شناسه خبر : 18776 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تحریم‌های بانکی عامل کاهش صادرات موز فیلیپین به ایران

واردات موز ایران کاهش یافت

طبق اعلام اتحادیه کشاورزان و صادرکنندگان موز فیلیپین، حجم صادرات موز به چین و ایران به ترتیب ۴۳ و ۳۶ درصد کاهش یافته است.

نگاه دادخواه

طبق اعلام اتحادیه کشاورزان و صادرکنندگان موز فیلیپین، حجم صادرات موز به چین و ایران به ترتیب ۴۳ و ۳۶ درصد کاهش یافته است. در گزارش ماهانه موز، مجموع صادرات موز به ایران تا ژوئن ۲۰۱۳، ۶۰۸۶۴۹۹ جعبه اعلام شده که کمتر از ۹۵۲۴۲۰۸ جعبه صادر‌شده در مدت مشابه سال قبل است و در مجموع ۱۰۹۴۹۱۸۸ جعبه به چین صادر شده که ۴۳ درصد کمتر از ۱۹۱۴۱۵۰۶ جعبه ارسال‌شده در سال ۲۰۱۲ است. طبق گزارش این اتحادیه، تحریم‌های اعمال‌شده موجب مشکلاتی در پرداخت توسط ایران و کاهش صادرات به این کشور شده است. چین نیز در سال گذشته قانون محدودیت واردات موز از فیلیپین را به علت کاهش کیفیت این محصول تصویب کرد. پیش‌بینی می‌شود در چهار ماه پایانی امسال تقاضای موز توسط ژاپن نیز کاهش یابد. افزایش تعرفه واردات موز در ژاپن موجب کاهش واردات این محصول خواهد شد.

افزایش ۳۰درصدی صادرات شکر برزیل
در ماه آگوست، برزیل ۳۵/۳ میلیون تن شکر صادر کرد که ۰۲/۱ میلیون تن بیشتر از صادرات این محصول در ماه قبل است. میزان صادرات در این ماه، بالاترین رکورد صادرات در ماه‌های آگوست پنج سال قبل است.
تولید شکر بیشتر از مصرف در برزیل و بارگیری و حمل سریع و بدون مشکل در بندرگاه‌ها موجب افزایش صادرات شکر در برزیل شده است. برزیل از ابتدای سال جاری تا ماه آگوست 58/11 میلیون تن شکر صادر کرد که 3/22 درصد بیشتر از صادرات 99/8 میلیون تن صادر‌شده در مدت مشابه سال قبل است. طبق اعلام سازمان بین‌المللی شکر، قیمت شکر در برزیل به علت کاهش ارزش ارز این کشور تحت فشار باقی خواهد ماند. قیمت شکر برای تحویل اکتبر 47/16 سنت در هر پوند است که 16 درصد کمتر از سال قبل است. کارشناسان افزایش عرضه شکر و کاهش ارزش ارز برزیل را از علل اصلی کاهش قیمت‌ها می‌دانند.

تکمیل برداشت گندم بهاری و شروع کاشت گندم زمستانی در آمریکا
در سومین هفته ماه سپتامبر، قیمت گندم در بازارهای معاملاتی آمریکا نوسانات شدیدی داشت. کاهش دمای هوا و بارش باران در دشت‌های آمریکا موجب بهبود شرایط کاشت گندم زمستانی شد و بازار معاملات گندم را تحت تاثیر قرار داد. عرضه فراوان گندم قرمز سخت و گندم قرمز بهاری پس از برداشت این محصولات به بازارها فشار وارد کرد. همچنین فروش صادرات هفتگی بیشتر از انتظار و ارزش پایین هفت‌ماهه دلار از بازارهای گندم حمایت کرد. USDA در گزارش هفتگی پیشرفت برداشت اعلام کرد، ۹۰ درصد برداشت گندم کامل شده است که بالاتر از ۸۷ درصد متوسط پنج‌ساله است. USDA فروش تجاری گندم در این هفته را ۷۰۴ هزار تن گزارش کرد که ۳۰ درصد بیشتر از هفته قبل است.
در این هفته قیمت گندم در بازار پاریس با پیروی از بازار آمریکا بعد از یک دوره کاهش و افزایش مجدداً کاهش یافت. تغییرات شرایط آب و هوایی در این هفته موجب تغییرات شدید قیمت گندم در بازار اروپا شد.

افزایش تولید و مصرف هویج در استرالیا
طبق بررسی‌های صورت‌گرفته هویج جزو ۱۰ قلم اصلی سبزیجات خریداری‌شده در استرالیاست. بررسی جامع خرید مشتریان استرالیایی نشان می‌دهد بعد از هویج، گوجه‌فرنگی، سیب زمینی، کلم بروکلی، گل‌کلم، کرفس و پیاز از دیگر سبزیجات پر‌مصرف مردم استرالیایی هستند. طبق آمار منتشر شده تولید هویج در استرالیا در سال ۲۰۰۹-۲۰۰۸، ۲۶۴ کیلو تن بوده که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ به ۳۲۲ کیلو تن افزایش یافته است. بزرگ‌ترین محصول سبزیجاتی صادراتی استرالیا هویج است.

افزایش ۲۴درصدی قیمت برنج باسماتی پاکستان
طبق اطلاعات منتشر‌شده توسط اداره آمار پاکستان، در ماه آگوست پاکستان ۱۸۲۸۰۵ تن برنج صادر کرد که ۳۷ درصد کمتر از صادرات ماه گذشته و ۲۳ درصد بیشتر از صادرات پاکستان در آگوست سال قبل است. در این ماه پاکستان ۴۴۲۲۱ تن برنج باسماتی صادر کرد که ۲۷ درصد کمتر از صادرات ماه گذشته و ۱۳ درصد کمتر از صادرات در زمان مشابه سال قبل است. در آگوست ۲۰۱۳ پاکستان ۱۳۸۵۸۴ تن برنج غیر‌باسماتی صادر کرد که ۴۰ درصد کمتر از صادرات ماه قبل و ۴۱ درصد کمتر از صادرات سال قبل است. در مجموع پاکستان در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۲، ۱/۳ میلیون تن برنج صادر کرد که ۱۴ درصد کمتر از مجموع صادرات سال قبل است. طبق گزارش سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد در ماه آگوست متوسط قیمت برنج باسماتی پاکستان ۱۳۹۴ دلار در هر تن بود که یک درصد کمتر از ماه قبل و ۲۲ درصد بیشتر از قیمت‌های آگوست سال قبل است. متوسط قیمت برنج باسماتی در هشت ماه گذشته ۱۳۷۹ دلار در هر تن بوده که ۴/۲۴ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است. طبق اعلام اداره غذای ویتنام در طول ۹ ماه گذشته ویتنام ۷۹۱/۴ میلیون تن برنج به قیمت ۴۲۹ دلار در هر تن صادر کرد. طبق اعلام این اداره صادرات برنج ویتنام در سال ۲۰۱۳، ۲/۷ میلیون تن خواهد بود که ۵۰۰ هزار تن کمتر از صادرات سال قبل است. ویتنام دومین صادرکننده بزرگ برنج در جهان است اما به علت عرضه فراوان دیگر صادرکنندگان برنج مانند تایلند و هند با رقابت بیشتری در بازار بین‌المللی رو‌به‌رو خواهد شد.

افزایش فروش چای کنیا
در سومین هفته ماه سپتامبر قیمت چای بنگلادش اندکی کاهش یافت و از ۰۱/۲ دلار در هفته گذشته به دو دلار در هر کیلو رسید. در مزایده این هفته در بنگلادش ۱/۲ میلیون کیلو چای ارائه شد که ۳۲ درصد آن فروخته نشد. در صورتی که در معاملات قبلی ۳/۲ میلیون کیلو عرضه شد و تنها ۱۴درصد آن فروخته‌نشده باقی ماند. در کنیا متوسط قیمت چای درجه عالی در مزایده این هفته ۱۳/۴ دلار در هر کیلو بود که هفت سنت بیشتر از ۰۶/۴ دلار هفته قبل معامله شد. طبق اعلام هیات چای آفریقا در این هفته تقاضا از جانب خریداران مصری قوی بود. در معاملات این هفته ۱۲۲۵۴۴ بسته ارائه شد که ۸۸/۱۹ درصد آن فروخته نشد. در سال ۲۰۱۳ کنیا ۹/۴ میلیون کیلو چای فروخت که بیشتر از ۳/۴ میلیون کیلوی سال قبل است. کشورهای آفریقای جنوبی سالانه ۶۰ میلیون کیلو در برابر ۵۶ میلیون کیلو تقاضا تولید می‌کنند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید