شناسه خبر : 595 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تاثیر مثبت باران‌های موسمی روی تقاضای طلای هند

افزایش ناپایدار طلا

مجتبی فرخ: هفته دوم جولای(منتهی به ۲۰ تیر) طلا با ۵ درصد افزایش هفته خوبی را پشت سر گذاشت؛ این هفته بن برنانکی رئیس فدرال‌رزرو بیانیه‌ای مصالحه‌آمیز در‌باره ادامه سیاست تسهیل مقداری ایالات متحده ارائه کرده بود که باعثافزایش دلار و همین طور طلا شد.

مجتبی فرخ
تایمز مالی - وال‌استریت ژورنال
هفته دوم جولای (منتهی به 20 تیر) طلا با 5 درصد افزایش هفته خوبی را پشت سر گذاشت؛ این هفته بن برنانکی رئیس فدرال‌رزرو بیانیه‌ای مصالحه‌آمیز در‌باره ادامه سیاست تسهیل مقداری ایالات متحده ارائه کرده بود که باعث افزایش دلار و همین طور طلا شد. هفته قبل از این، طلا با انتظارات درباره تعدیل این سیاست‌ها کاهش یافته بود، اما این هفته آقای برنانکی گفت اقتصاد ایالات متحده برای آینده‌ای روشن و قابل پیش‌بینی نیاز به سیاست‌ سازشکارانه‌‌تری دارد. این هفته سرمایه‌گذاران بعد از بیانیه برنانکی در میانه هفته و صورت جلسه نشست اخیر کمیته بازار باز فدرال‌رزرو در تلاش برای خرید طلا بودند؛ بسیاری از اعضا می‌گفتند قبل از اینکه کاهش خرید اوراق قرضه بتواند شروع شود، نیاز به بهبود بازار مشاغل داریم. با توجه به اینکه سطح جایگاه‌های کوتاه‌مدت بازارهای فیوچرز طلای ایالات متحده به رکود جدیدی رسیده بود، بیانیه فدرال‌رزرو به پوشش جایگاه‌های کوتاه‌مدت یا نزولی کمک کرد. روز پنجشنبه طلا تقریباً به 1300 دلار در هر اونس رسید، که نسبت به 71/1180 دلاری که قبلاً شاهد آن بودیم10درصد بالاست. روز جمعه هم طلا به قیمت 1283 دلار معامله شد؛ در کل این هفته طلا 8/4 درصد افزایش قیمت داشت. اما این هفته به‌رغم بیانیه برنانکی، برخی از اقتصاددانان هنوز بر این باور بودند که کاهش خرید دارایی‌های فدرال‌رزرو زودتر از اینها آغاز خواهد شد.
اقتصاددانان در بارکلیز انتظار داشتند FOMC در نشست سپتامبر، خرید اوراق قرضه را کاهش و در مارس 2014 نیز به این خرید‌ها پایان دهد. سوکی کوپر تحلیلگر فلزات گرانبها در بارکلیز گفت، افزایش قیمت طلا به صورت ماندگار مستلزم وخیم‌تر شدن وضعیت اقتصادی ایالات متحده است. او گفت: «با توجه به دیدگاه اقتصاددانان، ما در‌باره کاهش خرید فدرال‌رزرو و کندی تقاضای فیزیکی طلا، معتقدیم افزایش اخیر احتمالاً دوام زیادی نخواهد داشت.» به گفته مارک گروند تحلیلگر استاندارد بانک در ژوهانسبورگ، به‌رغم اینکه آمار تولید ناخالص داخلی معمولاً معیار مهمی برای بازار فلزات گرانبها نیست، آمار ضعیف می‌تواند تغییراتی را در بازار رقم بزند. او می‌گوید: «لی نخست‌وزیر چین اوایل این هفته گفته بود رشد اقتصادی و استخدام چین بایستی در یک کف معینی بالا باقی بماند؛ بعد از گفته لی بازار ممکن است با امیدهایی که نسبت به محرکه اقتصادی به وجود می‌آید، حمایت شود.» فلزات قیمتی دیگر نیز این هفته افزایش داشتند؛ نقره با 8/5 درصد صعود به 81/19 دلار در هر اونس رسید.

افزایش 13 درصدی سهام بزرگ‌ترین خرده‌فروشی طلا
سهام شرکت چو تای فوک روز چهارشنبه (دهم جولای) پس از گزارش این شرکت از افزایش درآمدش، 13 درصد افزایش یافت. افزایش درآمد این شرکت ناشی از ازدحام خریداران چینی در ماه آوریل برای خرید طلا بوده است. سه‌شنبه‌شب، این شرکت هنگ‌کنگی از رشد درآمد 63درصدی طی سه‌ماهه منتهی به 30 ژوئن خبر داد؛ در این مدت که در بحبوحه رکود سراسری قیمت‌ها به سر می‌بردیم، خریداران چینی در خیابان برای خرید سریع محصولات طلا ازدحام کرده بودند. در میانه ماه آوریل ظرف چهار روز قیمت نقدی طلا 14 درصد سقوط کرد.
این عامل تب و تاب مصرف‌کنندگان چینی را برای خرید طلا برانگیخت و منجر به کمبود طلا در بانک‌ها، جواهر‌فروشی‌ها و حتی بورس طلای هنگ‌کنگ شد. طی این دوره درآمد چو تای فوک در هنگ‌کنگ و ماکائو - ‌مقصدهای محبوب خرید گردشگران چینی - 85 درصد بالاتر از سال گذشته بود. با اینکه این شرکت ارقام فروش را فاش نمی‌کند، این درصد حاکی از افزایش درآمد این شرکت از دولت هنگ‌کنگ است؛ این داده‌ها نشان می‌دهد فروش جواهرات، ساعت و هدایای با‌ارزش در ماه آوریل نسبت به سال گذشته 68 درصد افزایش یافته است. چو تای فوک در انتشار درآمد خود، افزایش درآمدش را قابل توجه توصیف کرد، و آن را به طور عمده به خریدهایی نسبت داد که قبلاً با ارزان‌فروشی‌های جهانی فلزات گرانبها شعله‌ور شده بودند. طی این مدت طلا و محصولات طلایی 69 درصد از فروش کل این شرکت را تامین کرده که 58 درصد بالاتر از سال قبل است. به‌رغم افزایش سهام این شرکت در روز چهارشنبه، از اوایل امسال تاکنون موجودی این شرکت بیش از 25 درصد کاهش یافته است. در این شرکت همچون رقبای خود، چو سنگ‌سنگ و لوک فوک، سرکوب فساد و اعطای هدایای رسمی توسط رهبری جدید در پکن تاثیرات بدی روی شور و شوق سرمایه‌گذاری آن گذاشته است. به گفته تحلیلگران طی سه‌ماهه دوم، ازدحام خریداران برای طلا به طور قطع عملکرد کلی سالانه چو تای فوک را افزایش داد، اما با این حال این اتفاق به احتمال زیاد تنها یک‌بار رخ خواهد داد. لری چو از سی‌آی‌ام‌بی گفت با توجه به اینکه اصلاح بیشتر قیمت طلا در ماه ژوئن (کاهش قیمت‌ها) از طریق موجی از تقاضای فیزیکی نبوده، روند درآمد طی سه‌ماهه دوم عادی خواهد بود؛ در ماه آوریل با اوج‌گیری تقاضا شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم. یکی از سرمایه‌گذاران نهادی از مزیت قیمت‌های بالاتر سهام برای فروش 100 میلیون دلار سهام با پنج درصد و 3/8 درصد تخفیف نسبت به قیمتی که روز چهارشنبه بسته شده بود استفاده کرد. با وجود بهبودی مختصر که تا حدی به خرید آسیایی مربوط می‌شود، طلا بیش از هفت درصد نسبت به حداقل آوریل کاهش قیمت داشته است. در حال حاضر این فلز زرد‌رنگ در مقایسه با 1675 دلار ابتدای سال، به قیمت 1245 دلار در هر اونس معامله می‌شود. چو تای فوک از لحاظ سرمایه بازاری، بزرگ‌ترین خرده‌فروشی جواهرات جهان است. این شرکت در مجموع دارای 1856 فروشگاه بوده، که 108 تای آن در هنگ‌کنگ و ماکائو و بقیه در سرزمین چین واقع شده‌اند.

اوج‌گیری تقاضای طلای هند از آگوست
تقاضای طلای هند احتمالاً بعد از کسادی بازار که در ماه ژوئن شاهدش بودیم بهبود خواهد یافت. بعد از ماه ژوئن باران‌های موسمی درآمد مردم را افزایش خواهد داد و چشم‌انداز تثبیت قیمت‌ها نیز از تقاضای طلا حمایت خواهد کرد. سانتوش سریواستاوا، مدیر جواهرفروشی گیتانجالی (یک زنجیره جواهرفروشی بزرگ در هند) روز جمعه گفت: «انتظار داریم تقاضای طلا از ماه آگوست به بعد اوج بگیرد؛ امیدواریم تقاضا حداقل 20 درصد بهتر از سال گذشته (فصل جشن) باشد.» باران‌های موسمی بالای متوسط تا‌کنون در این فصل از سال دورنمای محصولات تابستانی را بهبود داده است که می‌تواند بعد از برداشت محصولات در ماه‌های سپتامبر تا اکتبر، درآمدهای کشاورزان را افزایش دهد. جالب است بدانیم که در حدود 70 درصد از تقاضای طلای هند مربوط به مناطق روستایی می‌شود. کشاورزان پس‌انداز خود را روی خرید طلا اولویت‌بندی می‌کنند که به عنوان منبع خوبی از حفظ ارزش دیده می‌شود.
بر اساس داده‌های شورای طلای جهانی، تقاضای طلای هند بین اکتبر تا دسامبر سال گذشته که اوج دوره جشن است، از 5/185 تن یک سال قبل با 41 درصد افزایش به 9/261 تن رسید. احیای تقاضای طلای هند، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده طلای جهان، احتمالاً از طلا حمایت خواهد کرد، آن هم در زمانی که صندوق‌های عمده سرمایه‌گذاری دارایی‌های خود را با توجه به افزایش اعتماد در چشم‌انداز اقتصادی ایالات متحده فروخته‌اند. طلا از قدیم به عنوان ابزاری برای حفظ ارزش سرمایه دیده می‌شده است. طی سه‌ماهه گذشته قیمت‌های بین‌المللی طلا در حدود 20 درصد سقوط کرده‌اند. آقای سریواستاوا گفت، انتظار ندارد افزایش اخیر مالیات بر واردات طلا از شش به هشت درصد و همچنین محدودیت اعطای اعتبار بانکی به واردکنندگان فلزات گرانبها، روی تقاضای این فلز که در مراسم‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد، تاثیری داشته باشد. واردات طلای هند در ماه ژوئن به دنبال وضع قوانین اعتباری و وارداتی سخت‌تر تا 70 درصد افت کرده است. دولت هند در تلاش است برای کاهش خروج دلار از کشور جلوی واردات طلا را بگیرد؛ در حال حاضر، خروج دلار وضعیت کسری تجاری کنونی بالای این کشور را وخیم‌تر کرده است. آقای سریواستاوا در این باره گفت: «مردم تاثیر این حرکت دولت را تعدیل کرده‌اند. طی دوره جشن، مردم هنگام خرید خیلی به قیمت‌های بالا و پایین طلا توجه نمی‌کنند. آنها در طی جشن‌های هندی، خرید طلا را با هر قیمتی، فرخ و مبارک در نظر می‌گیرند.» خریدهای طلا در هند از قدیم در ماه آگوست با آغاز یکسری از جشن‌های هندی اوج می‌گیرد. تقاضای طلا طی جشن روشنایی در ماه نوامبر نیز به اوج خود می‌رسد. آقای سریواستاوا گفت به نظر می‌رسد طی دوره جشن قیمت‌های طلا تثبیت شود و تقاضای هند نیز بهبود خواهد یافت.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها