شناسه خبر : 9486 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

جهش دوباره مس

ریزش فلزات پایه

مجتبی فرخ

مس هم‌اکنون نسبت به زمانی که در ماه ژوئن به کمترین سطح سه‌ساله خود نزدیک شده بود، هشت درصد افزایش قیمت داشته، اما از ابتدای سال تاکنون هنوز 9 درصد پایین‌تر است. این هفته یعنی هفته منتهی به 13 سپتامبر، داده‌های تجاری چین نشان می‌داد مجموع صادرات و واردات در ماه آگوست قوی‌تر از انتظارات بود که نشان می‌دهد چین، خریدار عمده کالای جهان، احتمالاً از رکود شدید خود خارج شده است. روز سه‌شنبه دهم سپتامبر داده‌ها نشان می‌داد خروجی صنعتی سالیانه چین در ماه آگوست 4/10 درصد افزایش یافته است. روز چهارشنبه، قیمت مس ثابت باقی مانده بود. چشم‌انداز بهبود رشد اقتصادی چین همراه با کاهش ریسک حمله ایالات متحده به سوریه باعث خنثی شدن نگرانی‌ها در خصوص افزایش موجودی این فلز و برنامه ایالات متحده برای کاستن از محرک پولی شده بود. این هفته نااطمینانی‌ها درباره نشست هفته آینده (17 و 18 سپتامبر) فدرال‌رزرو، سرمایه‌گذاران را محتاط نگه داشته بود، اگر‌چه داده‌های ناامیدکننده هفته گذشته ایالات متحده بسیاری از سرمایه‌گذاران را متقاعد ساخته بود که هر گونه کاهشی در محرک اقتصادی احتمالاً تدریجی خواهد بود. در همین زمان داده‌های اقتصادی بهتر از انتظار چین باعث افزایش اطمینان در مورد تقاضای فلزات صنعتی در بزرگ‌ترین خریدار جهان شد. رابین بهار تحلیلگر بانک سوسیته ژنرال در این باره گفت: «انتظار داریم تقاضا اوج بگیرد، اما عرضه نیز به خوبی افزایش یافته است.» داده‌های بورس فلزات لندن نشان می‌دهد موجودی مس با تقریباً 590 هزار تن، 200 تن بالاتر از 565 هزار تن ماه آگوست است. تحلیلگران می‌گویند روند افزایش موجودی مس باعث می‌شود سرمایه‌گذاران احساس کنند مازاد موجودی در بازار مس در حال افزایش است. در این روز مس سه‌ماهه در بورس فلزات لندن بدون تغییر نسبت به روز قبل در قیمت 7170 دلار بسته شد. در این روز یعنی چهارشنبه قیمت آلومینیوم و نیکل با افزایش روبه‌رو شد. شرکت‌های چینی که در معادن نیکل اندونزی مشغول هستند، احتمالاً برنامه‌هایی را برای ساخت کارخانه‌های سنگ نیکل در این کشور در دست دارند تا به ترانزیت سنگ آهن به کشورشان ادامه دهند.

افزایش تولید مس و آلومینیوم چین
تولید مس تصفیه‌شده چین در ماه آگوست با رقم 560515 تن، به‌رغم افت ماه قبلی، 9/4 درصد افزایش یافته است. در این ماه برخی کارخانه‌های ذوب‌کاری احتمالاً پیش از اینکه تقاضای فصلی در ماه‌های سپتامبر و اکتبر افزایش یابد، اقدام به افزایش تولید خود کرده‌اند. داده‌های وزارت آمار نشان می‌دهد تولید چین در این ماه 2/11 درصد بالاتر از آگوست 2012 بود. سال گذشته تقاضای فصلی از ماه سپتامبر تا دسامبر افزایش یافت. به همین دلیل امسال برخی از مصرف‌کنندگان با پیش‌بینی افزایش سفارش‌ها، در حال خرید مس تصفیه‌شده برای افزایش موجودی خود بوده‌اند. تولید در ماه سپتامبر احتمالاً بیشتر افزایش خواهد یافت. تولید مس تصفیه‌شده چین در هشت ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با 3/12 درصد افزایش به 325/4 میلیون تن رسیده است. تولید آلومینیوم اولیه چین نیز در ماه آگوست نسبت به ماه قبلی 3/1 درصد رشد داشته و به رکورد 863/1 میلیون تن رسیده است. با افزایش ظرفیت‌های جدید در مناطق شمال غربی، تولید نسبت به آگوست سال گذشته 2/5 درصد افزایش پیدا کرده است. امسال قیمت‌های نقدی آلومینیوم در چین به دلیل مشکل مازاد عرضه‌ای که در این صنعت وجود دارد، نزدیک به پنج درصد افت کرده است. روز پنجشنبه 12 سپتامبر قیمت‌ها به 2300 دلار رسیده بود. چین در هشت ماه نخست سال جاری 349/14 میلیون تن آلومینیوم تولید کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 2/8 درصد بالاتر است.

صعود یا تثبیت سنگ آهن
شرکت‌کنندگان در بازار می‌گویند قیمت سنگ آهن به احتمال زیاد در ماه‌های آینده در سطح فعلی باقی خواهد ماند یا به دلیل مسائل مربوط به عرضه بخش معادن، همراه با نشانه‌های جهانی از روند صعودی قیمت‌ها، با افزایش روبه‌رو خواهد بود. به گفته این شرکت‌کنندگان، با وجود تقاضای کنترل‌شده فولاد که در سه‌ماهه گذشته باعث پایین آمدن قیمت سنگ آهن شده بود، قیمت‌های سنگ آهن در سطح فعلی باقی خواهند ماند. فدراسیون صنایع معدنی هند گفت: «قیمت سنگ آهن در ماه‌های آینده ثابت باقی خواهد ماند، که عمدتاً به دلیل مسائل عرضه است که معادن با آن روبه‌رو شده‌اند. همچنین، قیمت‌ها در هند به احتمال زیاد با توجه به اینکه قیمت‌های جهانی از دو ماه گذشته در حال افزایش بوده، با روند صعودی روبه‌رو خواهد بود.» گزارش شرکت کارگزاری آنگل بروکینگ هند نشان می‌دهد قیمت‌های جهانی سنگ آهن از ماه ژوئن در حال افزایش بوده، و در حال حاضر نیز به محدوده 130 تا 140 دلار در هر تن رسیده است. این شرکت اشاره کرد قیمت‌های سنگ آهن در سه‌ماهه گذشته، به‌رغم تقاضای کنترل‌شده فولاد کاهش یافته، اما انتظار می‌رود قیمت‌ها با افت بیشتر روبه‌رو نشود چون قیمت فولاد از ماه کنونی افزایش یافته است. گزارش این شرکت نشان می‌داد: «با توجه به افزایش قیمت فولاد از ماه سپتامبر، انتظار نداریم قیمت سنگ آهن به طور معنی‌داری از سطح فعلی کاهش پیدا کند.» از سوی دیگر، نه تنها قیمت فولاد در حال افزایش بوده بلکه تاخیر در افتتاح معادنی در کارناتاکا و ممنوعیت استخراج کامل در گوا از قیمت‌های بالا پشتیبانی خواهد کرد. به گفته تحلیلگر دیگری از یک شرکت کارگزار، قیمت سنگ آهن همچنین با بهبودهایی که در اقتصاد چین به وجود آمده، حمایت خواهد شد؛ این خود باعث افزایش صادرات از این کشور می‌شود. در همین حال، ناظران بازار همچنین اشاره می‌کنند که با توجه به محدودیت‌های عرضه و قیمت‌های بالای داخلی، برخی از شرکت‌های فولاد در منطقه غربی هند، در حال واردات سنگ آهن هستند.

بهبود وضعیت فولادسازان آسیایی
شرکت‌های چینی فعال در معادن نیکل اندونزی به احتمال زیاد برنامه‌هایی را برای ساخت کارخانه‌های آهن نیکل در این کشور ترتیب خواهند داد تا بتوانند به ارسال سنگ آهن معادن این کشور به خانه خود ادامه دهند؛ این خود می‌تواند به تولید بالاتر چین در سال بعد کمک کند. آهن نیکل در ساخت فولاد ضد‌زنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته منابع صنعتی، این حرکت می‌تواند به این معنی باشد که عرضه آهن نیکل شرکت‌های چینی در آسیا در دو تا سه سال آینده افزایش خواهد یافت، که می‌تواند به کاهش هزینه کارخانه‌های منطقه مانند پوسکو، نیپون استیل و سومیتومو متال کمک کند. چین تولید‌کننده غالب آهن نیکل در جهان بوده و خروجی آن برای حدود یک‌چهارم از تولید نیکل جهانی کفایت می‌کند. اما تولید آن به واردات مواد خام سنگ معدن نیکل وابسته است؛ بیشتر این سنگ آهن نیز از اندونزی و فیلیپین تامین می‌شود. اندونزی برنامه‌ریزی کرده تا سال 2014 صادرات سنگ آهن را به منظور فشار به معدنچیان برای ساخت کارخانه‌های ذوب خانگی ممنوع کند. اما در حال حاضر این کشور ممکن است برای کمک به حمایت از ارز داخلی این ممنوعیت را به تاخیر بیندازد. این سیاست اکنون باعث شده شرکت‌های چینی اقدام به راه‌اندازی پروژه‌های ذوب‌کاری در اندونزی کنند. 12 تا 13 شرکت چینی که در معادن نیکل اندونزی فعالیت می‌کنند، در حال حاضر قصد دارند کارخانه‌هایی را برای تولید آهن نیکل بسازند. شرکت‌های چینی به احتمال زیاد آهن نیکل تولیدی خود در اندونزی را به جای حمل آن به چین، به دلیل قوی بودن تقاضای دیگر کشورهای آسیایی، به آنها خواهند فروخت، این در حالی است که چین با مشکل فراوانی عرضه روبه‌رو بوده است. به گفته تحلیلگری در یکی از شرکت‌های تحقیقاتی پکن، دلیل اینکه کارخانه‌های تولید فولاد ضدزنگ چین رقابتی هستند، به آهن نیکل ارزان‌قیمت این کشور بر‌می‌گردد. عرضه بیشتر به دیگر کارخانه‌های تولیدکننده آسیایی باید در آینده وضعیت رقابتی آنها را بهبود ببخشد. کارخانه‌های تولید فولاد ضدزنگ در ژاپن، کره جنوبی و تایوان می‌خواهند اقدام به واردات آهن نیکل از چین به عنوان جایگزینی ارزان برای نیکل تصفیه‌شده خود کنند. مزیت هزینه‌ای آهن چین در این است که حاوی محتوای بالای آهن است. با این حال مالیات 20 درصدی چین صادرات را محدود ساخته است. پیش‌بینی شده تولید آهن نیکل چین در سال 2013 شامل حدود 400 هزار تن نیکل شود و با افتتاح هزاران تن ظرفیت جدید در نیمه دوم سال جاری، خروجی این کشور بتواند در سال آینده افزایش پیدا کند. سال آینده، موجودی بالای سنگ آهن از تولید قوی آهن نیکل حمایت خواهد کرد. جمعه ششم سپتامبر، موجودی سنگ معدن نیکل وارداتی در هفت بندر اصلی چین در حدود 44/16 میلیون تن بوده، که از 38/16 میلیون تن در اواسط ماه می بالاتر است، هر چند این موجودی پایین‌تر از رکورد 2/18 میلیون تنی پایان دسامبر 2012 بود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها