شناسه خبر : 2159 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رقابت هند و پاکستان در بازار برنج

پاکستان برنامه‌ریزی کرده صادرات برنج را به حدود چهار میلیون تن در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۲ برساند اما قیمت‌های بالا و افزایش رقابت، صادرات برنج پاکستانی را کاهش داده و آن را به طور هشدار‌دهنده‌ای پایین برده است.

پاکستان برنامه‌ریزی کرده صادرات برنج را به حدود چهار میلیون تن در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۲ برساند اما قیمت‌های بالا و افزایش رقابت، صادرات برنج پاکستانی را کاهش داده و آن را به طور هشدار‌دهنده‌ای پایین برده است. طبق داده‌های کمیته آمار پاکستان، صادرات برنج در طول جولای تا دسامبر ۲۰۱۲ به ۱/۱ میلیون تن کاهش یافته که ۲۷ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است.
صادرات برنج باسماتی به ۲۶۰۳۶۰ تن کاهش یافته که ۴۵ درصد کمتر از سال قبل است و صادرات برنج غیر باسماتی ۱۹درصد پایین آمد و به ۸۵۷۲۴۰ تن رسید. یک نگاه اجمالی به صادرات برنج پاکستانی در چهار سال قبل نشان می‌دهد پاکستان سهم قابل توجهی از بازار برنج را از دست داده است. آخرین داده‌ها نشان می‌دهد در طول جولای تا اکتبر ۲۰۱۲، صادرات برنج باسماتی پاکستانی به آمریکا به حدود ۴۱ هزار تن رسید که ۱۸ درصد از ۲۲۷۷۰۰ تن صادرشده به آمریکا در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱ است. در حالی که صادرات برنج باسماتی به ایران ۱۹درصد از ۱۴۰ هزار تن مجموع صادرات است. صادرات برنج غیر باسماتی هم کاهش یافته اما تقاضای تازه از طرف چین به جبران این کاهش کمک کرده و پیش‌بینی می‌شود از صادرات در ماه‌های آینده پشتیبانی کند. در طول جولای تا اکتبر ۲۰۱۲، صادرات برنج غیر باسماتی به کنیا ۷۱۸۸۱ تن بود که ۱۹ درصد از مجموع برنج صادرشده به این کشور در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱ است، در حالی که صادرات برنج غیر‌باسماتی به آمریکا ۱۵هزار تن و حدود ۱۵درصد صادرات برنج به آمریکاست. این تاکید احتمالاً در پاسخ به این تصور جهانی است که برنج تایلندی که مدت زیادی در انبار نگه‌ داشته می‌شود از کیفیت پایینی برخوردار است.
قیمت برنج تایلندی حدود ۱۵۰دلار به ازای هر تن بیشتر از دیگر تولید‌کنندگان آسیایی است و تایلند برای فروش برنج با این قیمت نیاز دارد که یا دیگر تولیدکنندگان را با این قیمت همراه کند و یا خریداران را توجیه کند که این بالا بودن قیمت دلیل موجهی دارد. صادرات برنج به ایران در۱۰‌ماهه گذشته یعنی۲۰ مارس ۲۰۱۲ تا‌کنون به ۹۹۸ هزار تن رسیده که ۷۸/۲۰ درصد کمتر از صادرات برنج در همین زمان در سال قبل است. بر حسب ارزش، ایران ۹۹۶میلیون دلار برای واردات برنج پرداخت کرده که دو درصد کمتر از سال قبل است. داده‌ها نشان می‌دهد ایران در هر ماه حدوداً ۱۰۰هزار تن وارد کرده و متوسط قیمت صادرات ۹۹۷ دلار به ازای هر تن بوده است. واردات ایران سالانه حدود ۵/۱ میلیون تن و بیشتر از هند و آمریکا و پاکستان است. ایران برنامه دارد تا تولیدات داخلی‌اش را به ۴/۲میلیون تن و وارداتش را به ۵۰۰ هزار تن برساند. مصرف سالانه برنج در ایران ۸/۲ میلیون تن است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید