شناسه خبر : 4634 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تمرکز بازار روی داده‌های اقتصادی چین و محرکه آمریکا

ادامه روند صعودی قیمت فلزات پایه

روز چهارشنبه(۱۹ تیر) مس با نوساناتی همراه بود. در این روز قیمت‌های تولیدکننده در چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات، طولانی‌ترین دوره افول خود را در یک دهه گذشته به ثبت رساند، این در حالی است که تورم مصرف‌کننده بدون تغییر باقی ماند.

مجتبی فرخ
روز چهارشنبه (19 تیر) مس با نوساناتی همراه بود. در این روز قیمت‌های تولیدکننده در چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات، طولانی‌ترین دوره افول خود را در یک دهه گذشته به ثبت رساند، این در حالی است که تورم مصرف‌کننده بدون تغییر باقی ماند. داده‌های دفتر آمار ملی نشان می‌داد قیمت‌های کارخانه‌ای مس در ماه ژوئن از یک سال قبل 7/2 درصد سقوط کرده است؛ این را می‌توان با متوسط پیش‌بینی کاهش 6/2 درصدی نظرسنجی بلومبرگ مقایسه کرد. این سقوط 7/2 درصدی همچنین بدترین کاهش از سال 2002 به حساب می‌آید. داده‌های روز یکم ژوئن نشان می‌داد دو مورد از شاخص‌های تولیدکننده چین در ماه ژوئن افت کرده است که این خود ادامه رکود دومین اقتصاد بزرگ جهانی را تایید می‌کند. جیا ژنگ تحلیلگر شرکت فیوچرز آسیای شرق از شانگهای گفت: «این داده‌ها دیدگاه تجار درباره رکود اقتصادی را تایید می‌کند. با این حال این جای هیچ‌گونه تعجبی ندارد، چون مس احتمالاً طی یک دوره خاص در این سطح شناور باقی خواهد ماند.»

ادامه سیاست محرک اقتصادی چین و آمریکا
روز پنجشنبه (20 تیر) مس در نیویورک به بالاترین قیمت خود طی سه هفته رسید. در این روز بن برنانکی رئیس فدرال‌رزرو درخواست داد برای رسیدن به یک آینده‌ روشن و قابل پیش‌بینی سیاست محرک اقتصادی ادامه پیدا کند. لی ککیانک نخست‌وزیر چین گفت سیاست محرک اقتصادی بایستی این اطمینان را بدهد که فعالیت اقتصادی درون یک محدوده منطقی رشد در حرکت باشد. به گفته شرکت هلدینگ نمورا، این نشان می‌دهد که چین ممکن است حالت پولی خود را نرم‌تر کند. در این روز شاخص معیار سرمایه چین بزرگ‌ترین افزایش دو‌روزه خود را در 18 ماه گذشته نشان داد. لئون وستگیت تحلیلگر استاندارد بانک در لندن در گزارشی گفت: «برنانکی با دست شستن از کاهش تسهیل مقداری جان تازه‌ای به بازار می‌بخشد. بیانات نخست‌وزیر چین درباره اینکه رشد اقتصادی و استخدام بایستی بالاتر از کف معینی باقی بماند باعث افزایش شاخص‌های بازار سرمایه این کشور شد. در نتیجه فلزات صنعتی نیز شاهد افزایش در قیمت‌ها بودند.» موجودی تحت نظارت بورس لندن برای پنجمین جلسه افت کرد و با رسیدن به 645175 تن به پایین‌ترین سطح خود از 21 ژوئن رسید. امسال در بورس لندن موجودی‌ها بیش از دو برابر بوده‌اند. میزان سفارشات برای حذف این میزان موجودی از انبارها نیز برای دهمین جلسه افت پیدا کرد؛ از دسامبر 2012 این طولانی‌ترین دوره‌ای است که میزان سفارشات افت می‌کند. index:1|width:300|height:|align:left

تخمین رشد اقتصادی چین
قیمت‌های آتی مس روز جمعه (21 تیر) بعد از دو روز، متاثر از پیش‌بینی‌های دولتی مبنی بر کاهش رشد اقتصاد چین افت کرد. روز گذشته لو جیوی وزیر مالی چین گفت، برای چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات صنعتی، نرخ رشد کمتر از 5/6 درصد ممکن است در آینده قابل پذیرش باشد. او اطمینان داد که رشد اقتصادی امسال هفت درصد خواهد بود؛ پیش از این دولت هدف 5/7 درصدی را در ماه مارس تعیین کرده بود. در این روز قرار بود آمارهای مربوط به تولید ناخالص داخلی روز 15 جولای منتشر شود؛ طبق گفته تحلیلگران در نظرسنجی بلومبرگ، GDP این کشور برای نهمین بار در 10 فصل گذشته تضعیف خواهد شد. ادوارد میر تحلیلگر INTL FCStone در نیویورک گفت: «این ارزیابی هوشیارانه‌ای از جانب سیاستمداران ارشد است. هم‌اکنون ما بیشتر در حاشیه قرار گرفته‌ایم و منتظریم ببینیم چه آمار‌هایی آخر هفته اعلام خواهد شد.» در این روز قیمت‌های آتی مس با 7/0 درصد کاهش به 155/3 دلار در هر پوند رسید؛ طی دو روز گذشته قیمت مس 7/3 درصد افزایش یافته که تا حدودی به دلیل این گمانه‌زنی‌ها بود که چین و ایالات متحده سیاست‌های محرک اقتصادی خود را ادامه خواهند داد. نظرسنجی بلومبرگ نشان می‌دهد طی سه‌ماهه دوم امسال، رشد اقتصادی چین نسبت به یک سال قبل احتمالاً 5/7 درصد خواهد بود که از 7/7 درصد سه‌ماهه ابتدای امسال کمتر است. شرکت گروه مک‌کوری نیز پیش‌بینی رشد اقتصاد خود برای امسال و سال آینده را به ترتیب به 3/7 و 9/6 درصد کاهش داد. روز جمعه همچنین مس با افزایش دلار در برابر 10 ارز مهم دیگر افت پیدا کرد. در کل این هفته قیمت مس 4/2 درصد صعود کرد که طی دو ماه گذشته بیشترین افزایشی است که مشاهده می‌شود. این هفته همچنین موجودی تحت نظارت بورس لندن 9/2 درصد افت کرد که بیشترین افت از ماه اکتبر به حساب می‌آید.

