شناسه خبر : 18522 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رکود در صنعت فولاد چین سنگ‌آهن را نزولی کرد

افت ۳۰درصدی قیمت سنگ‌آهن

روز پنجشنبه ۳۰ می قیمت سنگ‌آهن به کمترین سطح خود در هفت ماه گذشته رسیده بود. کاهش ۳۰ درصدی قیمت سنگ‌آهن از ماه فوریه متاثر از کندی تقاضای چین و فراوانی عرضه است.

منبع: تایمز مالی
روز پنجشنبه 30 می قیمت سنگ‌آهن به کمترین سطح خود در هفت ماه گذشته رسیده بود. کاهش 30 درصدی قیمت سنگ‌آهن از ماه فوریه متاثر از کندی تقاضای چین و فراوانی عرضه است. این ماده خام که در تولید فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، اکنون در بازارهای جهانی با افت شدیدی در قیمت‌ها روبه‌رو شده است. طبق برخی علائم، رشد اقتصادی بزرگ‌ترین اقتصاد آسیا در حال ضعیف شدن است و تجار به سمت ارزان‌فروشی عرضه سنگ‌آهن و فولاد خود گسیل شده‌اند. جامز ویلسون تحلیلگر آر‌بی‌اس مورگان در این باره می‌گوید: «هم‌اکنون بازار از تولید لبریز شده است و قدرت قیمت‌گذاری از معدنچیان سنگ‌آهن به دست کارخانه‌های فولاد‌سازی افتاده است.» در این روز قیمت سنگ‌آهن با 2/1 درصد افت به 60/111 دلار در هر تن رسید. در این روز سهام گروه فوتسکو متالز 1/5 درصد افت کرد و مجموع افت سهام ریوتینتو نیز با 4/1 درصد افت، به 19 درصد از ابتدای امسال رسید. افت سهام معدنچیان استرالیایی به افت اخیر شاخص سهام معیار استرالیا دامن زده ‌است، با این حال هنوز این شاخص امسال کاهش نیافته است. در این میان برخی از گروه‌ها از کاهش بی‌سابقه قیمت‌ها طی چند ماه آتی صحبت می‌کنند. وستپاک انتظار دارد قیمت سنگ‌آهن تا پایان ماه سپتامبر به کمتر از 85 دلار در هر تن برسد. لیبرون کپیتال، بانک سرمایه‌گذاری مستقر در لندن در یادداشتی به مشتریان گفت، سرمایه‌گذاران و تجار انتظار دارند قیمت سنگ‌آهن به 90 دلار سقوط کند. آقای ویلسون می‌گوید افت ماندگار قیمت‌ها به زیر 120 دلار در هر تن باعث کاهش تولید برخی از معدنچیان خواهد شد، که این به توازن بازار کمک خواهد کرد.
رکورد‌زنی موجودی فولاد
برخی از اقتصاددانان انتظار داشتند شاخص مدیران خرید چین که قرار بود اواخر هفته پایانی ماه می منتشر شود، حاکی از انقباض بخش تولید چین در این ماه باشد. تحلیلگران می‌گویند افت قیمت سنگ‌آهن به دلیل افزایش موجودی فولاد به وجود آمده است؛ قیمت فولاد به دلیل نگرانی‌ها در مورد تقاضا شدیداً افت پیدا کرده است. داده‌ها نشان می‌دهد خروجی فولاد چین در ماه آوریل به دومین سطح بالای خود رسیده است؛ پیش از این در ماه مارس خروجی فولاد چین با 3/66 میلیون تن به بالاترین رکورد خود رسیده بود. طی همین دوره، موجودی فولاد در حال افزایش بوده است. به گفته موسسه سنگ‌آهن و فولاد چین، بین پایان دسامبر تا پایان ماه مارس، فولاد فروخته‌نشده چین که توسط تجار نگهداری می‌شود، تا 80 درصد (بیش از 10 میلیون تن) افزایش یافته بود. افت قیمت فولاد به همین ترتیب باعث شده است کارخانه‌های فولاد با پیش‌بینی افت تولید، موجودی سنگ‌آهن خود را ارزان‌تر بفروشند. برخی از کارخانه‌های چین با عبور از اوج فصل تولید فولاد، تولیدشان را کاهش داده‌اند، به دنبال آن نیز قیمت سنگ‌آهن چین افت کرده است. تحلیلگران بازار مدعی هستند هیجان رو به رشدی که در مورد چشم‌انداز ضعیف اقتصادی چین شکل گرفته، باعث شده تا ارزان‌فروشی سنگ‌آهن تشدید شود. کاهش قیمت سنگ‌آهن خصوصاً زمانی بیشتر تشدید شد که گزارشی نشان می‌داد بخش تولید این کشور منقبض شده است. این تحلیلگران می‌گویند، علاوه بر این هفته سوم می تنزل چشم‌انداز رشد اقتصادی چین توسط صندوق بین‌المللی پول به 75/7 درصد، اعتماد در بازار را تضعیف کرده بود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها