شناسه خبر : 24922 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

در مسیر وحدت

رئیس‌جمهور: اعتدال راهی است که در سایه آن وحدت به دست می‌آید

اعتدال را راه‌حل ایجاد وحدت می‌داند و می‌گوید منظور ما از وحدت نه آن است که همه پیرو یک دین باشند و دیگر مذاهب از میدان خارج شوند، نه آنکه در جهان اسلام یک زبان حاکم باشد و نه آنکه همه اقوام و نژادها تبدیل به یک قوم و نژاد شوند. ما قطعاً با هم اختلاف خواهیم داشت، اما این، مانع وحدت ما نمی‌شود. این سخنان را حسن روحانی در مراسم افتتاحیه سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گفت.

اعتدال را راه‌حل ایجاد وحدت می‌داند و می‌گوید منظور ما از وحدت نه آن است که همه پیرو یک دین باشند و دیگر مذاهب از میدان خارج شوند، نه آنکه در جهان اسلام یک زبان حاکم باشد و نه آنکه همه اقوام و نژادها تبدیل به یک قوم و نژاد شوند. ما قطعاً با هم اختلاف خواهیم داشت، اما این، مانع وحدت ما نمی‌شود. این سخنان را حسن روحانی در مراسم افتتاحیه سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گفت. او خطاب به تروریست‌های منطقه گفت: شما بین اقوام، بین شیعه و سنی و مذاهب مختلف فاصله انداختید، اگر نه اینها با یکدیگر هیچ اختلافی ندارند. شیعه و سنی در طول تاریخ همواره با هم برادر بودند. او تاکید کرد اکنون هم ما برای تحقق تمدن اسلامی راهی جز برادری و در کنار هم بودن نداریم. ما نیاز به اتحاد و وحدت داریم و معتقدم که وحدت و اتحاد و توسعه در سایه آن، جز از طریق اعتدال و میانه‌روی ممکن نیست. با خشونت، افراط و ترور هرگز به مقصد وحدت و تمدن نوین اسلامی نخواهیم رسید. حسن روحانی به اقدامات تروریستی و بانیان آن اشاره کرد و گفت: همه می‌دانند القاعده و تروریست‌ها را در شرق منطقه در افغانستان و پاکستان چه کسانی ایجاد کردند و می‌دانیم که چه کسانی به تروریست‌ها پول و سلاح داده و به آنان کمک‌های فنی و اطلاعاتی کرده‌اند، گر چه در نهایت این ماری که آنها برای نیش زدن به دیگران در آستین خود پرورانده بودند به خودشان نیز حمله کرد و آنها را هم گزید و آنها نیز از آثار تروریسم بی‌بهره نماندند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اولین فاجعه‌ای که در منطقه واقع شده و کمتر به آن توجه می‌شود، فرصت‌سوزی‌هایی است که استکبار و صهیونیسم به عنوان ثمره‌ای شوم برای این منطقه به ارمغان آورده است. جنگ‌ها پایان می‌یابد اما کینه‌ای که استکبار با حمایت از خونریزان ایجاد کرده سال‌ها باقی خواهد ماند. 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها