شناسه خبر : 31864 لینک کوتاه

آتش قیمت‌ها

ترکش جدال آمریکا و چین با بازارها چه می‌کند؟

از دیرباز طلا کالایی بوده که در جریان منازعات کشورها چه به صورت نظامی و چه در سطح لفاظی‌های سیاسی، حاشیه امنی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است. جذب سرمایه به سمت این بازار متعاقباً روند صعودی قیمتی را در این بازار به دنبال داشته است.

مژگان بازچی: از دیرباز طلا کالایی بوده که در جریان منازعات کشورها چه به صورت نظامی و چه در سطح لفاظی‌های سیاسی، حاشیه امنی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است. جذب سرمایه به سمت این بازار متعاقباً روند صعودی قیمتی را در این بازار به دنبال داشته است. در حال حاضر نیز طلا با افزایش 200دلاری و رسیدن به محدوده سال‌های 2012 جهش خیره‌کننده‌ای از خود نشان داده است. افزایش معنی‌دار این کالای ارزشمند در جریان کشمکش‌های تجاری چین و آمریکا نیز، می‌تواند نشانی از بحران روابط فی‌مابین باشد که اقتصاد جهانی نیز از تاثیرات مخرب آن بی‌نصیب نخواهد بود.

کاهش واحد پول چین به پایین‌ترین سطح طی 11 سال گذشته، تحریم‌های پی‌درپی، جنگ تعرفه‌ای و بسیاری از این دست نشان از ادامه‌دار شدن نزاع تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان دارد. تحلیل‌های منتشرشده همچون گلدمن ساکس و مورگان استنلی نیز از ادامه کشمکش‌ها حتی تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 سخن به میان می‌آورند.

 در کنار جنگ تجاری، سیاست‌های انبساطی ایالات‌متحده در جهت کاهش نرخ بهره نیز از عوامل موثر بر این رشد قیمتی بوده است. رنگ و بوی عمل گرفتن شعارهای انتخاباتی رئیس‌جمهور ایالات‌متحده و همسویی سیاست‌های فدرال‌رزرو با آن، ظن تضعیف دلار را بیش از پیش افزایش می‌دهد. در کنار این مهم، رشد تقاضای طلا از سوی بانک‌های مرکزی در جهان در کنار محدودیت‌های عرضه آن نیز از عواملی بوده که موجب رشد چشمگیر این کالا شده است. برآیند سیاست‌های بیان‌شده و ظن استمرار آن، موجب شده تصویر آتی طلا در نگاه فعالان بازارهای مالی، صعودی ترسیم شود.

با اینکه بازار طلای داخلی منحصراً به بازار جهانی اونس وابسته نیست، اما بی‌شک بی‌تاثیر از آن نیز نخواهد بود. بازار سکه و طلای داخلی که طی سال گذشته بر مسند افزایش نرخ دلار تکیه زده و روند صعودی در پیش گرفته بود، با رکود بازار دلار همسو شده است. حال محرک افزایش نرخ اونس جهانی می‌تواند تا حدودی جذابیت را به این بازار بازگرداند.

با وجود اینکه جنگ تجاری بر مراد بازار طلا بود، اما مشاهده روند بازدهی سایر بازارها، نشان از رکود و کاهش قیمت دارد. فلزات اساسی را می‌توان اولین قربانیان جنگ تجاری برشمرد. تاثیر بسزای چین بر بازار فلزات همچون فولاد موجب شد در ابتدای مناقشات، فلزات از جمله گروه‌هایی باشند که افت قیمت قابل توجهی را از جنگ تعرفه‌ای متحمل شوند. اما طی روزهای گذشته شاهد کاهش چشمگیر این بازارها نبودیم. در واقع می‌توان این‌طور تفسیر کرد که محرک افزایش قیمت این بازار که روزی موجودی پایین انبارها بود، در حال حاضر به عاملی برای عدم تعدیل و عقبگرد قیمتی تبدیل شده است. این موضوع در کنار ترس بازارها از رکود قریب‌الوقوع اقتصاد جهانی که پیش‌زمینه‌های آن کاهش رشد اقتصادی است، دورنمای خوبی را از بازارهای کالایی خصوصاً فلزات ترسیم نمی‌کند. در واقع هم‌اکنون بازارهای کالایی قربانیان اصلی جنگ تجاری هستند و بازارهای داخلی ایران نیز علاوه بر شرایط تحریم‌های سیاسی، متضرر چنین مناقشاتی نیز خواهد بود که این مهم، علاوه بر تجارت داخلی و بین‌المللی شرکت‌های داخلی، بورسِ کالامحور تهران را نیز بی‌نصیب نخواهد گذاشت.

دراین پرونده بخوانید ...