شناسه خبر : 12109 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تسهیل مقداری ادامه می‌یابد

لبخند بازار به بیانیه فدرال رزرو

بازار طلای دنیا در طول سال با نوسانات زیادی روبه‌رو می‌شود ولی دلیل این نوسانات را می‌توان در دو دسته مجزا قرار داد. دسته اول تجارت طلا به دلیل ترس است و دسته دوم تجارت طلا به دلیل عشق است.

بازار طلای دنیا در طول سال با نوسانات زیادی روبه‌رو می‌شود ولی دلیل این نوسانات را می‌توان در دو دسته مجزا قرار داد. دسته اول تجارت طلا به دلیل ترس است و دسته دوم تجارت طلا به دلیل عشق است.
تجارت طلا به دلیل ترس به دلایل تنش‌زایی که در اقتصاد و سیاست دنیا ایجاد می‌شود، ارتباط دارد. مردم و بازرگانان به دلیل ترس از وقوع جنگ یا وضع قانونی در سطح ملی که روی اقتصاد خانوار آنها یا بازارهای مالی اثر منفی بر جای بگذارد اقدام به خرید طلا می‌کنند و این خرید طلا نه برای استفاده یا تجارت بلکه تنها برای حفظ ارزش دارایی‌های آنهاست. این اتفاقی است که در زمان آغاز رکود اقتصادی دنیا و بحران در بازارهای مالی افتاد و زمینه را برای رسیدن قیمت هر اونس طلا تا مرز 1800 دلار هم فراهم کرد. در ماه‌های اخیر هم انتشار اخباری در مورد احتمال درگیری نظامی آمریکا با سوریه سبب شد تا قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی رشد کند و بازارهای مالی با شوک‌های بزرگی مواجه شوند. اما جنبه دوم تجارت طلا به دلیل عشق است. این تجارت به معنای خرید طلا برای هدیه دادن به نزدیکان و افرادی است که دوست‌شان ‌داریم و این تجارت در بسیاری از کشورهای دنیا از قبیل کشور هند و چین رونق بسیار زیادی دارد. از طرف دیگر تمایل برای خرید طلا برای هدیه دادن در تعطیلات مهم و اعیاد بیشتر هم می‌شود.
مطالعه بازار طلا طی 40 سال گذشته نشان می‌دهد همیشه خرید طلا برای هدیه دادن در ماه سپتامبر بیشترین نرخ را داشته است و در ماه سپتامبر سال جاری هم مبادله طلا در بازار جهانی با رشد 3/2 درصدی مواجه شده است.
ماه برگزاری جشن‌های عروسی در کشور هند ماه اکتبر است و به همین دلیل خرید طلا در سپتامبر رونق زیادی دارد.

هند و چین بزرگ‌ترین مصرف کنندگان طلا
هند بزرگ‌ترین خریدار طلا در دنیاست. تقاضا برای خرید طلا در مراسم مذهبی و عروسی‌ها در این کشور بسیار زیاد است. به همین دلیل اعیاد و فستیوال‌های شادی این کشور اهمیت زیادی برای فعالان بازار طلا دارد. مثلاً جشن برداشت محصول در میان کشاورزان هندی یا جشن باران در این کشور که در نیمه دوم سال است عاملی است که می‌تواند بازار طلای دنیا را متحول کند. از طرف دیگر جشن پنج‌روزه مذهبی در کشور هند در ماه اکتبر هم انگیزه دیگری برای خرید طلا در این کشور است. از طرف دیگر در ماه دسامبر میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا برای تعطیلات سال نو میلادی در کنار خانواده جمع می‌شوند و هدایایی به هم می‌دهند که طلا و جواهرات هم سهم زیادی در این هدایا دارد و در نهایت در انتهای ژانویه هم جشن سال نو چینی‌ها برگزار می‌شود و در این زمان هم طلا به عنوان هدیه‌ای محبوب بین خانم‌ها خریداری می‌شود. اهمیت زیاد خریداران هندی و چینی در بازار طلای دنیا می‌تواند جهت‌گیری آینده بازار طلا را تا حدودی مشخص کند. مطالعاتی که اخیراً روی هزار خریدار هندی و هزار خریدار چینی انجام شده است نشان می‌دهد انتظار آنها از قیمت طلا سیر نزولی داشته است. این افراد در ماه ژوئن پیش‌بینی کرده بودند متوسط قیمت طلا در سال 2013 میلادی برابر با 1400 دلار باشد ولی در ماه آگوست اعلام کردند که انتظار دارند متوسط قیمت طلا در بازار جهانی به 1200 دلار تنزل یابد.
در این شرایط تقاضای خود برای خرید طلا را به زمانی موکول کردند که متوسط قیمت هر اونس طلا در بازار کاهش یافت و این مساله خود عاملی شد برای کاهش تقاضا و فشار بیشتر بر روند کاهشی قیمت طلا.
بنابراین با در نظر گرفتن آرام‌تر شدن فضای سیاسی و اقتصادی دنیا و از بین رفتن عامل ترس در مبادله طلا و پیش‌بینی کاهش قیمت این فلز ارزشمند توسط خریداران هندی و چینی و توقف موقتی مبادله طلا به عنوان هدیه در این دو کشور انتظار می‌رود در ماه‌های آتی شاهد تنزل بیشتر قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی باشیم.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها