شناسه خبر : 15198 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

گندم آلمان ۲۱۰یورو به ازای هر تن معامله شد

نوسانات شدید قیمت گندم در آمریکا

در سومین هفته ماه می، هر سه بازار معاملات گندم در آمریکا یعنی بازارهای CBOT، MGEX و KCBT گندم خود را با قیمت‌های بالاتری فروختند.

نگاه دادخواه‌
در سومین هفته ماه می، هر سه بازار معاملات گندم در آمریکا یعنی بازارهای CBOT، MGEX و KCBT گندم خود را با قیمت‌های بالاتری فروختند. اصلی‌ترین عامل افزایش قیمت‌ها را می‌توان به فروش صادرات بیش از حد نسبت داد. در میانه هفته قدرت خارجی بازار ذرت از بازار گندم حمایت کرد و در نتیجه محدودیت در ذخایر گندم بهاری، قیمت گندم MGEX نیز افزایش یافت. سطح پایه گندم قرمز سخت در نتیجه تقاضای بیشتر خصوصاً از جانب برزیل افزایش یافت. برزیل موقتاً تعرفه وارداتش را با تصویب واردات بیش از دو میلیون تن گندم بدون مالیات افزایش داد. USDA اعلام کرد فروش گندم تجاری 2013-2012 برای سومین هفته ماه می 239 هزار تن است که بالاتر از تخمین‌های 200 هزار تن است. اما در آخرین هفته ماه می، معاملات گندم در آمریکا شرایط متغیری داشت. کشف نهال‌هایی از گندم که به‌طور ژنتیکی اصلاح شده‌اند روی بازار معاملات تاثیر گذاشت. پیش‌بینی‌های سودمند ابتدای هفته، قیمت گندم را بالا برد اما آب و هوای نامساعد در میانه هفته به قیمت‌ها فشار وارد کرد. در روز جمعه تقاضای قوی برای صادرات از معاملات گندم حمایت کرد. در روز چهارشنبه USDA اعلام کرد چندین نهال گندم پیدا کرده که اصلاح ژنتیکی شده است. به دنبال این خبر ژاپن معامله گندم‌اش با آمریکا را لغو کرد و اروپا هم در بیانیه‌ای اعلام کرد در نظر دارد، گندم‌های وارداتی از آمریکا را بررسی کند. این مساله در دست مطالعه و بررسی است و هنوز مدرک معتبری برای اثبات آن در دست نیست. بازار گندم در روز پنجشنبه سقوط کرد اما در روز جمعه دوباره به قیمت‌های قبلی بازگشت. بارش‌های سودمند ابتدای هفته در روزهای بعد تبدیل به توفان‌های شدید با بارش سنگین، سیل و گردباد شد که محصول گندم قرمز سخت و گندم بهاری را که اخیراً بذر‌پاشی شده است، تهدید می‌کند. در گزارش روز جمعه USDA، فروش تجاری گندم برای تحویل 2013-2012، 359 هزار تن و برای تحویل 2014-2013، 728300 تن اعلام شد. در این هفته قیمت گندم در بازار اروپا افزایش یافت. اخبار منتشر‌شده از آمریکا بازار اروپا را تحت تاثیر قرار داد و امید به سوق کسب و کار صادرات از آمریکا به اروپا قیمت‌ها را بالا برد. نوسان قیمت در بازار آمریکا به دنبال کشف گندمی که اصلاح ژنتیکی شده، به بازار اروپا رونق داد. هرچند طبق نظر کارشناسان هنوز زود است که درباره تاثیر حتمی این موضوع روی معاملات صح بت شود اما معاملات آسیایی را قطعاً تحت تاثیر قرار داده است.
گندم milling پایه نوامبر در بازار معاملات پاریس 75/0 یورو یا 37/0 درصد افزایش یافت و به قیمت 25/205 یورو به ازای هر تن معامله شد. بارش باران در اروپای غربی با در نظر گرفتن اثراتی که بارش باران در آمریکا و شرایط نا‌متغیر جوی در روسیه داشته، سبب افزایش نگرانی درباره آسیب به محصولات شد. در این هفته خریداران تایلندی در مجموع 109 هزار تن گندم از کشورهای منطقه دریای سیاه خریداری کردند. در آلمان قیمت‌ها در نتیجه افزایش قیمت در بازار پاریس و شرایط قیمتی در بازار آمریکا، افزایش یافت. گندم milling استاندارد برای تحویل در هامبورگ به قیمت 210 یورو به ازای هر تن رسید. پیش‌بینی آب و هوای آفتابی در هفته بعد در آلمان از دیگر دلایل افزایش قیمت گندم است. در این هفته قیمت گندم خوراکی آلمان ثابت ماند و به قیمت 263 یورو به ازای هر تن معامله شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها