شناسه خبر : 2477 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

پول انگلیسی تقویت شد

پرواز پوند

طبق معمول هر هفته ابتدا با دلار آمریکا آغاز می‌کنیم؛ دلار آمریکا این هفته به دنبال انتشار نرخ بیکاری ماه جولای که پایین‌تر از حد انتظار بود در برابر اکثر ارزهای مهم دنیا افت کرد. فدرال‌رزرو نیز اعلام کرد روند بازخرید اوراق به میزان ۸۵ میلیارد دلار را در هفته پیش‌رو حفظ خواهد کرد.

سیدمحمدامین طباطبایی

طبق معمول هر هفته ابتدا با دلار آمریکا آغاز می‌کنیم؛ دلار آمریکا این هفته به دنبال انتشار نرخ بیکاری ماه جولای که پایین‌تر از حد انتظار بود در برابر اکثر ارزهای مهم دنیا افت کرد. فدرال‌رزرو نیز اعلام کرد روند بازخرید اوراق به میزان 85 میلیارد دلار را در هفته پیش‌رو حفظ خواهد کرد، به این امید که رشد اقتصادی و ارزش دلار را در سطح قابل قبولی قرار دهد تا پیش‌بینی‌های بانک مرکزی برای سه‌ماهه سوم سال جاری محقق شود. البته وضعیت پرداخت‌ صورت‌حساب‌ها همچنان ناامید‌کننده است که تا حدی موجب سقوط ارزش دلار شده است. شاخص دلار بلومبرگ نیز که ارزش دلار را نسبت به 10 ارز مهم دیگر می‌سنجد، 6/0 درصد افت کرد و به عدد 74/1028رسید. و اما دلار کانادا؛ این ارز نیز مانند همتای آمریکایی خود، مقابل اکثر رقبایش سقوط کرد و حتی نتوانست برابر دلار آمریکا مقاومت کند و با 4/0 درصد کاهش، عدد 093/1 را تجربه کرد. هر چند این دومین هفته متوالی است که «لونی» -‌اسم مستعاری که به این ارز اطلاق می‌شود- چنین شرایطی را تجربه می‌کند ولی بانک کانادا به بهبود اقتصادی آمریکا و در نتیجه اقتصاد این کشور اطمینان بسیار دارد. یادآور می‌شود آمریکا بزرگ‌ترین شریک تجاری کاناداست. سومین همتای دلار یعنی دلار استرالیا این هفته نیز شرایط خوبی را تجربه نکرد و مانند چند هفته اخیر با کاهش ارزش مواجه شد. ولی دلار نیوزیلند که هفته گذشته یکی از بهترین عملکردها را داشت، این بار با 7/0 کاهش، بیشترین میزان کاهش هفتگی را در میان ارزهای مهم تجربه کرد. این ارز که به اختصار «کیوی» نامیده می‌شود، در نرخ 38/78 سنت به ازای هر دلار آمریکا معامله شد. در اروپا، بانک ای‌بی‌سی، شعبه فرانکفورت در نظر دارد تا نرخ بهره خود را تا عدد 5/0 درصد پایین آورد البته انتظار نمی‌رود این سیاست طی یک یا دو هفته اخیر در پیش گرفته شود چرا که در حال حاضر افت یورو بسیار محدود است و تنها در برابر برخی ارزها با کاهش ارزش مواجه شده است. گفتنی است ارز مشترک منطقه اروپا، با اندکی بهبود به نرخ برابر 327/1 به ازای هر دلار آمریکا رسید. در پی چشم‌انداز رشد اقتصادی انگلستان و بهبود روز‌افزون شرایط اقتصاد این کشور، پوند برای دومین روز متوالی در هفته جاری سیری صعودی را پشت ‌سر نهاد. نتایج موسسه ملی تحقیقات اقتصادی و اجتماعی بریتانیا نشان می‌دهد اقتصاد این کشور امسال با شتابی بیش از آنچه پیش‌بینی شده بود رشد خواهد کرد. از همین رو پوند در برابر تمامی 16 ارز مبادلاتی جهان تقویت شد. البته در روز پایانی هفته پوند با 1/0 درصد کاهش در برابر یورو به 53/87 رسید ولی تاثیر چندان مهمی بر روند افزایشی این ارز نخواهد گذاشت. از بازار دیگر ارزهای مهم می‌توان به برزیل و مکزیک اشاره کرد، که در این هفته رئال برزیل با توجه به حمایت‌های بانک مرکزی این کشور برای تقویت در برابر دلار آمریکا، 7/0 درصد افزایش ارزش یافت. پِسو، واحد پول مکزیک نیز با 3/1 درصد افزایش در برابر دلار آمریکا یکی از بهترین هفته‌ها را پس از 15 روز قبل که با رشد 5/1 درصدی واحد پول خود همراه بود، تجربه کرد.

