شناسه خبر : 33770 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

برجام زنده است

روحانی: باید دوباره آمریکا را پای میز مذاکره بکشانیم

رئیس‌جمهوری روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با تاکید بر اهمیت مجلس شورای اسلامی در ایران به دلیل عنایت خاصی که امام از ابتدا به مجلس داشت، اظهار کرد: مجلس برای ما و سرنوشت ما مهم است. کسی نگوید صلاحیت دوستان یا صلاحیت هم‌حزبی‌های من تایید نشده و حالا هر مجلسی می‌خواهد بشود. این مجلس می‌خواهد برای ما قانون وضع کند. به‌اضافه اینکه مسائل مهمی در کشور داریم. باید این تحریم را بشکنیم و بسیاری از ساختارها را تغییر دهیم. دولت به تنهایی نمی‌تواند، قوه قضائیه هم به تنهایی نمی‌تواند، باید همه با هم کنار هم قرار بگیریم.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که تحریم اثر ندارد. گفتن اینکه تحریم هیچ اثری ندارد به معنای تنزیه آمریکا و بالاترین حمایت از آمریکاست. اگر هم کسی بگوید تحریم را نمی‌شود به هیچ قیمتی شکست، این حرف نادرست است. چطور در سال‌های 92 و 94 توانستیم تحریم را بشکنیم؟ اینکه صادرات نفت ما یک‌دفعه از 900 هزار بشکه به نزدیک سه میلیون بشکه رسید، به خاطر این بود که تحریم را شکستیم. توانستیم با تمام بانک‌های بزرگ شرق و غرب برای اعتبار اقدام کنیم. همه شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران صف بستند. رئیس‌جمهوری افزود: حالا بگویید همه اینها چشم‌بندی است، اینکه در سال 95 رشد اقتصادی ما بالاترین رشد اقتصادی دنیا شد که دیگر چشم‌بندی نیست. تحریم‌های سازمان ملل برداشته شد، معضل بزرگ ما با آژانس بین‌المللی اتمی برداشته شد، همین امروز هم آمریکا در برابر برجام ناتوان است. اینکه یک دادگاه بین‌المللی علیه آمریکا رای می‌دهد و به آمریکا می‌گوید تحریم تو غلط است، نشان این است که هنوز این توافق زنده است. اینکه آمریکا همه تلاش خود را در شورای حکام می‌کند که ما را محکوم کند و نمی‌شود، به معنای آن است که آن توافق هنوز زنده است. روحانی در ادامه گفت: می‌توانیم آمریکا را از کار غلطی که انجام داده پشیمان کنیم. یک‌بار پشیمانش کردیم و به زور پای میز مذاکره آوردیم و او سندی را که دوست نداشت امضا کرد. باز هم باید این کار را بکنیم. چگونه باید آمریکا را پای میز مذاکره بکشانیم؟ راه آن وحدت و قدرت ماست.

رئیس‌جمهوری در حاشیه این جلسه هیات دولت، از چهار خودروی جدید و بهینه‌سازی‌شده داخلی که آماده عرضه به بازار هستند، رونمایی کرد.