شناسه خبر : 22162 لینک کوتاه

کرمان ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد

بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم کرمان‌

سل‌های گوناگون کرمانی تجربه‌ها و معارف گذشته را نسل به نسل و دست به دست منتقل کرده‌اند. کرمانی، با ادب، با ظرفیت، با تحمل، با ایمان و با پختگی همراه است و می‌تواند مسائل اساسی را خوب درک و تحلیل کند.

این شهر و این استان برخوردار از افتخارات تاریخی است. در این استان چهره‌های جاودانه‌‌ای که ریشه‌ علم و هنر و معماری و پیشرفت‌های علمی و دیندارى عمیق و ایمان راسخ را نشان می‌دهند، در طول تاریخ کشور ما چهره‌های بسیاری هستند. قدمت ریشه‌‌ علم و هنر در این استان را از بیش از هزار سال پیش با نام محمدبن‌عیسی ماهانی، و بعد از او شخصیت‌های علمی، هنری و ادبى بزرگی - که ریاضیدان، منجم، عالم، فقیه، شاعر و هنرمند بودند‌- در گذشته پرافتخار تاریخى این استان و این شهر می‌توان مشاهده کرد.

شما مردم با‌تجربه‌‌ای هستید. نسل‌های گوناگون کرمانی تجربه‌ها و معارف گذشته را نسل به نسل و دست به دست منتقل کرده‌اند. کرمانی، با ادب، با ظرفیت، با تحمل، با ایمان و با پختگی همراه است و می‌تواند مسائل اساسی را خوب درک و تحلیل کند. در طول دوران مبارزه، بعد از پیروزی و در طول دوران انقلاب و جنگ تحمیلی، کرمان توانست شخصیت بارز خود را در میدان‌های گوناگون نشان دهد. سرداران بزرگ، فدائیان راه اسلام و شهیدان عالی‌مقام و نام‌آور و پرافتخار، برجسته‌ترین چهره‌های این استان شده‌اند؛ جوان‌هایی که از خاک برآمدند و در افلاک درخشیدند؛ نام‌هایی که هرگز از یاد مردم ایران نخواهد رفت. در صحنه‌‌ علم و تدبیر و سیاست، شهید عزیزمان، مرحوم باهنر، چهره‌‌ فراموش‌نشدنى این استان است. بحمدالله در دوران ما هم عالم، سیاستمدار، منجم، ریاضیدان، شاعر، تاریخدان، نویسنده و قصه‌نویس از این استان آنقدر در سرتاسر کشور حضور دارند و نام‌های شناخته‌شده‌‌ای از آنها در ذهن همه هست که امکان نام آوردن آنها نیست.

این استان ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد. ظرفیت‌های طبیعی و انسانى این استان بسیار زیاد است. این استان بحمدالله صنعت پیشرفته‌‌ای پیدا کرده است. ظرفیت‌های بی‌نظیر معدنی، کشاورزی و باغداری در این استان وجود دارد. آثار باستانی و جاذبه‌های گردشگری در اینجا فراوان است. در صادرات غیرنفتی هم این استان سهم بالایی دارد. در بخش‌های دام و اصلاح بذرهای کشاورزی و چیزهایی از این قبیل، امکانات منحصربه‌فردی دارد. امکان ایجاد نیروگاه خورشیدی در اینجا وجود دارد. بالاتر از همه، نیروی انسانى خوش‌استعداد و 67 درصد نیروی جوان این استان ثروت عظیمی است. امروز این استان به اشتغال و کارآفرینی احتیاج دارد.  

دیدار مردم کرمان با مقام معظم رهبری
٢٢ ربیع‌الاول ١٤٢٦ (11 اردیبهشت 1384)