انتشار داده‌های چین
روز دوشنبه (24 تیر) رشد اقتصادی چین طی سه‌ماهه دوم توانست تخمین‌های تحلیلگران را برآورده سازد، که در نهایت باعث صعود مس شد؛ همچنین آلومینیوم و نیکل بعد از انتشار این آمار، کاهش‌های قبلی خود را در این روز جبران کردند. مس برای تحویل سه‌ماهه در لندن با بیش از 5/0 درصد افزایش به 6985 دلار رسید. آلومینیوم که روز 12 جولای به بالاترین قیمت خود طی یک ماه رسیده بود، در این روز با حذف کاهش 8/0درصدی خود به 1835 دلار در هر تن رسید؛ نیکل با جبران افت 1/1درصدی خود با 2/0 درصد افت به 13753 دلار رسید. بر اساس آمار منتشره، GDP چین طی سه‌ماهه دوم امسال 5/7 درصد رشد داشته است، که هم‌راستا با متوسط تخمین بررسی بلومبرگ است. رشد 5/7درصدی اقتصاد چین طی سه‌ماهه اول، کندتر از رشد 7/7درصدی سه‌ماهه اول امسال بوده است. تولید صنعتی چین در ماه ژوئن نسبت به یک سال قبل در مقایسه با متوسط پیش‌بینی 1/9درصدی، 9/8 درصد رشد داشته است. چنگ زیائویانگ تحلیلگر شرکت فیوچرز بائوچنگ در این باره گفت: «در کل داده‌ها هم‌راستا با انتظارات بازار است. به دلیل قابل قبول بودن این سطح رشد، احتمالاً خبری از اتخاذ هیچ‌گونه سیاستی برای تحریک رشد وجود نخواهد داشت.»

فولاد
در ماه ژوئن تولید فولاد خام چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این آلیاژ، بعد از سقوط قیمت‌ها به پایین‌ترین سطح چهار‌ماهه خود رسید. داده‌های دفتر آمار چین نشان می‌دهد ماه گذشته خروجی فولاد 7/64 تن بوده، که از ماه فوریه پایین‌ترین سطح به حساب می‌آید؛ تولید فولاد در ماه ژوئن نسبت به یک سال قبل 6/4 درصد افزایش یافته است. قیمت کویل نورد گرم چین (محصول معیار فولاد) نسبت به بالاترین سطح 9ماهه خود که در 18 فوریه شاهد آن بودیم، 18 درصد سقوط کرده که بیشتر متاثر از اضافه ظرفیت صنعتی، کندی تقاضا و موجودی بالا بوده است. به همین دلیل، 86 مورد از بزرگ‌ترین کارخانه‌های چین از سود تجمیعی 3/24 میلیون دلاری در ماه می خبر دادند، که پایین‌ترین سطح امسال به حساب می‌آید. شرکت فولاد و سنگ آهن هبی، واحد تجاری بزرگ‌ترین کارخانه چین، تخمین زد سود نیمه اول امسال آن بین 70 تا 90 درصد نسبت به یک سال قبل کاهش خواهد یافت. قیمت فولاد که در 31 می به پایین هشت‌ماهه خود (3436 یوان در هر تن) رسیده بود، روز 15 جولای با 6/0 درصد افزایش به 3568 یوان رسید. سنگ آهن با گرید 62 درصد در بندر تیانجین نیز با 3/1 درصد افزایش به 80/126 دلار در هر تن خشک رسید. در این روز همچنین در شانگهای قیمت‌های آتی میلگرد با افزایش قیمت سنگ آهن و متاثر از افزایش احتمالی ساخت و ساز راه آهن صعود کرد.

روی
بر اساس تحلیل‌های تکنیکال کامرز بانک، قیمت روی با توجه به اینکه بالای سطح حمایتی 1812 دلار ایستاده، در کوتاه‌مدت ممکن است به حدود 1974 دلار در هر تن صعود کند. کارن جونز و اکسل رادولف تحلیلگران تکنیکال در لندن در گزارشی در روز 10 جولای گفتند: «روی هنوز بالای سطح حمایتی اصلی خود ایستاده است. بازار به وضوح برای شکستن سطوح پایین‌تر آمادگی ندارد.» این فلز از 24 ژوئن که به 1812 دلار (پایین‌ترین سطح از 15 می) رسیده، در حدود پنج درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، قیمت‌ها ممکن است در کوتاه‌مدت به متوسط 200روزه خود یعنی 1968 دلار و سپس به 1974 دلار در هر تن برسد. روی برای تحویل سه‌ماهه در روز 11 جولای در بورس لندن به 1903 دلار رسید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها