شناسه خبر : 12612 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دعوای بی‌پایان دولت بزرگ

رونالد ریگان رئیس‌جمهور وقت آمریکا درسال ۱۹۸۱ گفته بود: دولت بزرگ راه‌حل مشکلات نیست، بلکه دولت خود مشکل است.

منبع‌: رویترز
استیو هلند
رونالد ریگان رئیس‌جمهور وقت آمریکا درسال 1981 گفته بود: دولت بزرگ راه‌حل مشکلات نیست، بلکه دولت خود مشکل است. 15 سال بعد رئیس‌جمهور دیگری و این بار از حزب مقابل به عرصه قدرت آمده بود‌. بیل کلینتون در سال 1996 گفت‌: عصر دولت بزرگ به پایان آمده است‌. بیش از سه‌دهه از آنچه معمار جنگ ستارگان در ستایش از دولت حداقلی گفته است گذشته است و انتظار نمی‌رود که اوباما به آن دیدگاه تمایلی داشته باشد. رئیس‌جمهور آمریکا در دومین مراسم تحلیفش سخنانی بر زبان راند که در آن نشانه‌ای از روحیه دولت‌ستیزی رهبران کاخ سفید نبود. اوباما در بیانیه‌ای توام با احساسات از نقش دولت به عنوان حامی اقشار آسیب‌پذیر جامعه حمایت کرد و به کنگره آمریکا علامت فرستاد که تصمیم او بر پشتیبانی از طرح‌‌های پر‌هزینه اجتماعی که جمهوریخواهان در کنگره به دنبال متوقف کردن‌اش هستند خدشه‌ناپذیر است.
مهم‌ترین محور سخنان اوباما به افزایش فرصت‌ها برای طبقه متوسط اختصاص داشت‌. سخنانی که به زعم کارشناسان می‌تواند علامتی از سرسختی وی در برابر جمهوریخواهان درخصوص دعوا بر سر هزینه اجرای طرح درمانی‌، خدمات درمانی و تامین اجتماعی و بازنشستگی باشد.
کاستن از ابعاد پر‌هزینه این طرح‌ها یکی از راه‌حل‌هایی است که از سو‌ی جمهوریخواهان برای کاهش کسری بودجه آمریکا مطرح می‌شود‌. دان استیوارت سخنگوی سناتور میچ مک کانل رهبر اقلیت جمهوریخواه در این باره گفته است: این سخنرانی بود که در آن به وضوح و صراحت از افزایش نقش دولت و ابعاد حضور آن در اقتصاد حمایت شد‌. این در حالی است که خواسته‌ای ملی و اراده‌ای فرا‌حزبی در کشور وجود دارد که اولویت کنونی را کاستن از هزینه‌های واشنگتن می‌داند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها