شناسه خبر : 21789 لینک کوتاه

بازار مواد غذایی در ایران چه وضعیتی دارد؟

متنوع اما پرنوسان (اینفوگرافیک)

افزایش تقاضای مواد خوراکی به دلیل افزایش جمعیت سبب شده که بازار تولید مواد غذایی در کل جهان بازاری جذاب و پویا باشد. ایران هم به دلیل داشتن ظرفیت بالقوه و بالفعل در زمینه کشاورزی و صنایع غذایی رتبه سوم تنوع غذایی را در جهان دارد چرا که از بین 70 فرآورده و ماده غذایی، ایران تولیدکننده 30 نوع آن است.

افزایش تقاضای مواد خوراکی به دلیل افزایش جمعیت سبب شده که بازار تولید مواد غذایی در کل جهان بازاری جذاب و پویا باشد. ایران هم به دلیل داشتن ظرفیت بالقوه و بالفعل در زمینه کشاورزی و صنایع غذایی رتبه سوم تنوع غذایی را در جهان دارد چرا که از بین 70 فرآورده و ماده غذایی، ایران تولیدکننده 30 نوع آن است. تنوع تولید مواد غذایی از یک‌سو و قرار گرفتن ایران در مسیر ترانزیت بین‌المللی از سوی دیگر این انتظار را ایجاد می‌کند که ایران کشوری توانمند در زمینه تولید و صادرات مواد غذایی باشد. اما آیا صنایع مواد غذایی در ایران توانسته از بازار جذاب منطقه استفاده کند؟

مساله دیگر این است که صنعت مواد غذایی از جمله بخش‌هایی است که عرصه برای فعالیت بخش خصوصی در آن باز است و بخش اعظم سرمایه‌گذاری در این صنعت از سوی بخش خصوصی انجام می‌شود. اما سوال دیگر این است که وضعیت صنایع غذایی مختلف در ایران چگونه است و این صنایع با چه مشکلاتی مواجه‌اند؟ در فصل پیش رو به وضعیت صنایع مختلف در ایران، مشکلات و چالش‌های آنان پرداخته‌ایم. 

تجارت‌فردا-قیمت وسرانه مصرف

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها