شناسه خبر : 15409 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مس، آلومینیوم و سرب بازندگان ۲۰۱۳

روزهای ناامیدی در بازار فلزات اساسی

روز یکم آوریل قیمت آتی مس پس از انتشار گزارش صنعتی در رابطه با کاهش احتمالی تقاضای تولیدی در چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات صنعتی جهان، به کمترین میزان خود در حدود هشت ماه گذشته رسید.

منبع: بلومبرگ
روز یکم آوریل قیمت آتی مس پس از انتشار گزارش صنعتی در رابطه با کاهش احتمالی تقاضای تولیدی در چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات صنعتی جهان، به کمترین میزان خود در حدود هشت ماه گذشته رسید. داده‌های دولتی در این روز نشان می‌داد شاخص مدیران خرید چین در ماه مارس 9/50 بوده است. با این حال برآورد متوسط تحلیلگران در بررسی اخبار بلومبرگ 2/51 بود. به‌رغم بالا بودن انتظارات از چین، این کشور نتوانسته است به این انتظارات جامه عمل بپوشاند. از طرف دیگر، موجودی مس خیلی بالاست. اطمینان در میان تولید‌کنندگان بزرگ در ژاپن نیز کمتر از انتظارات اقتصاددانان بهبود یافته است. در این روز معاملات آتی مس برای تحویل در ماه می با 8/0 درصد کاهش به 3745/3 دلا در هر پوند در کومکس نیویورک رسید. پیش از این، مس به 34/3 دلار رسیده بود، که کمترین میزان از سوم آگوست به حساب می‌آمد. امسال قیمت مس در سه‌ماهه اول 9/6 درصد افت داشته است. روز سوم آوریل نیز در لندن مس که در پایین‌ترین سطح از ماه آگوست تجارت می‌شد، برای چهارمین روز متوالی با نگرانی‌هایی که در رابطه با بهبود تقاضا و همچینن افزایش موجودی این فلز وجود داشت، با افت رو به رو شد. در این روز طبق نظر‌سنجی انجام شده از اقتصاددانان در بلومبرگ، آمارها نشان می‌داد ماه گذشته صنایع خدمات ایالات متحده، از مسکن گرفته تا خرده‌فروشی‌ها، با سرعت کندتری گسترش یافته است. با توجه به‌ این گزارش تولید در منطقه یورو به مدت20ماه است که منقبض شده است. موجودی مس نیز که تحت نظارت بورس فلزات لندن قرار دارد، به بالاترین میزان خود از اکتبر سال 2003 رسیده است. در این‌باره گای ولف، استراتژیست کلان در گروه مارکس اسپکترون در لندن، از طریق پست الکترونیکی می‌گوید: «به عنوان مثال، وضعیت بازار فلزات اساسی حکایت از داستانی درباره رشد جهانی دارد که در بازارهای سهام ایالات متحده منعکس نمی‌شود. در حال حاضر تقاضای فیزیکی فلزات اساسی محدود بوده و هیچ کمبود عرضه‌ای وجود ندارد. افزایش موجودی بورس فلزات لندن به وضوح بازتابی از وضعیت شکل‌گرفته در این بازار است.» شاخص استاندارد اند پورز 500 که مربوط به وضعیت سهام ایالات متحده است، دیروز در رکوردی بالا بسته شد؛ امسال این شاخص تا 10 درصد بالاتر قرار گرفته است، در حالی که شاخص بورس فلزات لندن که مربوط به وضعیت داد و ستد شش فلز صنعتی اساسی در لندن است، امسال 8/6 درصد کاهش نشان می‌دهد. روز جمعه پنجم آوریل در لندن مس که برای سومین هفته متوالی همچنان به روند نزولی خود ادامه می‌داد، بین افزایش و کاهش نوسان داشت. سرمایه‌گذاران در حال ارزیابی صادرات محدود تولیدکننده پیشرو جهانی یعنی شیلی در کنار نشانه‌های اقتصادی از تقلا برای حفظ رشد بودند. روز چهارشنبه وزیر معدن هرنان د سولمینی هاک گفت روز شانزدهم مارس در مهار صادرات مس شیلی تا 60 درصد، اعتصاباتی در بندری آغاز شده است. همچنین طبق بررسی‌های اقتصاددانان در بلومبرگ، آمارها در این روز نشان می‌داد کارفرمایان ایالات متحده کارگران کمتری را در ماه مارس استخدام کرده‌اند. طبق بررسی رسمی، تولید چین طی ماه مارس نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی تحلیلگران کمتر بود. دیوید ویلسون، تحلیلگر شرکت سیتی گروپ در لندن در این باره می گوید: «وضعیت تولیدی چین به سختی مثبت به نظر می‌رسد. تا به حال داده‌های کلان ما حمایتی نبوده و داده‌های چینی نیز درخشان نیستند.» در این روز مس برای تحویل سه‌ماهه در بورس فلزات لندن پس از سقوط 4/0درصدی، با 2/0درصد کاهش به تنی 7455 دلار رسید. این هفته قیمت‌ها
1/1درصد پایین بود. در کومکس نیویورک مس برای تحویل ماه می با 3/0درصد افزایش به 3615/3 دلار در هر پوند رسید. در این روز بازارها در چین برای تعطیلات ملی بسته شده بود. کارگران در معادن مس شیلی که متعلق به بی ‌اچ‌ پی بیلیون و شرکت آنگلو آمریکایی است، در حال راه‌اندازی تظاهراتی برای امنیت شغلی بیشتر بودند؛ این تظاهرات انعکاسی از اعلام انجام اقداماتی توسط اتحادیه‌ای بود که به نمایندگی از کارگران تولید کودلکو دست به اعتصاب زده بودند. در این روز آلومینیوم، سرب و قلع در لندن افزایش، و نیکل و روی کاهش یافت.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها