شناسه خبر : 29873 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها (جهان)

نامزدی ایوانکا ترامپ برای ریاست بانک جهانی تکذیب شد

ایلنا نوشت: کاخ سفید شایعه‌های موجود مبنی بر نامزدی دختر رئیس‌جمهوری آمریکا برای ریاست بانک جهانی را تکذیب کرد. خبرگزاری بلومبرگ به نقل از کاخ سفید اعلام کرد که «ایوانکا ترامپ» دختر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا فقط در زمینه انتخاب نامزدهای پست ریاست بانک جهانی مشاوره خواهد داد. روزنامه «فایننشال تایمز» پیش از این به نقل از منابع نامعلوم نوشته بود که کاخ سفید در حال بررسی نامزدی ایوانکا ترامپ برای گزینه ریاست بانک جهانی به جای «جیم یونگ کیم» رئیس فعلی آن است. «نیکی هیلی» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد نیز از جمله دیگر افرادی بود که به عنوان گزینه ریاست بانک جهانی مطرح شده بود.

بنزین گران، زیمبابوه را به آتش کشید

همشهری نوشت: اعتراض مردم به تصمیم جنجالی رئیس‌جمهور زیمبابوه برای افزایش شدید قیمت بنزین، این کشور را که مدت‌هاست از یک اقتصاد بیمار و ناکارآمد رنج می‌برد، وارد یک بحران کرده است. به گزارش بی‌بی‌سی، مردم در شهرهای بزرگ این کشور به خیابان‌ها ریخته‌اند و درگیری آنها با نیروهای امنیتی، باعث کشته شدن چندین نفر شده است. برخی منابع از زخمی شدن بیش از 200 نفر به خاطر اصابت گلوله خبر داده‌اند. دولت زیمبابوه، مخالفان را مسوول خشونت‌های روز دوشنبه می‌داند. خشونت‌ها بعد از آن بالا گرفت که امرسون امنان‌گاگوا یکشنبه، پیش از سفر به روسیه قیمت بنزین را به شدت افزایش داد. امنان‌گاگوا در یک انتخابات جنجالی جانشین رابرت موگابه دیکتاتور سابق زیمبابوه شده است.

پذیرایی فست‌فودی از میهمانان ویژه ترامپ

دنیای اقتصاد نوشت: تعطیلی دولت آمریکا باعث شد که ترامپ از میهمانان خود با فست‌فود پذیرایی کند. به گزارش سی‌ان‌ان، رئیس‌جمهوری آمریکا طی مراسمی که در کاخ سفید برگزار کرده بود با انواع فست‌فود قهرمانی تیم فوتبال دانشگاه کلمسون را با حضور بازیکنان و عوامل آن جشن گرفت. او به دلیل تعطیلی دولت آمریکا قادر به تهیه خوراک بهتر برای قهرمان این تیم نبود و شخصاً هزینه خرید فست‌فود را برای پذیرایی از میهمانانش پرداخت کرد. ترامپ به خبرنگاران گفت: «فکر می‌کنم غذای مورد علاقه آنها باشد؛ صبر می‌کنیم ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.» هوگان گیدلی، معاون مطبوعاتی کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفت: رئیس‌جمهوری خواهان برگزاری یک مراسم سرگرم‌کننده برای جشن قهرمانی تیم کلمسون تایگر بود.

نبرد با میراث شوم دیکتاتور

ایران نوشت: در حالی که هشت سال پس از پیروزی انقلاب یاسمن، مردم تونس یک‌بار دیگر به خیابان‌ها رفتند تا یادآوری کنند چرا محمدبوعزیزی دست به خودسوزی زد و بهار عربی را رقم زد، دیروز رئیس‌جمهوری این کشور درباره وقوع پنجشنبه سیاهی دیگر در کشورش هشدار داد و تاکید کرد بازگشت به دموکراسی زمان بیشتری می‌خواهد. باجی قائد سبسی گفت: تونس هنوز هم در ورطه مناقشات و اختلافات اسیر است و تنش‌های سیاسی و اجتماعی بسیاری دارد. این مسائل باعث تاخیر در روند دموکراتیک و به تاخیر افتادن برآورده شدن درخواست‌های مردم برای ریشه‌کن شدن فقر، بیکاری و نادیده گرفته شدن از سوی مقامات می‌شود و خود به ایجاد ناامنی در این کشور دامن می‌زند.

دراین پرونده بخوانید ...