ارزهای آسیایی
در میان ارزهای آسیایی ین ژاپن عملکرد خوبی نداشت و در مقابل تمامی رقبایش افت کرد. علل این افت را می‌توان در ورود سرمایه به اوراق قرضه خارجی از سوی سرمایه‌گذاران ژاپنی برای چهارمین هفته متوالی و نیز بهبود بورس‌های این کشور دانست. به طور دقیق، سرمایه‌گذاران ژاپنی مبلغ 233 میلیارد یوان معادل 4/2 میلیارد دلار صرف خرید این اوراق کرده‌اند. به همین دلیل طبق برنامه‌ای که در ماه آوریل از سوی رئیس بانک مرکزی ژاپن ارائه شد، قرار است ماهیانه هفت هزار میلیارد ین از بدهی‌های این کشور پرداخت و بدین ترتیب به تورم منفی پایان داده شود. هاروهیکو کورودا اظهار داشت، سیاست مذکور سرمایه‌گذاران را وادار خواهد کرد تا سبد خرید اوراق و دارایی‌های خود را مورد بازبینی قرار دهند. روز جمعه ین با 6/0 کاهش به 45/98 به ازای دلار رسید. اما شرایط روپیه حتی از یوان هم بدتر است به طوری که بدترین عملکرد را در میان ارزهای آسیایی داشت؛ و 1/3 درصد افت کرد و با نرخ برابری 95/60 به ازای هر دلار هفته را به پایان رسانید. البته در پی انتشار گزارش بیکاری آمریکا و احتمال استخدام بیشتر شرکت‌ها، تقریباً تمامی ارزهای آسیایی که دارای اقتصادهای نوظهور هستند در مقابل دلار سقوط کردند. به همین دلیل تحلیلگران نگاه ویژه‌ای به آمار و ارقام اقتصادی آمریکا در روزهای آتی نشان خواهند داد تا بتوانند تاثیر آن را بر اقتصادهای شرق آسیا تفسیر کنند. رینگت مالزی هم با 5/1 درصد کاهش، به 259/3 در برابر هر دلار رسید که در سه سال اخیر کمتر سابقه داشته است. البته چشم‌انداز اقتصادی در این بازار‌های دارایی مالزی هم که در 30 جولای اعلام شد، چندان امیدوارکننده نبود که افت ارز این کشور را تشدید کرد. وون، واحد پول کره جنوبی نیز با کاهش 1/1 درصدی در جایگاه بعدی قرار داشت. این ارز طی چهار روز از هفته گذشته روندی نزولی داشته که از ماه مارس بی سابقه بوده است. در ضمن بنا بر اعلام سازمان آمار کره جنوبی مازاد تجاری این کشور در ماه جولای به عدد 7/2 میلیارد دلار تنزل یافت در حالی ‌که در ماه ژوئن حدود شش میلیارد دلار بوده است. همچنین تولید صنعتی ماه ژوئن در مقایسه با سال قبل 6/2 درصد کمتر شده است. البته یوان چین به دلیل شرایط خاص اقتصادی این کشور طبق معمول از ثباتی نسبی برخوردار بود و با اندکی کاهش نسبت به روزهای پایانی هفته گذشته، در نرخ 129/6 به ازای هر دلار معامله شد. همزمان با کاهش چشم‌انداز رشد اقتصادی این کشور، سرمایه‌گذاران امیدوارند دولت چین مجوز لازم را به آنها جهت اعتبار‌دهی مجدد در بازارهای مالی بدهد، ولی تا به حال پیشنهادی از سوی سازمان تنظیم‌کننده اوراق بهادار این کشور بدین منظور ارائه نشده است. همچنین دولت این کشور قصد دارد برای برخی پروژه‌های صنعتی، تخفیف مالیاتی تا سقف 50 درصد را اعمال کند. در همین حال بورس‌های چین طی هفته جاری تقویت شدند؛ اتفاقی که در یک ماه اخیر کمتر رخ داده بود. در دیگر مناطق آسیا بات تایلند 8/0درصد، ارز تایوان 6/0 و روپیای اندونزی 3/0 در برابر دلار سقوط کردند که از اوضاع نه چندان خوب بازارهای مالی این منطقه در چند روز اخیر حکایت می‌کند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها