاد ناامیدی است.

درخواست اسنودن از فرانسه برای پناهندگی

ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی ایالات‌متحده که اسناد طبقه‌بندی‌شده برنامه نظارتی دولت آمریکا را فاش کرد، بامداد چهارشنبه از امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه درخواست پناهندگی کرد. به گزارش روزنامه تایمز، اسنودن که اکنون برای جلوگیری از تعقیب ایالات‌متحده در روسیه زندگی می‌کند، در مصاحبه با رادیو بین‌الملل فرانسه تاکید کرد؛ «محافظت از افشاگران یک عمل خصمانه نیست و وی حق دارد از وضع محافظت‌شده در فرانسه برخوردار شود.» اسنودن در سال ۲۰۱۳ نیز از فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری سابق فرانسه درخواست پناهندگی کرد که با عدم موافقت دولت پاریس مواجه شد. وی همچنین از چندین کشور دیگر درخواست پناهندگی کرده است. کتاب خاطرات زندگی اسنودن، در ۲۰ کشور از جمله فرانسه منتشر شد. وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که انتشار کتاب جدید اسنودن ناقض توافق‌نامه‌های عدم افشای اطلاعات است. وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده که اسنودن کتاب خود با عنوان «ثبت دائمی» را بدون آنکه برای بررسی به آژانس‌های اطلاعاتی ارسال شود، منتشر کرده است. اسنودن، مامور سابق سرویس امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۱۳ فاش ساخت که سازمان‌های اطلاعاتی «آمریکا» و «انگلیس» مکالمات سران کشورها را شنود می‌کنند. وی به‌تازگی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌ای» آمریکا نیز گفته به «شرط محاکمه عادلانه» به آمریکا بازمی‌گردد. اسنودن در سال ۲۰۱۴ اجازه اقامت سه‌ساله در روسیه را دریافت کرد که پس از آن سه سال دیگر نیز تمدید شد.

ایرباس: تعرفه‌های ترامپ علیه اروپا به اقتصاد آمریکا ضربه می‌زند

همچنین یکی از خبرهای مهم بین‌الملل در هفته گذشته، تعرفه‌های لطمه‌آور ترامپ علیه اقتصاد اروپا است که مدیر اجرایی شرکت هواپیمایی ایرباس با انتقاد از سیاست‌های ترامپ گفت: تبعات اعمال تعرفه‌های رئیس‌جمهوری آمریکا بر اروپا، به اقتصاد خود آمریکایی‌ها بازخواهد گشت. به گزارش تارنمای پولیتیکو، «گیلوم فوری» با اشاره به تنیده شدن روابط تجاری میان آمریکا و اروپا گفت: آمریکا در صورت اعمال تعرفه بر کالاهای اروپایی، اقتصاد کشور خود را با نتایج منفی مواجه خواهد کرد. فوری افزود: برای مثال شرکت هواپیمایی ایرباس ۴۰ درصد تجهیزات مخابراتی خود را از شرکت‌های آمریکایی تهیه می‌کند و بدون شک در صورت اعمال تعرفه بر این شرکت، فروشندگان آمریکایی نیز متحمل ضرر اقتصادی خواهند شد. فوری تاکید کرد: اعمال تعرفه بر شرکت هواپیمایی که بیشتر هواپیماهای آن در آمریکا ساخته می‌شود، در حقیقت ضربه به خودی به حساب می‌آید. دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا فروردین امسال اعلام کرد که ایالات‌متحده تعرفه‌های تجاری به ارزش ۱۱ میلیارد دلار علیه واردات کالا از اتحادیه اروپا اعمال خواهد کرد.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها