شناسه خبر : 14294 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

قهرمانان رشد اقتصادی ۲۰۱۳ کدام کشورها خواهند بود؟

رشد بازار آمریکا و افت بازار اروپا

مونا مشهدی‌رجبی: به دنبال انتشار گزارش تورم کشور چین و بیان این مطلب از طرف مقامات اقتصادی این کشور که امکان استفاده از سیاست‌های پولی قدرتمند در این برهه از زمان برای چین وجود ندارد،

بازارهای مالی اغلب کشورهای دنیا عکس‌العمل نشان دادند. طبق گزارش‌های موجود بازارهای سهام در اروپا در هفته منتهی به سیزدهم ژانویه سال 2013 میلادی افت ارزش را تجربه کردند. اقتصاد چین که در سال‌های گذشته به عنوان تنها امید و ناجی اقتصاد دنیا از رکود معرفی شده بود در حال حاضر با کاهش حجم و ارزش فعالیت‌های تولیدی و رشد تورم دست به گریبان است و برخی بر این باورند که اولین نشانه‌های بحران اقتصادی در این کشور مشاهده شده است. در آخرین ماه سال گذشته نرخ تورم در این کشور آسیایی 5/2درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرد در حالی که اغلب اقتصاددانان بر این باور بودند که در بدبینانه‌ترین حالت نرخ رشد تورم ماهانه در چین دو درصد باشد. از طرف دیگر در کشورهای مختلف آسیایی اخباری در مورد رکود اقتصادی و مواجهه آنها با بحران شنیده می‌شود که نگرانی فعالان بازارهای مالی را دوچندان کرده است. به عنوان مثال در هفته گذشته مقامات دولت ژاپن خبر از تزریق 115میلیارد دلار به اقتصاد این کشور دادند و هدف خود را تلاش برای خروج اقتصاد از رکود برای سومین بار طی پنج سال گذشته عنوان کردند. پیش‌بینی می‌شود با این تزریق ارزش تولید ناخالص داخلی کشور ژاپن دو درصد رشد کند و بیش از 600 هزار فرصت شغلی در این کشور ایجاد شود. مارک اندرسون مدیر سرمایه‌گذاری در بانک یو‌بی‌اس می‌گوید: علاوه بر گزارش تورم چین، گزارش منتشر‌شده توسط دولت آمریکا مبنی بر افزایش کسری تراز تجاری این کشور هم به روند افت بازارهای مالی در اروپا دامن زد. به گزارش وزارت بازرگانی آمریکا در ماه نوامبر سال 2012 میلادی کسری تجاری آمریکا به 7/48 میلیارد دلار رسید در حالی که در ماه اکتبر همین سال کسری تجاری این کشور برابر با 1/42 میلیارد دلار بوده است. وی ادامه داد: «البته هنوز هم نمی‌توان نسبت به آینده بازارهای مالی در سال 2013 میلادی ناامید شد زیرا بازارها بحران‌های بسیار سخت‌تری را پشت ‌سر گذاشته‌اند و با حمایت بدنه‌های اجرایی و سیاستگذاری می‌توان شاهد رشد بازار سهام اروپا در سال جاری بود. به نظر من با افزایش همزمان نرخ رشد اقتصادی دنیا و حمایت مالی از بازارهای اقتصادی در سراسر جهان می‌توان امیدوار بود که سرمایه‌گذاران از این بازار ناامید نشوند و دوباره به بازارهای مالی روی بیاورند.» اما با وجود این دو حادثه ناخوشایند اقتصادی در هفته مورد بررسی بازار سهام آمریکا بالاترین ارزش را طی پنج سال گذشته به دست آورد. تحلیلگران بازارهای مالی بر این باورند که آغاز فصل ارائه گزارش‌های مالی شرکت‌ها و امیدواری در مورد بهبود شرکای مالی و اقتصادی اغلب شرکت‌های فعال در بورس نسبت به سال‌های گذشته سبب شده است تا فشار‌های ناشی از گزارش کسری تجاری آمریکا و رشد تورم در چین نتواند در مسیر رشد بازار سهام آمریکا خللی ایجاد کند. در این هفته بیشترین رشد در بازارهای مالی به شرکت هیولت پاکارد اختصاص داشت. ارزش سهام این شرکت در هفته منتهی به سیزدهم ژانویه 7/6 درصد رشد کرد. شرکت امریکن اکسپرس هم در این هفته رشد را شاهد بود و ارزش سهام آن نسبت به هفته قبل از آن 7/2 درصد افزایش یافت.
به هر حال با وجود اینکه در اغلب هفته‌های سال بازارهای مالی آمریکا و اروپا تحت‌تاثیر تحولات جهانی عملکرد تقریباً مشابهی دارند ولی در این هفته رشد بازارهای آمریکا در خلاف جهت افت بازارهای اروپاست. تحلیلگران بر این باورند که همین اختلاف در روند حرکت بازارهای مالی دو منطقه نشان می‌دهد مسائل مختلفی روی اقتصاد داخلی آن کشورها اثرگذار است و همین تفاوت در عوامل مهم و اثرگذار در اقتصاد آنها می‌تواند زمینه‌ساز اختلاف بازارهای سهام و بازارهای مالی دو منطقه در طول سال شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها