شناسه خبر : 8400 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دلار قوی طلا را ضعیف کرد

ناامنی در بازار طلا

به دنبال برگزاری نشست فدرال‌رزرو در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه یعنی۱۷و ۱۸سپتامبر، قیمت بسیاری از کالاها از جمله طلا صعودی شد.

مجتبی فرخ
نویسنده: لوسی وارویک - کینگ / تحلیلگر بازار طلا
منبع: تایمز مالی

به دنبال برگزاری نشست فدرال‌رزرو در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه یعنی17و 18سپتامبر، قیمت بسیاری از کالاها از جمله طلا صعودی شد. طلا روز چهارشنبه به دنبال اعلام فدرال‌رزرو مبنی بر ادامه برنامه خرید اوراق قرضه، با افزایش در قیمت‌ها رو به رو شد. تصمیم فدرال‌رزرو در این خصوص باعث شگفتی بسیاری از سرمایه‌گذاران و تحلیلگرانی شد که پیش از این پیش‌بینی کرده بودند فدرال‌رزرو از خریدهای خود خواهد کاست. در این نشست برنانکی گفت فدرال‌رزرو برای کاهش خرید اوراق قرضه 85 میلیارد دلاری خود به شواهد بیشتری از بهبود وضعیت اقتصادی ایالات متحده نیاز دارد و نگران این است با کاهش خریدها و در نتیجه افزایش نرخ بهره، رشد اقتصادی کشورش کاهش یابد. پیش از این با اعلام برنانکی مبنی بر کاهش تسهیل مقداری، نرخ‌های بهره افزایش یافته بود. از زمان بحران مالی سال 2008، خرید اوراق قرضه وجوه نقد کلانی را به سیستم مالی این کشور تزریق کرده و باعث افزایش تورم و تضعیف دلار شده است. روز پنجشنبه نوزدهم سپتامبر نیز طلا افزایش قابل توجهی را به خود دید. در این روز طلا در بورس کالای نیویورک با 70/60 دلار (7/4 درصد) افزایش به 30/1369 دلار در هر اونس رسید. سرمایه‌گذاران و تحلیلگران بر این باورند تصمیم فدرال‌رزرو در این خصوص با تجدید نظر انتظارات خریداران در مورد تورم، احتمالاً به معنی توقف کاهش ارزان‌فروشی طلا خواهد بود تا جایی که در دو ماه آینده از تاثیرات منفی مرتبط با طلا خبری نخواهد بود؛ اما این لزوماً به معنی این نیست که طلا به قیمت 1900 دلار بر‌می‌گردد. روز چهارشنبه برنانکی رئیس فدرال‌رزرو گفت هیچ برنامه زمانی ثابتی برای کاهش خریدهای اوراق قرضه خود ندارد؛ اما با وجود این انتظار می‌رود فدرال‌رزرو در 12ماه آینده کاهش خریدهای خود را آغاز کند. به گفته تحلیلگران با آغاز این کار، قیمت‌ها به احتمال زیاد ریزش خواهند کرد. روز پنجشنبه تحلیلگران گلدمن ساکس پیش‌بینی کردند قیمت طلا در پایان امسال 1300 دلار خواهد بود و تا پایان سال 2014 نیز با کاهش تسهیل مقداری فدرال‌رزرو به 1050 دلار خواهد رسید. در کل اخبار این هفته باعث افزایش موقتی قیمت طلا شده بود، اما در بلند‌مدت هیچ چیزی تغییر نیافته، چون با بهبود وضعیت اقتصادی، نیاز کمتری به نگهداری طلا احساس می‌شود. روز جمعه جیمز بولارد رئیس فدرال‌رزرو سنت لوئیس در شبکه تلویزیونی بلومبرگ گفت فدرال‌رزرو احتمالاً در ماه بعدی یعنی اکتبر کاهش مختصری در محرک اقتصادی خود خواهد داشت. آقای بولارد همچنین گفت حرکت این هفته فدرال‌رزرو در خصوص نگهداشت سرعت خریدهایش، تصمیم بسته‌ای بوده است. بیانات آقای بولارد باعث تغییر نظر تجار در خصوص خرید‌های فدرال‌رزرو و افت 7/2 درصدی طلا شد.
طلا در طول دهه گذشته بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده، اما در ماه‌های اخیر قیمت‌های فرار و عدم قطعیت‌های موجود پیرامون این گزینه، آینده این فلز را زیر سوال برده است. هنگامی که گوردون براون، به عنوان صدراعظم خزانه انگلستان، در سال 1999 تصمیم به فروش بخشی از ذخایر طلای این کشور گرفت، قیمت طلا در حدود 280 دلار در هر اونس بود. از آن زمان به بعد طلا به طور پیوسته به بیش از 1900 دلار در سال 2011 افزایش یافت، اما در نهایت در سال 2012 با یک روند نزولی رو به رو شد که تاکنون نیز ادامه دارد. در حال حاضر طلا در حدود 1324 دلار در هر اونس معامله می‌شود. کارشناسان اشاره می‌کنند، به‌رغم اینکه کاهش قیمت طلا بر کسانی که به طور مستقیم روی این فلز فیزیکی سرمایه‌گذاری می‌کنند، تاثیر منفی گذاشته، معامله‌گران می‌توانند از افت و خیزهای قیمت طلا نهایت استفاده را ببرند. سوال بسیاری از سرمایه‌گذارانی که تمایل دارند از این بازار برای مصون‌سازی یا سفته‌بازی استفاده کنند، این است که چگونه می‌توان از نوسان قیمت طلا، پول درآورد. نیک لوئیس، رئیس ریسک در کپیتال اسپریدز گفت: «از اواخر سال گذشته، سقوط طلا قطعاً زبان معامله‌گران را بند آورده است.» هنگامی که تسهیل مقداری (QE) فدرال‌رزرو در سال 2008 آغاز شد، بسیاری از معامله‌گران پیش‌بینی می‌کردند یک سوپرتورم ( از نوع جمهوری وایمار)، سراسر جهان را فرا خواهد گرفت. ترس از تورم کنترل‌نشده به طور طبیعی باعث شد معامله‌گران به طلا روی آورند و تا سال 2011 تز آنها، یعنی صعودی بودن طلا در شرایط تورم، درست از آب در آید. در این زمان بانک‌های مرکزی در سراسر جهان سیاست «چاپ پول با فلسفه رفاه» را پذیرفته بودند. با این حال، آقای لوئیس اشاره کرد: همان طور که بسیاری از معامله‌گران متوجه شده‌اند، قیمت طلا با افزایش عرضه پول نتوانست سرعت خود را حفظ کند. لوئیس گفت: «طلا نسبت به بالاترین سطح خود در سال 2011، در پایان ماه ژوئن سال جاری با رسیدن به قیمت 1180 دلار تقریباً 39 درصد از قیمت خود را از دست داد.» اینکه قیمت طلا افزایش یا کاهش پیدا کند، راه‌های مختلفی وجود دارد که در آن سرمایه‌گذاران می‌توانند خود را در معرض این فلز قرار داده و به سودآوری برسند. روش‌های سرمایه‌گذاری به طور معمول به بازه زمانی آن بستگی دارد. سرمایه‌گذاران دراز‌مدت ممکن است صندوق‌های طلا، سهام معادن، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و طلای فیزیکی را انتخاب کنند. معامله‌گران فعال (سفته‌بازان) نیز تمایل دارند به دلیل افق‌های تجاری کوتاه‌تر خود و میل به استفاده از اهرم مالی، روی قیمت‌های آتی، آپشن‌ها، شرط‌بندی (spread betting) و قراردادها تمرکز کنند تا بتوانند جایگاه‌های تجاری خود را تقویت کنند؛ این معامله‌گران به دنبال منافع آنی هستند. شرط‌بندی از جمله مشتقاتی است که شما در واقع مالک دارایی فیزیکی اساسی نیستید، اما می‌توانید از طریق این گزینه از افت و خیزهای قیمت طلا سود ببرید. هر گونه سود سرمایه‌ای که شما از طریق این گزینه مالی به‌دست می‌آورید، کاملاً از هر گونه سود بر روی سرمایه و مالیات بر درآمدی معاف است. شرط‌بندی همچنین از عوارض تمبر انگلستان معاف است.
اما در یک شرط‌بندی، معامله‌گران نیاز به تصمیم‌گیری در خصوص آینده طلا خواهند داشت. بسیاری از کارشناسان می‌گویند جنگ تمام‌عیار در خاور‌میانه مسلماً می‌تواند در کوتاه‌مدت بزرگ‌ترین محرک برای قیمت طلا باشد، اما با این حال بسیاری از مردم کمتر در دراز‌مدت در مورد سمت و سوی‌ قیمت طلا مطمئن هستند. برندا کلی، تحلیلگر تکنیکال در‌ای جی می‌گوید: امسال نسبت به سابق قطعاً سال پرنوسانی برای طلا بوده است. در سال جاری این احساس وجود داشته که طلا اندکی از جذابیت خود را از دست داده است. شاید بررسی اینکه قیمت طلا از ابتدای قرن تا حدود 500 درصد افزایش یافته، خیلی تعجب‌آور نباشد. در حال حاضر این خطر وجود دارد که هر گونه افزایشی در قیمت‌ها به احتمال زیاد به عنوان «پرش گربه مرده» دیده شود یعنی هرگونه افزایشی می‌تواند با تنزل همراه باشد. برخی‌ها می‌گویند افزایش قیمت طلا در نتیجه عدم قطعیت‌های اخیر در سوریه و خاور‌میانه به وجود آمده است. به عقیده جو راندل، رئیس تجارت ETX کپیتال، طلا دوباره مدعی برچسب خود به عنوان یک پناهگاه است. با توجه به اینکه خرید اوراق قرضه فدرال‌رزرو و عدم قطعیت خاورمیانه به روایت غالب در سراسر دارایی‌های جهان تبدیل شده، مشتریان به این دارایی به عنوان گزینه ریسک‌گریز نگاه می‌کنند. آقای راندل در این باره گفت: «طلا زمانی که اقتصاد جهانی در آشفتگی به سر می‌برد و شما در مورد نگهداری دارایی‌های خود به بهترین وجه نگران هستید، دارایی ارزشمندی است. دو سال پیش زمانی که موج عدم قطعیت بر روی بازار سوار شده بود، سرمایه‌گذاران به بازوان امن طلا، اوراق قرضه‌های اصلی دولت و دلار آمریکا و ین ژاپن چسبیده بودند؛ اما اکنون با توجه به احیای اقتصاد ایالات متحده، بازگشت منطقه یورو به حالت رشد و ظهور نشانه‌های دلگرم‌کننده‌ای از رشد اقتصادی انگلستان، اقتصاد جهانی در مکان بسیار بهتری قرار گرفته است.» آقای راندل فکر می‌کند طلا پس از شروع کاهش تدریجی خریدهای فدرال‌رزرو، می‌تواند به زیر هزار دلار سقوط کند.
آقای راندل این را هم افزود که چشم‌انداز کاهش تدریجی خریدهای فدرال‌رزرو و تاثیر آن بر روی بازارهای مالی در طول روند کاهش تدریجی، آینده سرمایه‌گذاری روی این فلز گرانبها را تاریک کرده است.
راندل گفت مشتریان در ETX کپیتال، جایگاه‌هایی را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا بسته‌اند، بنابراین انتظار می‌رود در طول کاهش تدریجی خریدهای اوراق قرضه (تسهیل مقداری)، تنها یک راه برای طلا وجود داشته باشد و آن کاهش قیمت‌هاست. آلفونسو اسپارزا، تحلیلگر ارشد ارز در OANDA، با قبول گفته‌های راندل، گفت داده‌های قوی حقوق و دستمزد بخش غیر‌کشاورزی ایالات متحده و با وجود راه حل سریعی که برای دخالت بالقوه آمریکا در سوریه وجود دارد، دلار افزایش خواهد یافت که به نوبه خود این ماه می‌تواند صحنه را برای بانک فدرال‌رزرو برای شروع کاهش تدریجی خود هموار کند، که تاثیر منفی آن بر روی قیمت طلا خواهد بود.

دیدگاه تان را بنویسید