شناسه خبر : 22881 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تعیین اعضای مجمع

سید‌محمود هاشمی‌شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

در حکمی از سوی مقام معظم رهبری، آیت‌الله سید محمود هاشمی‌شاهرودی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده گرفت. هاشمی شاهرودی که پیش از این در سال‌های 78 تا 88 برای دو دوره مسوولیت ریاست قوه قضائیه را برعهده داشت و ناطق‌نوری مدت‌ها پیش در کتاب خاطراتش درباره او نوشته بود: «آیت‌الله سید‌محمود هاشمی‌شاهرودی نه جزو جناح راست یا چپ بوده و نه در یک فراکسیونی است.»

در حکمی از سوی مقام معظم رهبری، آیت‌الله سید محمود هاشمی‌شاهرودی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده گرفت. هاشمی شاهرودی که پیش از این در سال‌های 78 تا 88 برای دو دوره مسوولیت ریاست قوه قضائیه را برعهده داشت و ناطق‌نوری مدت‌ها پیش در کتاب خاطراتش درباره او نوشته بود: «آیت‌الله سید‌محمود هاشمی‌شاهرودی نه جزو جناح راست یا چپ بوده و نه در یک فراکسیونی است.» همین مساله شاید نقطه اشتراک شاهرودی با مرحوم هاشمی‌رفسنجانی باشد و شاید همین نقطه اشتراک عاملی است که خیال بسیاری از تداوم یک مشی میانه‌رو در مجمع تشخیص مصلحت آن هم بعد از دوره ٢٧‌ساله ریاست آیت‌الله هاشمی بر آن، تا حدی آسوده باشد. 

رهبری در احکام دیگری اعضای دیگر این مجمع را هم انتخاب کردند. حضور سه نام در کنار نام‌های متعدد دیگر اعضا قابل توجه بود. یکی نام محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان یک عضو پیشین و دیگری اضافه شدن نام سید‌ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف به لیست 53‌نفره اعضای مجمع. بر اساس این حکم محسن رضایی همچنان در سمت دبیری مجمع ماند و اعضای دیگری هم به مجمع اضافه شدند. تنها عضو جدید اضافه‌شده در بخش حقوقی سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح است. اما اعضای حقیقی اضافه‌‌شده عبارتند از سیدابراهیم رئیسی، محسن مجتهد‌شبستری، احمد توکلی، سید‌محمد صدر، محمدباقر قالیباف و سید‌محمد میرمحمدی، رئیس دفتر ویژه رئیس‌جمهور در دوره ریاست‌جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای. مجمع تشخیص مصلحت نظام دور تازه فعالیت خود را در حالی آغاز می‌کند که تعدادی از اعضای خود را از دست داده است: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، حجت‌الاسلام والمسلمین طبسی، عسگراولادی، حسن حبیبی و آیت‌الله رضوانی دیگر در این نهاد حضور ندارند تا رهبری شش چهره تازه‌وارد را جایگزین آنها کند.