شناسه خبر : 31241 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

یاوه‌گویی

رئیس‌جمهوری: آمریکایی‌ها مشغول یاوه‌گویی شده‌اند

جدال ایران و آمریکا هفته گذشته به اوج رسید. آمریکا در واکنش به شکار پهپاد آمریکایی توسط ایران اعلام کرد که هشت فرمانده ارشد سپاه پاسداران را در لیست تحریم‌های خود قرار داده و وزیر خارجه و مقام معظم رهبری ایران را نیز تحریم می‌کند. رئیس‌جمهوری کشورمان نیز در واکنش به این ادعاها گفت: کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده است.

حسن روحانی با بیان اینکه اخیراً آمریکایی‌ها، سردرگم شده و کارهای عجیب و غریب انجام می‌دهند که تا به حال در دنیای سیاست سابقه نداشته اظهار کرد: آنها دچار ناتوانی ذهنی شده‌اند. امروز کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده و نمی‌داند چه کاری انجام می‌دهد. امروز در هیات حاکمه آمریکا یک سرخوردگی عجیب و سردرگمی بزرگ به وجود آمده است؛ آنها سرخورده شده‌اند، چراکه هر اقدامی می‌کنند، به نتیجه نمی‌رسد و تاثیری ندارد. آنها توقع داشتند کشور را در مدت دو تا سه ماه برهم بریزند اما می‌بینند که هر اقدامی می‌کنند، ملت ایران محکم‌تر و با روحیه بهتر در عرصه‌های مختلف حرکت می‌کند.

دست سپاه و وزارت دفاع را می‌بوسم

رئیس‌جمهوری با اشاره به انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا در تجاوز به حریم هوایی کشورمان گفت: از لحاظ نظامی کشف پهپاد به دلیل شرایط ساختمان تشکیلاتی و اندازه فیزیکی آن، آسان نیست، ضمن اینکه این نوع پهپادها در ارتفاع بالای 50 هزار پا پرواز می‌کنند. گاهی پرنده‌ای حریم هوایی کشور را نقض می‌کند و فرصت برای مقابله با آن وجود دارد، اما در برخورد با این نقض حریم هوایی کشور در دقایق اولیه با آن برخورد کردیم و این پهپاد پس از نقض حریم هوایی ایران و عدم توجه به چندین اخطار بلافاصله با استفاده از یک سامانه کاملاً ایرانی مورد هدف قرار گرفت که این بسیار ارزشمند است. اگر این پهپاد به وسیله سامانه‌ای مانند اس 300 مورد هدف قرار می‌گرفت آنقدر اقدامی حائز اهمیت به‌شمار نمی‌رفت اما این سامانه، موشک و رادار آن ساخت ایران است و من دست همه آنهایی که این صنعت داخلی را در وزارت دفاع ساخته و آنهایی که از این ابزار در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به خوبی استفاده کردند، می‌بوسم.

روحانی افزود: ما به دنبال تحقیر آمریکا نیستیم، اما این اقدام، موجب ایجاد روحیه بزرگ برای ملت ایران شد و ثابت کرد که ما توانمندی لازم را در مقابله با تهدید دشمنان دارا هستیم. متجاوز در حریم هوایی کشور ما پس از چند دقیقه منهدم می‌شود و این نشان‌دهنده قدرت ماست. صبر ما تا ابتدای خط قرمزهای ماست و مرزهای کشور خط قرمز ماست و وقتی هواپیمایی از مرزهای ما عبور می‌کند،‌ از خط قرمز ما عبور کرده و اجازه دفاع از خود داریم. او افزود: آمریکایی‌ها اعم از پنتاگون، سنتکام و کاخ سفید در این مدت به طور کامل از این اقدام سردرگم شدند و در این بین مشغول به اقدامات غیرمعقول و یاوه‌گویی شده‌اند.

ترامپ عقلش را از دست داده

رئیس‌جمهوری با اشاره به اقدام اخیر آمریکا در اعمال تحریم‌های جدید، علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت:‌ تحریم بالاترین مقام سیاسی، اجتماعی، دینی و معنوی یک کشور که نه‌تنها رهبر ایران، بلکه رهبر عاشقان انقلاب اسلامی و مسلمانان و شیعیان در سراسر جهان است، اقدامی مضحک و وقیحانه است. امروز جمع کثیری از مردم در لبنان، سوریه، افغانستان، پاکستان، هند و سایر نقاط جهان اعم از شیعه و غیرشیعه، علاقه‌مند، عاشق و مطیع فرامین رهبر معظم انقلاب هستند و اینکه یک انسان عقل خود را از دست داده و دست به اقدامی وقیحانه بزند، خنده‌دار است. او با اشاره به اینکه آمریکا در تحریم جدید خود تصرف اموال رهبری را عنوان کرده، گفت: اموال رهبری تنها یک حسینیه و یک خانه ساده است؛ رهبر ایران مانند سایر رهبران دنیا نیست که در حساب‌های خارجی خود میلیون‌ها دلار داشته باشد که بخواهند آن را تصرف یا مسدود کنند.

روحانی سر دادن شعار مذاکره از سوی آمریکایی‌ها و تصمیم به تحریم وزیر خارجه ایران همزمان با آن را نشان از دروغگویی دشمنان ملت ایران دانست و گفت: آمریکایی‌ها خودشان بلافاصله دروغگویی خود را ثابت کردند، چراکه اگر به دنبال مذاکره بودند از شرایطی که به واسطه مذاکره به وجود آمده بود، خارج نمی‌شدند. رئیس‌جمهور با اشاره به مذاکرات فشرده و طولانی‌مدت ظریف به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با وزرای خارجه آمریکا گفت: در تاریخ انقلاب ایران سابقه نداشته که وزیر خارجه ایران با وزیر خارجه آمریکا، به طور مداوم حدود 17 شبانه‌روز با هم مذاکره داشته باشند، اما در جریان توافق برجام این اتفاق افتاد و نشان داد که ما اهل مذاکره هستیم و در آن مذاکره هم به نتیجه رسیدیم. روحانی یادآوری کرد: دولت در ماه‌های اخیر اقدامات بسیار مهمی در زمینه کاهش تعهدات خود در برجام انجام داده که آمریکایی‌ها به‌رغم آنکه برجام را معاهده‌ای بد می‌دانستند از این کاهش تعهدات به شدت عصبانی هستند.

ادعای ارتباط یک زن با 16 مدیر وزارت نفت

دو تن از نمایندگان مجلس از نفوذ یک زن در وزارت نفت خبر دادند. ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد، مدعی شد نهادهای امنیتی یک زن را در وزارت نفت به ‌عنوان جاسوس بازداشت کرده‌اند. او با طرح این ادعا در گفت‌وگو با تسنیم، گفت: این خانم تبعه ایران و نفوذی بوده است. این فرد با 16 مدیر وزارت نفت در ارتباط بوده و قصد تاثیرگذاری بر آنها را داشته است. حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر نیز مدعی دستگیری اعضای باند نفوذی در وزارت نفت و نقش یک زن در این باند شد. او در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اخیراً نهادهای امنیتی یک باند نفوذی را دستگیر کردند. در راس این باند خانمی قرار داشت که با نفوذ بین ۱۶ نفر از مدیران مهم و تاثیرگذار وزارت نفت توانسته بود تصمیمات مهمی را در وزارت نفت مسکوت بگذارد و ضربه کاری را در این جنگ اقتصادی به کشور وارد کند. این مقامات با همراهی این خانم تصمیمات غلطی را در جهت خواسته‌های دشمن و علیه منافع ملی کشور اتخاذ می‌کردند.

در پی انتشار ادعاهای این دو نماینده، رئیس سازمان حراست صنعت نفت گفت: «وزارت نفت و سازمان حراست این وزارتخانه از چنین خبری بی‌اطلاع است.» حسین حاجی‌حسینی اعلام کرد: «به اطلاع مردم شریف ایران می‌رساند وزارت نفت و سازمان حراست این وزارتخانه از چنین خبری بی‌اطلاع بوده و هیچ‌یک از مدیران ارشد و تصمیم‌گیر وزارت نفت تاکنون در این مورد احضار یا بازداشت نشده‌اند و هیچ تذکر بازدارنده‌ای نیز در این باره از طرف نهادهای امنیتی به مسوولان ذی‌ربط در این وزارتخانه، داده نشده است. چگونه امکان دارد دستگاه‌های امنیتی از جمله دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، هیچ اطلاعاتی در این مورد به وزارت نفت که مورد این حمله قرار گرفته، نداده باشند و در مقابل، اطلاعات این سوژه امنیتی را در اختیار این دو نماینده محترم مجلس قرار داده باشند؟» از سوی دیگر برخی خبرگزاری‌ها مدعی شدند یک مقام آگاه در وزارت اطلاعات خبر مذکور را نادرست اعلام کرده است.

با این حال در نهایت دادستان کل کشور خبر را تایید کرد. محمدجعفر منتظری در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در خصوص نفوذ یک زن به وزارت نفت گفت: فقط می‌توانیم بگوییم که چنین جرمی صورت گرفته است اما جزئیات قابل انتشار نیست، وقتی چنین مشکلی پیش می‌آید و روند تحقیق آغاز می‌شود دستگاه قضا از نظر قانونی مجاز به افشای اطلاعات نیست البته افشای اطلاعات به مصلحت کشور و عامه مردم نیست، زیرا اطلاعات ناقص و بی‌اساس به درد کسی نمی‌خورد پس باید تا پایان تحقیقات و کامل شدن اطلاعات صبر کرد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، نیز در نشست خبری روز چهارشنبه پنجم تیرماه به بازداشت یک خانم در ارتباط با وزارت نفت اشاره کرد و گفت: این خانم کارمند یک شرکت اروپایی است. معمولاً این شرکت‌های خارجی که با دستگاه‌های اجرایی کار می‌کنند اطلاعات را نیز جمع‌آوری می‌کنند ولی اینکه جمع‌آوری این اطلاعات اقدام جاسوسی است یا خیر به بررسی نیاز دارد. آن‌طور که ایسنا گزارش داده،‌ ربیعی در ادامه افزود: البته این‌گونه بیان شد که این خانم با ۱۶ فرد در ارتباط بوده است که بیان این مساله به این شکل یک بیان اسلامی نیست. وزارت اطلاعات بررسی بیشتری را دارد انجام می‌دهد و قوه قضائیه نیز نتیجه را اعلام خواهد کرد.

ماجرای اختلاف در دولت

هفته گذشته اخباری منتشر شد از بروز اختلاف بین رئیس‌جمهوری و معاون اول او در جلسه روز شنبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی. ماجرا از این قرار بود که روز شنبه اول تیرماه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه و برخی مسوولان دولتی از جمله معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد. یک روز پس از برگزاری این جلسه، سایت انتخاب که گفته می‌شود به اصلاح‌طلبان نزدیک است، ادعای «جر و بحث تند روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول» را مطرح کرد و نوشت: «در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه‌ای در روز شنبه، روحانی خطاب به جهانگیری می‌گوید که شما و اصلاح‌طلبان به دنبال سرنگونی دولت هستید. جهانگیری، اما در واکنش به این سخنان روحانی، اظهارات تندی بر زبان نمی‌آورد، اما تصمیم به ترک جلسه را می‌گیرد، اما لاریجانی از او می‌خواهد جلسه را ترک نکند. معاون اول رئیس‌جمهور پس از اظهارات تند و تیز روحانی خطاب به او در جلسه‌ای در روز شنبه، از دولت قهر کرده و از دیروز در محل کار خود حاضر نشده است. جهانگیری پس از پایان جلسه، راهی منزل شده و در محل کار خود حاضر نمی‌شود. چندین تن از وزرا، طی دیروز و امروز با جهانگیری در منزلش دیدار کرده‌اند و خواستار بازگشت او به سرکارش شده‌اند، امری که هنوز محقق نشده است. محمدجواد ظریف از جمله وزرایی است که برای وساطت، به منزل جهانگیری رفته است.»

 پس از انتشار این خبر، کاظم پالیزدار مشاور معاون اول رئیس‌جمهور در گفت‌وگویی، اعلام کرد: جلسه هیات دولت دقایقی پیش آغاز شده و آقای جهانگیری هم با قوت در این جلسه حضور دارند. علی ربیعی، سخنگوی دولت، نیز در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با شبکه خبر، توضیح داد: بین اختلاف نظر و قهر، تفاوت وجود دارد. طرح موضوع قهر در شأن آقای جهانگیری نیست و صحت ندارد. هم‌اکنون جلسه دولت به ریاست آقای جهانگیری در جریان است. در این جلسه، سقف بودجه، ۳۸۶ هزار میلیارد تومان بسته شد. در جلسات سطوح بالا، نظرات با صراحت بیان می‌شود. بحث بودجه، مرتبط با زندگی مردم است و دیدگاه‌های مختلفی درباره آن مطرح می‌شود که ممکن است با یکدیگر تناقض داشته باشند. نباید اختلاف درباره ساختار بودجه را به اختلاف در سایر مسائل تعمیم داد؛ این امری غیراخلاقی است و معمولاً این شایعات در این روزها که دولت مشغله زیادی دارد، مطرح می‌شود. با انتشار خبر و تصویر حضور جهانگیری در جلسه هیات دولت روز یکشنبه دوم تیرماه، سایت انتخاب با تکرار ادعاهای قبلی خود نوشت: «به دنبال دلخوری جهانگیری از روحانی بابت اظهارات تندش در جلسه‌ای در روز گذشته، امروز رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت از معاون اول دلجویی کرد.»

دراین پرونده بخوانید ...