شناسه خبر : 17048 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

موز اکوادوری به دنبال فتح بازارهای آسیایی

کاهش قیمت دانه سویا و افزایش خرید چین

در دومین هفته ماه جولای، عرضه محدود به دلیل شرایط آب و هوایی آمریکا و تقاضای بالا خصوصاً از جانب چین، موجب کاهش قیمت دانه سویا شد.

نگاه دادخواه
در دومین هفته ماه جولای، عرضه محدود به دلیل شرایط آب و هوایی آمریکا و تقاضای بالا خصوصاً از جانب چین، موجب کاهش قیمت دانه سویا شد. واردات چین از برزیل، دومین صادرکننده بزرگ بعد از آمریکا، میزان واردات چین را به ۹۳/۶ میلیون تن رساند. در این هفته USDA از واردات ۱۲۰ هزار تن دانه سویا آمریکا توسط چین خبر داد. کاهش قیمت این هفته از دلایل افزایش تقاضا از جانب چین بود. USDA پیش‌بینی می‌کند ذخایر سویای آمریکا دو برابر سال قبل و ۸ میلیون تن باشد. پیش‌بینی آب و هوای مساعد در هفته‌های آینده به کاهش بیشتر قیمت در روزهای پایانی ماه کمک خواهد کرد. فروش محصولات قدیمی سویا از دیگر دلایل کاهش قیمت در هفته جاری بود. افزایش تولید دانه سویا در هند موجب کاهش قیمت آن در هفته‌های اخیر شده است.

افزایش تولید و مصرف شکر در سال ۲۰۱۳
تحلیلگران معتقدند دو عامل کلیدی بر قیمت‌گذاری شکر تاثیر دارد. یکی شرایط آب و هوایی و اقتصادی در کشورهای index:1|width:300|height:|align:leftتولیدکننده و صادرکننده شکر است و دیگری قراردادهای معاملات شکر بر مبنای توازن عرضه و تقاضا در جهان است. سوئد، استرالیا و آلمان بالاترین قیمت شکر و روسیه، آمریکا و اروپای غربی پایین‌ترین قیمت شکر در دنیا را دارند. قیمت شکر در چین بزرگ‌ترین وارد‌کننده در سال ۲۰۱۲، ۸۴ سنت در هر کیلو است. چین در سال ۲۰۱۲، ۱۹/۴ میلیون تن شکر وارد کرد. تولید جهانی شکر در سال جاری به ۶/۱۸۳ میلیون تن خواهد رسید و مصرف جهانی ۹/۱۷۷ میلیون تن خواهد بود. تولید شکر در تایلند بزرگ‌ترین صادرکننده بعد از برزیل، ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت. ۷۰ درصد از ۱۱ میلیون تن تولیدشده در تایلند صادر می‌شود. هند دومین تولیدکننده بزرگ شکر در جهان است که در ۱۲ ماه گذشته ۵/۲۳ میلیون تن شکر تولید کرد.

کاهش تولید جهانی گندم
در دومین هفته ماه جولای، قیمت گندم در بازار معاملات آمریکا کاهش یافت. این کاهش قیمت به فروش صادرات قوی و index:2|width:300|height:|align:leftگزارش صعودی USDA بر‌می‌گردد. تخمین‌های جدید USDA درباره عرضه و تقاضا، عرضه جهانی گندم را محدودتر و معاملات جهانی را بیشتر نشان می‌دهد. USDA در به‌روزرسانی ماهانه‌اش، تولید جهانی گندم را ۶۹۸ میلیون تن پیش‌بینی کرد که ۸ میلیون تن کمتر از تخمین‌های قبلی و کمترین میزان از سال ۲۰۰۹-۲۰۰۸ است. USDA همچنین فروش هفتگی گندم را ۱۴۷۳۳۰۰ تن گزارش کرد که شامل فروش ۰۲/۱ میلیون تن گندم به چین می‌شود. این مقدار خرید چین بالاترین میزان خرید هفتگی گندم از ژانویه ۲۰۰۴ است. معاملات گندم اروپا در این هفته به دنبال معاملات ثابت آمریکا روند افزایشی داشت. وزیر کشاورزی روسیه تولید گندم این کشور را ۵۰ میلیون تن و وزیر کشاورزی فرانسه تولیدات گندم کشورش در سال ۲۰۱۳ را ۹/۳۵ میلیون تن پیش‌بینی کرد.

افزایش رقابت در صادرات موز
با نزدیک شدن به فصل برداشت، وزیر کشاورزی اکوادور اعلام کرد، با حذف مالیات از صنعت موز این کشور در نظر دارند بازار موز کشورهای آسیایی را تصاحب کنند. دولت اکوادور پس از کسب بیشترین سهم در بازار سوئد، نیوزیلند و اکثر کشورهای اروپایی، اکنون برای بازارهای آسیا برنامه‌ریزی می‌کند. مکزیک ترجیح می‌دهد به دلیل وجود قیمت پایین موز در کشورهای اروپایی، بیشتر تولیدات خود را در بازار داخلی به فروش برساند. هرچند بیشتر صادرات برزیل به آمریکاست و صادرکنندگان این کشور برای کسب سهم بیشتر در بازار آمریکا تلاش می‌کنند اما از دیگر کشورهای واردکننده موز نیز غافل نیستند. آرژانتین از دیگر کشورهای تولیدکننده موز است که اخیراً توان بالقوه تولید خود را افزایش داده است. با وارد کردن تجهیزات جدید که ضایعات تولید را به حداقل می‌رساند، تولید موز آرژانتین حداقل ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.

کاهش تولید برنج پاکستانی و صادرات برنج ویتنامی
دولت پاکستان برای تولید ۲/۶ میلیون تن برنج در سال ۲۰۱۳ هدف‌گذاری کرده است. در سال گذشته ۵۴۱/۵ میلیون تن برنج در پاکستان تولید شد که کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی بود. پاکستان سالانه حدود ۳ میلیون تن از تولیدات برنج‌اش را صادر می‌کند. تحلیلگران در چین تولید برنج این کشور را ۲۰۳ میلیون تن، واردات را ۷/۳ میلیون تن و مصرف برنج را ۲۰۲ میلیون تن پیش‌بینی کردند. ذخایر پایان سال برنج در چین ۶۵/۹۲ میلیون تن خواهد بود که ۴۶ درصد آن قابل استفاده است. ویتنام در نظر دارد در سال جاری صادرات برنج‌اش را به ۵/۷ میلیون تن برساند. در شش ماه نخست امسال ویتنام حدود ۵/۳ میلیون تن برنج صادر کرد. ایران در طول چهار ماه گذشته ۵۳۷۱۷۳ تن برنج به ارزش ۶۰۹ میلیون دلار وارد کرد که حدود ۶۰ درصد برنج وارداتی از هند و ۱۷ درصد آن از امارات و ترکیه است.


دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها