شناسه خبر : 14648 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بازگشت لویاتان*

سخنرانی اوباما در مراسم تحلیف امسال هر چند عاری از نکات روشنی درباره سیاست‌های چهار سال آینده دولت آمریکا بود‌، اما یک نکته در میان سخنرانی ۱۸دقیقه‌ای او بیش از هر چیزی نمود داشت و آن تاکید بر افزایش نقش دولت در چهار سال بعدی زمامداری اوست.

سخنرانی اوباما در مراسم تحلیف امسال هر چند عاری از نکات روشنی درباره سیاست‌های چهار سال آینده دولت آمریکا بود‌، اما یک نکته در میان سخنرانی 18دقیقه‌ای او بیش از هر چیزی نمود داشت و آن تاکید بر افزایش نقش دولت در چهار سال بعدی زمامداری اوست. بازگشت به دولت بزرگ هر چند در دوره قبلی ریاست‌جمهوری اوباما نیز مورد تاکید بود اما سخنرانی افتتاحیه دور دوم با مضمون اخلاقی و تاکید فلسفی بیشتری همراه بود. آمریکایی‌ها سال‌ها قبل از اینکه ریگان پایان عصر دولت بزرگ را اعلام کند نیز در همین ایستگاه بوده‌اند‌. جایی که قبل از این با پیمان نو(New Deal) فرانکلین روزولت و جامعه بزرگ (Great society) لیندون جانسون سال‌ها در آن توقف کرده‌اند. شاید روزی ریگان دیگری بیاید و از پایان دولت بزرگ سخن بگوید.

* لویاتان نام هیولایی است دریایی که در انجیل به آن اشاره شده و توماس هابز فیلسوف سیاسی قرن هفدهم بر اساس همین نام کتابی درباره مشروعیت دولت نوشته است.دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها