شناسه خبر : 24922 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

در مسیر وحدت

رئیس‌جمهور: اعتدال راهی است که در سایه آن وحدت به دست می‌آید

اعتدال را راه‌حل ایجاد وحدت می‌داند و می‌گوید منظور ما از وحدت نه آن است که همه پیرو یک دین باشند و دیگر مذاهب از میدان خارج شوند، نه آنکه در جهان اسلام یک زبان حاکم باشد و نه آنکه همه اقوام و نژادها تبدیل به یک قوم و نژاد شوند. ما قطعاً با هم اختلاف خواهیم داشت، اما این، مانع وحدت ما نمی‌شود. این سخنان را حسن روحانی در مراسم افتتاحیه سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گفت.

اعتدال را راه‌حل ایجاد وحدت می‌داند و می‌گوید منظور ما از وحدت نه آن است که همه پیرو یک دین باشند و دیگر مذاهب از میدان خارج شوند، نه آنکه در جهان اسلام یک زبان حاکم باشد و نه آنکه همه اقوام و نژادها تبدیل به یک قوم و نژاد شوند. ما قطعاً با هم اختلاف خواهیم داشت، اما این، مانع وحدت ما نمی‌شود. این سخنان را حسن روحانی در مراسم افتتاحیه سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گفت. او خطاب به تروریست‌های منطقه گفت: شما بین اقوام، بین شیعه و سنی و مذاهب مختلف فاصله انداختید، اگر نه اینها با یکدیگر هیچ اختلافی ندارند. شیعه و سنی در طول تاریخ همواره با هم برادر بودند. او تاکید کرد اکنون هم ما برای تحقق تمدن اسلامی راهی جز برادری و در کنار هم بودن نداریم. ما نیاز به اتحاد و وحدت داریم و معتقدم که وحدت و اتحاد و توسعه در سایه آن، جز از طریق اعتدال و میانه‌روی ممکن نیست. با خشونت، افراط و ترور هرگز به مقصد وحدت و تمدن نوین اسلامی نخواهیم رسید. حسن روحانی به اقدامات تروریستی و بانیان آن اشاره کرد و گفت: همه می‌دانند القاعده و تروریست‌ها را در شرق منطقه در افغانستان و پاکستان چه کسانی ایجاد کردند و می‌دانیم که چه کسانی به تروریست‌ها پول و سلاح داده و به آنان کمک‌های فنی و اطلاعاتی کرده‌اند، گر چه در نهایت این ماری که آنها برای نیش زدن به دیگران در آستین خود پرورانده بودند به خودشان نیز حمله کرد و آنها را هم گزید و آنها نیز از آثار تروریسم بی‌بهره نماندند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اولین فاجعه‌ای که در منطقه واقع شده و کمتر به آن توجه می‌شود، فرصت‌سوزی‌هایی است که استکبار و صهیونیسم به عنوان ثمره‌ای شوم برای این منطقه به ارمغان آورده است. جنگ‌ها پایان می‌یابد اما کینه‌ای که استکبار با حمایت از خونریزان ایجاد کرده سال‌ها باقی خواهد ماند.