شناسه خبر : 17048 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

موز اکوادوری به دنبال فتح بازارهای آسیایی

کاهش قیمت دانه سویا و افزایش خرید چین

در دومین هفته ماه جولای، عرضه محدود به دلیل شرایط آب و هوایی آمریکا و تقاضای بالا خصوصاً از جانب چین، موجب کاهش قیمت دانه سویا شد.

نگاه دادخواه
در دومین هفته ماه جولای، عرضه محدود به دلیل شرایط آب و هوایی آمریکا و تقاضای بالا خصوصاً از جانب چین، موجب کاهش قیمت دانه سویا شد. واردات چین از برزیل، دومین صادرکننده بزرگ بعد از آمریکا، میزان واردات چین را به 93/6 میلیون تن رساند. در این هفته USDA از واردات 120 هزار تن دانه سویا آمریکا توسط چین خبر داد. کاهش قیمت این هفته از دلایل افزایش تقاضا از جانب چین بود. USDA پیش‌بینی می‌کند ذخایر سویای آمریکا دو برابر سال قبل و 8 میلیون تن باشد. پیش‌بینی آب و هوای مساعد در هفته‌های آینده به کاهش بیشتر قیمت در روزهای پایانی ماه کمک خواهد کرد. فروش محصولات قدیمی سویا از دیگر دلایل کاهش قیمت در هفته جاری بود. افزایش تولید دانه سویا در هند موجب کاهش قیمت آن در هفته‌های اخیر شده است.

افزایش تولید و مصرف شکر در سال 2013
تحلیلگران معتقدند دو عامل کلیدی بر قیمت‌گذاری شکر تاثیر دارد. یکی شرایط آب و هوایی و اقتصادی در کشورهای index:1|width:300|height:|align:leftتولیدکننده و صادرکننده شکر است و دیگری قراردادهای معاملات شکر بر مبنای توازن عرضه و تقاضا در جهان است. سوئد، استرالیا و آلمان بالاترین قیمت شکر و روسیه، آمریکا و اروپای غربی پایین‌ترین قیمت شکر در دنیا را دارند. قیمت شکر در چین بزرگ‌ترین وارد‌کننده در سال 2012، 84 سنت در هر کیلو است. چین در سال 2012، 19/4 میلیون تن شکر وارد کرد. تولید جهانی شکر در سال جاری به 6/183 میلیون تن خواهد رسید و مصرف جهانی 9/177 میلیون تن خواهد بود. تولید شکر در تایلند بزرگ‌ترین صادرکننده بعد از برزیل، 10 درصد افزایش خواهد یافت. 70 درصد از 11 میلیون تن تولیدشده در تایلند صادر می‌شود. هند دومین تولیدکننده بزرگ شکر در جهان است که در 12 ماه گذشته 5/23 میلیون تن شکر تولید کرد.

کاهش تولید جهانی گندم
در دومین هفته ماه جولای، قیمت گندم در بازار معاملات آمریکا کاهش یافت. این کاهش قیمت به فروش صادرات قوی و index:2|width:300|height:|align:leftگزارش صعودی USDA بر‌می‌گردد. تخمین‌های جدید USDA درباره عرضه و تقاضا، عرضه جهانی گندم را محدودتر و معاملات جهانی را بیشتر نشان می‌دهد. USDA در به‌روزرسانی ماهانه‌اش، تولید جهانی گندم را 698 میلیون تن پیش‌بینی کرد که 8 میلیون تن کمتر از تخمین‌های قبلی و کمترین میزان از سال 2009-2008 است. USDA همچنین فروش هفتگی گندم را 1473300 تن گزارش کرد که شامل فروش 02/1 میلیون تن گندم به چین می‌شود. این مقدار خرید چین بالاترین میزان خرید هفتگی گندم از ژانویه 2004 است. معاملات گندم اروپا در این هفته به دنبال معاملات ثابت آمریکا روند افزایشی داشت. وزیر کشاورزی روسیه تولید گندم این کشور را 50 میلیون تن و وزیر کشاورزی فرانسه تولیدات گندم کشورش در سال 2013 را 9/35 میلیون تن پیش‌بینی کرد.

افزایش رقابت در صادرات موز
با نزدیک شدن به فصل برداشت، وزیر کشاورزی اکوادور اعلام کرد، با حذف مالیات از صنعت موز این کشور در نظر دارند بازار موز کشورهای آسیایی را تصاحب کنند. دولت اکوادور پس از کسب بیشترین سهم در بازار سوئد، نیوزیلند و اکثر کشورهای اروپایی، اکنون برای بازارهای آسیا برنامه‌ریزی می‌کند. مکزیک ترجیح می‌دهد به دلیل وجود قیمت پایین موز در کشورهای اروپایی، بیشتر تولیدات خود را در بازار داخلی به فروش برساند. هرچند بیشتر صادرات برزیل به آمریکاست و صادرکنندگان این کشور برای کسب سهم بیشتر در بازار آمریکا تلاش می‌کنند اما از دیگر کشورهای واردکننده موز نیز غافل نیستند. آرژانتین از دیگر کشورهای تولیدکننده موز است که اخیراً توان بالقوه تولید خود را افزایش داده است. با وارد کردن تجهیزات جدید که ضایعات تولید را به حداقل می‌رساند، تولید موز آرژانتین حداقل 10 درصد افزایش خواهد یافت.

کاهش تولید برنج پاکستانی و صادرات برنج ویتنامی
دولت پاکستان برای تولید 2/6 میلیون تن برنج در سال 2013 هدف‌گذاری کرده است. در سال گذشته 541/5 میلیون تن برنج در پاکستان تولید شد که کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی بود. پاکستان سالانه حدود 3 میلیون تن از تولیدات برنج‌اش را صادر می‌کند. تحلیلگران در چین تولید برنج این کشور را 203 میلیون تن، واردات را 7/3 میلیون تن و مصرف برنج را 202 میلیون تن پیش‌بینی کردند. ذخایر پایان سال برنج در چین 65/92 میلیون تن خواهد بود که 46 درصد آن قابل استفاده است. ویتنام در نظر دارد در سال جاری صادرات برنج‌اش را به 5/7 میلیون تن برساند. در شش ماه نخست امسال ویتنام حدود 5/3 میلیون تن برنج صادر کرد. ایران در طول چهار ماه گذشته 537173 تن برنج به ارزش 609 میلیون دلار وارد کرد که حدود 60 درصد برنج وارداتی از هند و 17 درصد آن از امارات و ترکیه است.


دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها