شناسه خبر : 22143 لینک کوتاه

تکاپو برای رشد

به‌کارگیری تمام منابع سازمان برای بهبود کیفیت

در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری و رویکردهای تولید‌محور رئیس‌جمهور، مدیرعامل محترم شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، مهم‌ترین اهداف سال 95 را شامل کاهش هزینه‌ها، افزایش تولید، صادرات کنسانتره، تسریع در به بهره‌برداری رساندن پروژه‌ها، توجه به پتانسیل‌های انسانی شرکت، ایجاد انگیزه و همین‌طور بهبود کیفیت محصولات تولیدی عنوان کردند و تمام منابع سازمان را در جهت این اهداف به‌کار گرفته‌اند.

در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری و رویکردهای تولید‌محور رئیس‌جمهور، مدیرعامل محترم شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، مهم‌ترین اهداف سال 95 را شامل کاهش هزینه‌ها، افزایش تولید، صادرات کنسانتره، تسریع در به بهره‌برداری رساندن پروژه‌ها، توجه به پتانسیل‌های انسانی شرکت، ایجاد انگیزه و همین‌طور بهبود کیفیت محصولات تولیدی عنوان کردند و تمام منابع سازمان را در جهت این اهداف به‌کار گرفته‌اند. در راستای این اهداف می‌توان به نتایج زیر اشاره کرد:

1- در سال 95 بیش از 20 میلیون تن محصول تولید شد که حدود 13 میلیون کنسانتره و هفت میلیون گندله بوده و با توجه به تولید 16 میلیون تن محصول در سال 94 رشد 25‌درصدی در تولید محصولات شرکت (رشد 35‌درصدی در گندله و 20‌درصدی در کنسانتره) را شاهد بوده‌ایم. همچنین تولید محصولات سال 95 نسبت به سال 93 نیز 49 درصد رشد داشته است. 2- کارخانه‌های مگنتیت، پلیکام، هماتیت و گندله‌سازی شماره یک موفق به عبور از ظرفیت اسمی خود شدند و رکوردهای تولید روزانه، ماهانه و سالانه را به ثبت رسانده‌اند. 3- کارخانه گندله‌سازی شماره 2 که در مهرماه راه‌اندازی شد در سریع‌ترین زمان ممکن به ظرفیت اسمی رسیده است به‌طوری که گندله‌سازی شماره یک پس از گذشت دو سال به تولید ماهانه بالای 300 هزار تن رسید و این در حالی است که گندله‌سازی شماره 2 پس از گذشت سه ماه از زمان راه‌اندازی موفق به این امر شد. 4- در اکثر پارامترهای کیفی محصولات تولیدی شاهد بهبود پارامتر کیفی مربوطه بوده‌ایم. 5- در سال 95 حمل محصولات به بیش از 13 میلیون تن رسید که رشد 50‌درصدی را نسبت به سال قبل شاهد بوده‌ایم.

تولید سال 96 در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر افزایش تولید و کاهش وابستگی به گندله خارج برنامه‌ریزی شده است. از این‌رو برنامه سال 96 شامل 22 میلیون تن محصول برنامه‌ریزی شده است که از این میزان حدود 13 میلیون تن کنسانتره آهن و 9 میلیون تن گندله خواهد بود. با تحقق 9 میلیون تن گندله، صنایع فولادی کشور نیازی به خرید گندله از خارج نخواهند داشت. در سال 95 با رویکرد اقتصاد مقاومتی مدیرعامل محترم مبنی بر افزایش بهره‌وری، بیش از 20 میلیون تن محصول تولید شد که حدود 13 میلیون کنسانتره و هفت میلیون گندله بوده و با توجه به تولید 16 میلیون تن محصول در سال 94 رشد 25‌درصدی در تولید محصولات شرکت (رشد 35‌درصدی در گندله و 20‌درصدی در کنسانتره) را شاهد بوده‌ایم. همچنین تولید محصولات سال 95 نسبت به سال 93 نیز 49 درصد رشد داشته است. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر دارای دو دپارتمان با عناوین «اصلاح خطوط» و «برنامه‌ریزی و طرح‌های توسعه‌ای» است که بخش اصلاح خطوط وظیفه انجام اصلاحات و بهبود در خطوط تولیدی موجود را بر عهده ‌دارد و بخش طرح‌های توسعه وظیفه احداث پروژه‌های جدید را عهده‌دار است. از مهم‌ترین پروژه‌های توسعه‌ای که در سال 95 به بهره‌برداری رسید، می‌توان به پروژه پنج میلیون تنی گندله‌سازی شماره 2 که منجر به خودکفا شدن تولید گندله کشور شد و همچنین به بهره‌برداری رسیدن خطوط کنسانتره 5 و 6 در سال 94 اشاره کرد. همچنین در سال جاری خط 7 کنسانتره به بهره‌برداری خواهد رسید.

سیاست اصلی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در حوزه صادرات ابتدا تامین مواد اولیه کارخانه‌های فولادی داخل کشور و سپس صادرات مازاد محصولات خود بوده است. در راستای همین سیاست با توجه به عدم مازاد تولید گندله در کشور در سال گذشته و سالیان قبل شرکت گل‌گهر هیچ تناژ گندله‌ای صادر نکرده است. اما در حوزه کنسانتره در سال 95 حدود سه میلیون و 500 هزار تن صادرات کنسانتره داشتیم که نسبت به سال قبل 24 درصد رشد داشته‌ایم. در سال جاری (96) هم سیاست صادرات مشابه سال 95 خواهد بود. بازار سنگ‌آهن به‌شدت وابسته به اقتصاد و تولید کشور چین است به‌طوری که سال گذشته میلادی رشد شدید قیمت سنگ‌آهن سبب شد بر تولید آن در چین افزوده شود. همچنین تولیدکنندگان بزرگ سنگ‌آهن یعنی چهار شرکت ریوتینتو، بی‌اچ‌پی بیلیتون، ویل‌اس‌ای و فورتسکیو سرمایه‌گذاری‌های عظیم برای افزایش ظرفیت تولید کرده‌اند در نتیجه نمی‌توان انتظار داشت در عرضه این ماده خام اختلال به‌وجود آید. از سوی دیگر میزان بالای ذخیره سنگ‌آهن در بنادر چین و افزایش تولید در این کشور و خارج از آن، از رشد قیمت‌ها حداقل تا انتهای سال جاری میلادی جلوگیری خواهد کرد. مدتی طول خواهد کشید تا ذخایر سنگ‌آهن در بنادر چین کاهش یابد و تولید در داخل این کشور کمتر شود. نکته مهم این است که مصرف فولاد چین افزایش نخواهد یافت و برخی عوامل ممکن است سبب کاهش تولید این ماده خام شود. در صورت تحقق این امر قیمت سنگ‌آهن فشار بیشتری تحمل خواهد کرد. از دید تحلیلگران موسسه بی‌ام‌آی، کاهش تدریجی نرخ رشد اقتصاد چین در آینده و تاکید دولت بر توسعه بخش خدمات سبب خواهد شد میزان تولید فولاد کاهش یابد. چین به تنهایی نیمی از کل فولاد جهان را تولید می‌کند و هرگونه تغییر در سیاست‌های اقتصادی این کشور تاثیری بزرگ بر قیمت سنگ‌آهن خواهد داشت.

طبق دیدگاه مدیر‌عامل محترم شرکت، حفظ محیط زیست به‌عنوان یک هدف مهم از مجموعه اهداف شرکت دیده شده است و مورد اهتمام ویژه قرار گرفته است به‌طوری که می‌توان در راستای این هدف به پروژه گوگرد‌زدایی و کاهش آلایندگی خروجی گندله‌سازی شماره یک و طرح کمربند سبز (درختکاری) فاصله 50 کیلومتری جاده بین سیرجان و شرکت گل‌گهر اشاره کرد. در حوزه ایمنی نیز کلیه افراد اعم از کارفرما و پیمانکار ملزم به رعایت اصول ایمنی بوده و در صورت عدم پایبندی به اصول ایمنی از ادامه کار پیمانکار جلوگیری به عمل خواهد آمد. چشم‌انداز شرکت بر اساس برنامه 20-20-5 تدوین شده است که به معنی 20 میلیون تن کنسانتره، 20 میلیون تن گندله و پنج میلیون تن مقاطع فولادی است. در راستای دستیابی به این اهداف پروژه انتقال آب خلیج فارس و فاضلاب سیرجان مصوب و برای تامین آب طرح‌هایی چشم‌انداز شرکت استارت زده شده است. همچنین می‌توان به پروژه‌های آهن اسفنجی و ذوب نورد شرکت جهان فولاد و شرکت توسعه آهن فولاد، طرح احداث کارخانه فروسیلیس و... اشاره کرد. 

دراین پرونده بخوانید ...